Južný Sudán: Využitie smartfónu ako zobrazovacej techniky pri vyšetrení očného pozadia pacientov v krajinách tretieho sveta

Južný Sudán: Využitie smartfónu ako zobrazovacej techniky pri vyšetrení očného pozadia pacientov v krajinách tretieho sveta

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Csilla Viczenczová100%100%-
Štefan Lukáč100%100%100%
Mgr. Jakub Križák100%100%-
doc.MUDr. Alena Furdova PhD., MPH100%100%100%
Juraj Jurík100%100%100%
Bc. Alena Demeterová100%100%100%
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
Ing. Pavol Farkaš PhD.100%100%-
Miroslav Ferko100%100%100%
MVDr. Denisa Toropilová PhD.60%--
Mgr. Terézia Gašparcová100%-100%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Južný Sudán: Využitie smartfónu ako zobrazovacej techniky pri vyšetrení očného pozadia pacientov v krajinách tretieho sveta

Adriána Furdová1 , Alena Furdová2 , Vladimír Krčméry3,4
1 Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, Bratislava,
2 Klinika oftalmológie LF UK a UN Ružinov, Bratislava
3 Mikrobiologický ústav LF UK a UN Bratislava
4 Katedra tropickej medicíny VŠZaSP sv. Alžbety, Bratislava
afurdova@gmail.com

Dokumentácia nálezov na očnom pozadí pomocou rozvinutých prístrojov, ktoré umožňujú kvalitnejšiu a precíznejšiu diagnostiku, je dnes bežnou a dôležitou súčasťou klinickej praxe a je podstatnou súčasťou pri diagnostike, monitoringu a manažmente očných ochorení (1). V rozvojových štátoch sa však nenachádzajú moderné technológie ako je fundus kamera, ktoré by umožnili zobraziť očné pozadie na rovnakej úrovni ako v rozvinutých krajinách. Preto je potrebné využiť alternatívy, ktoré sú jednoducho transportovateľné do ťažko dostupných oblastí a sú užívateľsky a finančne nenáročné. Práve takouto alternatívou je na menších pracoviskách použitie smartfónu a sférickej Volkovej šošovky s hodnotou plus 20 dioptrií (2).

V období od 29.1.2015 do 14.2.2015 (15 vyšetrovacích dní) sme v rámci projektu v spolupráci s VŠZaSP sv. Alžbety v Mary Immaculate DOR Hospital Mapuordit, v štáte Lakes, Južný Sudán vyšetrovali ambulantných aj hospitalizovaných pacientov. U pacientov, u ktorých bolo potrebné dokumentovať zistené nálezy očného pozadia priamou oftalmoskopiou, sme využili po prvý krát ako alternatívnu možnosť smartfón Lenovo S660, operačný systém Android, verzia 4.2 (Jelly Bean) s fotoaparátom 8 Mpix a LED bleskom v kombinácii s Volkovou šošovkou s hodnotou plus 20 dioptrií. Fotodokumentácia bola u všetkých pacientov uskutočňovaná v arteficiálnej mydriáze (Atropine Sulfate Ophtalmic Solution USP 1% w/v) v ležiacej polohe v mierne zatemnenej miestnosti. K úprave snímkov neboli použité žiadne ďalšie funkcie, aplikácie alebo programy základného softvéru, či už počas samotného vyšetrenia alebo po ich prenose pomocou USB kábla do počítača v najvyššej možnej kvalite v rámci možností použitého smartfónu. Počas vyšetrenia pacienti nepociťovali žiadny diskomfort a nevyskytli sa u nich žiadne komplikácie.

V tomto časovom intervale od 29.1.2015 do 14.1.2015 sme z celkového počtu vyšetrených pacientov 241 (z toho 141 mužského pohlavia (58,51%) a 100 ženského pohlavia (41,49%)) vyšetrili a dokumentovali nález na očnom pozadí pomocou Volkovej šošovky a mobilného telefónu u 9 pacientov (6 mužov, 3 ženy), s priemerným vekom 32 rokov (od 10 rokov do 62 rokov – s presnosťou v rámci možností) a zrakovou ostrosťou od 0,01-1,0 (priemerná zraková ostrosť 0,8). Škála diagnóz pacientov, u ktorých sme hľadali zmeny očného pozadia zahŕňa Burkittov lymfóm, Kala Azar, malnutríciu neznámej etiológie, tuberkulózu, HIV pozitívnych pacentov, suspektný Usherov syndróm a u jedného pacienta suspektnú hypertenziu. Pacienti, u ktorých bolo vyšetrené očné pozadie, boli vybratí z celkového počtu na základe ich súhlasu s vyšetrením, transparentnosti očných médií a ich hospitalizácie. Z dôvodu dostupnosti v daných podmienkach výlučne dlhodobo pôsobiaceho mydriatika (Atropine Sulfate Ophtalmic Solution USP 1% w/v), ktorý spôsobuje rozmazané videnie v intervale 24-48h, sme nevyšetrovali ambulantne prijímaných pacientov.

