Môžu mať astrocyty významnejšiu úlohu, ako sa pôvodne myslelo?

Môžu mať astrocyty významnejšiu úlohu, ako sa pôvodne myslelo?

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Ružena Pilišiová100%100%-

Diskusia

Dobrý večer Julka, na Tvoj príspevok vlastne sčasti platí komentár, ktorý som vložila k príspevku kolegu, doktora Parnického - že aj teoretické príspevky majú svoje miesto na konferencii - aj keď v tomto prípade nejde o čistú rešerš, skôr o zameranie sa na články a hypotézy, ktoré možno ešte v dnešnej dobe znejú utopistiky a "kacírsky". Moja znalosť sa obmedzuje len na to, že astrocyty v patológii reagujú dosť agresívne (hypertrofia a hyperplázia astrocytov je pomerne častá). Zaujímalo by ma, aké sú reálne možnosti experimentálnych prístupov k sledovaniu týchto buniek, - izolovane (?), v interakciách, alebo tkanive (?) Nemyslím len vo vzťahu k novým hypotézam, ale obecne.
Ďakujem.
iwa

Zdravim,
co sa tyka experimentalnych pristupov (vezmem to tak trochu z mojej perspektivy), tak napriklad bunkova linia U87 MG (ludsky glioblastom-astrocytom), ktoru planujeme v buducnosti skumat, moze byt velmi vdacnym modelom, nakolko sa pocas nasho vyskumu ukazuje, ze dokazeme zaznamenat casovo rozlisenu autofluorescenciu zivych buniek a to moze poskytnut hlbsi pohlad mozno nielen do problematiky ich patologicky zmeneneho metabolizmu, ale aj objasnenia dalsich funkcii astrocytov. Pre navodenie ich "prirodzenejsieho" prostredia je mozne ich vpravit napriklad do hydrogelov - mame uz dokonca aj nejake skusenosti so sledovanim autofluorescencie buniek v geloch.
Dopocula som sa aj o fluorescencnej tomografii, ktorou je mozne (nielen) tieto bunky zobrazit in vivo, co povazujem za mimoriadne zaujimavy pristup - ziskanie informacii o funkcii astrocytov a ich spravania sa v zivom tkanive. Sledovat ich autofluorescenciu tomograficky ale bude urcite vyzva, pretoze autofluorescencny signal bude nepochybne pre tento pristup velmi slaby, na druhu stranu vsak mozme neinvazivne ziskat info o "zdravych" astrocytoch.
...tolko moja predstava o moznostiach ich skumania.

Ďakujem za odpoveď Julka, možno by stalo za uvahu zistiť možnosti spolupráce s biopticko-cytologickým laboratóriom Cytopathos (Dr. Rychlý), ak tak už niekto od vás neskúsil.
http://www.cytopathos.sk/kontakt/kontakt.html

možno ešte výskumná skupina:
http://www.gpb.sav.sk/2005_03_327.pdf

iwa

hm, velmi zaujimave, dakujem.