Proteomická analýza pšenice letnej

Proteomická analýza pšenice letnej

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Mária Zimová100%100%-
Ing. Miroslav Rajninec100%100%-
Ing. Kvetoslava Kačmárová100%100%-
RNDr. Peter Bališ PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Proteomická analýza pšenice letnej

Dana Miháliková1 , Zdenka Gálová
1 Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, Katedra biochémie a biotechnológie, Nitra, Slovensko
dana.mihalikova.dana@gmail.com

Pšenica letná, forma ozimná (Triticum aestivum L.) patrí medzi najdôležitejšie potravinárske plodiny [1]. Je základným zdrojom ľudskej výživy a jej zrno sa využíva predovšetkým na výrobu chleba, pečiva a iných pekárenských výrobkov [2]. Pri pečení chleba je mimoriadne dôležité chemické zloženie zrna, najmä obsah lepkových bielkovín, ktoré určuje pekárske vlastnosti múky, a s tým súvisiacu kvalitu chleba a pečiva. Technologickú kvalitu pšenice významne ovplyvňuje frakčná skladba bielkovín, najmä zastúpenie albumínov, globulínov, prolamínov a glutelínov [3]. Cieľom našej práce bolo analyzovať súbor siedmich  odrôd pšenice letnej, formy ozimnej (Triticum aestivum L.), ktoré boli dopestované na šľachtiteľskej stanici Hordeum s.r.o v Sládkovičove, z hľadiska nutričnej a technologickej kvality. V celozrnnom šrote vzoriek sme stanovili obsah celkového dusíka podľa Kjeldahla a z neho prepočtom (Ncx5,7) obsah hrubého proteínu, ďalej koeficient nutričnej kvality, frakčnú skladbu bielkovín podľa Golenkova (ICC metóda), aktivitu alfa-amyláz Spofa testom, alkalických, neutrálnych a kyslých proteáz S-testom. Z matematicko-štatistického spracovania výsledkov vyplýva, že obsah hrubých bielkovín varíroval od 7,52 % do 10,72 %, pričom najvyšší obsah bielkovín dosiahla odroda Bertold. Z uvedeného je možné konštatovať, že analyzované odrody pšenice letnej možno zaradiť k stredne až nízko bielkovinovým odrodám. Nutričná kvalita pšenice bola určená na základe stanovenia koeficienta nutričnej kvality a zastúpenia cytoplazmatických bielkovín, ktoré sa vyznačujú vysokým zastúpením esenciálnych aminokyselín. Z uvedeného pohľadu sme najlepšiu výživnú kvalitu zistili v odrodách Filemon (KNK = 110,42 %) a Rupert (KNK = 106,52 %). Technologickú kvalitu sme stanovili zo zastúpenia zásobných bielkovín. V tomto smere najlepšiu technologickú kvalitu vykazovala odroda Bertold (69,68 %). V procese klíčenia zrna dochádza k zvyšovaniu aktivity niektorých amylolytických a proteolytických enzýmov, ktoré zhoršujú technologickú kvalitu zrna pšenice. Špecifická aktivita alfa-amyláz, alkalických, neutrálnych a kyslých proteáz v suchom zrne pšenice bola nízka, čo svedčí o dobrej pekárskej kvalite analyzovaného súboru pšenice letnej, formy ozimnej a možno všetky odrody odporučiť na potravinárske využitie.

Poďakovanie: 

Vedecká publikácia vznikla s podporou Výskumného centra AgroBioTech vybudovaného v rámci projektu Vybudovanie výskumného centra “AgrobioTech” ITMS 26220220180 (50 %) a KEGA projektu č. 021SPU-4/2015 (50 %).

Zdroje: 

[1] Guerrieri, N. Proteins in Food Processing, 2004, p. 176-196.
[2] Prugar, J. et al., Kvalita rostlinných produktů na prahu 3.tisíciletí. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, Praha, 2008, 326.
[3] Gálová, Z. et al., Bielkovinové a DNA markery pšenice. SPU, Nitra, 2011, 175.

Diskusia

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, do akej miery vami zvolené vzorky pšenice sa dajú použiť na prípadnú výrobu (pšeničného) piva a ktorá vami zvolená odroda je z celkového hľadiska najlepšia. Ďakujem

Dobrý deň. V tomto výskume sme sa vôbec nezameriavali na prípadné využitie pšenice na výrobu piva. Skôr sme zisťovali pekársku kvalitu sledovaného súboru odrôd, takže Vám neviem povedať, ktorá odroda by bola najvhodnejšia na výrobu piva.Aké konkrétne parametre týkajúce sa pšenice by boli pre Vás užitočné vzhľadom na využitie pšenice na výrobu piva?
Čo sa týka najlepšej odrody, v analyzovanom súbore odrôd, najvyšší obsah bielkovín (10,72 %) vykazovala odroda Bertold. Odroda Bertold mala taktiež najvyššie zastúpenie zásobných bielkovín a je odrodou s najlepšou technologickou kvalitou. Z hľadiska nutričnej kvality a teda najvyššieho zastúpenia cytoplazmatických bielkovín, by sme mohli označiť za najlepšie odrody Filemon a Rupert.

Sú tieto odrody bežne dostupné?

My sme mali vzorky zŕn pšenice priamo zo šľachtiteľskej stanice Hordeum s.r.o v Sládkovičove.

Ďakujem pekne za odpovede.

Ja ďakujem Vám za otázky.