U 7 z 9 pacientov neboli nájdené žiadne zmeny očného pozadia, u dvoch sa nám podarilo zobraziť a zdokumentovať rozličné pigmentácie, v jednom prípade u pacienta so susp. Usherovým syndrómom, u ktorého boli nájdené rôznorodé pigmentácie v náhodnom usporiadaní na zadnom póle a v druhom prípade u pacienta so susp. hypertenziou bol nájdený pigmentový prstenec v okolí terča zrakového nervu a zmeny ciev typické pri hypertenzii. 

Vyšetrenie očného pozadia v rozvojových krajinách tretieho sveta je vo vačšine malých nemocníc absolútne nedostupné, pretože nie je možná spolupráca s oftalmológom. Vyšetrenie očného pozadia použitím smartfónu a Volkovej šošovky s hodnotou plus 20D je nenáročnou a zvládnuteľnou technikou, ktorou je možné zachytiť kvalitné a reprodukovateľné snímky vhodné na fotodokumentáciu a skríning v oftalmologickej praxi. Hoci sme v krátkom časovom intervale a v ťažkých podmienkach v Južnom Sudáne vyšetrili malý súbor pacientov, ide o prvý prípad úspešne použitej techniky v takomto projekte a nájde uplatnenie pri skríningu očného pozadia aj v budúcnosti v rámci spoločných projektov LFUK a VŠZaSP sv. Alžbety pri vyšetrení očných ochorení v rozvojových krajinách a ďalších.

Poďakovanie: 
Zdroje: 
  1. (1) Slobodníková J, Furdová A, Králik G, Šramka M: Moderné zobrazovacie, dianostické a liečebné metódy. Samosato s.r.o. 2012; 69-77.
    (2) Maamari RN, Keenan JD, Fletcher DA, et al.: A Mobile Phone-based Retnal Camera for Portable Wide Field Imaging. Br J Ophtalmol 2014; 98(4): 438-441.
    (3) Tietjen A, Stanzel BV, Saxena S, et al.: New options for digital photo documentation during routine examination for ophtalmologists. Klin Monbl Augenheilkd 2013; Jun; 203(6): 604-10.
    (4) Mašek P, Winklerová S: Fotografie v očním lékařství. Čs Oftal 1984; 40 (4): 218-220.
    (5) Němčanský J, Kopecký A, Timkovič J, Mašek P: Mobilní telefony jako nástroj pro dokumentaci očního pozadí. Česká a slovenská oftalmologie 2014, 70(No.6): 239-241.

Diskusia

Ahoj,
chcem sa ťa opýtať, či takýto nápad, použiť smartfón pri vyšetrovaní očného pozadia,pred tebou niekto vymyslel alebo to bol tvoj nápad?

Ahoj, inšpiráciou bola pre mňa práca Němčanského a kol., ktorí touto metódou vyšetrovali pacientov v Ostrave počas dvoch mesiacov v roku 2014. Ich publikované fotografie očného pozadia boli jas...né a zreteľné, a tak sme sa rozhodli túto techniku in medias res vyskúšať práve v oblasti, v ktorej pre účely diagnostiky a dokumentácie nie je možné nájsť nič iné.

Ahoj, veľmi zaujímavý príspevok a ja mám osobne vo veľkej úcte každého, kto dokáže na úkor vlastného pohodlia a často aj bezpečia pomáhať potrebným a učiť ich, ako zlepšiť vlastnú situáciu. Mám jednoduchú otázku - dá sa to chápať tak, že by sa takáto diagnostika dala robiť aj "na diaľku" za predpokladu, že by sa snímky urobili zatrénovanými osobami podľa inštrukcií? Alebo je (na diagnostiku) potrebná prítomnosť špecialistu? Ďakujem. iwa

Ďakujem za otázku. Na prvý pohľad použitie smartfónu a Volkovej šošovky vyzeralo jednoducho, ale v skutočnosti treba veľa trpezlivosti a tréningu, kým sa v podarí spraviť vyhovujúci záber pod vhodným uhlom a v správnej vzdialenosti. Preto asi len zaškolenie laického personálu, (ktorý nevie, čo presne treba na očnom pozadí hľadať) by nebolo možné. V budúcnosti, ak by bola technika zjednodušená a šošovka aplikovaná priamo na mobil (prvé prototypy už existujú), bude možné fotky nasnímané nie špecialistami posielať oftalmológovi, ktorý by vedel na diaľku posúdiť zmeny (veľký význam to má u diabetikov, ochorení sietnice a i.).

Ďakujem. A gratulujem celému tímu k peknej a hlavne záslužnej práci. iwa

Ďakujeme :)