Skládky odpadu z výroby neželezných kovov ako „hot-spots“ šírenia rezistencie voči antibiotikám?

Skládky odpadu z výroby neželezných kovov ako „hot-spots“ šírenia rezistencie voči antibiotikám?

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
95%
Diskusná interakcia
98%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Terézia Gašparcová100%100%-
Ing. Daniela Dobríková100%100%100%
ING Jaroslav Stoklasa100%100%100%
Mgr. Martina Bukovská100%100%-
Jozef Suja100%100%100%
Mgr. Lucia Sochuliaková100%100%100%
Martin Drdoš100%100%80%
Mgr. Marcela Kocianová - Adamcova PhD.100%100%100%
RNDr. Lenka Ihnátová PhD.40%80%-
Mgr. Júlia Hunková100%60%-
Mgr Michal Kluknavský100%80%100%
Tomáš Ružica100%100%100%
Bc. Samuel Klčo100%100%-
Ing Nuno Guimaraes100%100%100%
MUDr. Jozef Vojtaššák ml. PhD. MPH.100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Skládky odpadu z výroby neželezných kovov ako „hot-spots“ šírenia rezistencie voči antibiotikám?

Simona Kvasnová1 , Zuzana Stramová2 , Peter Pristaš
1 Katedra biológie a ekológie, Fakulta prírodných vied UMB, Banská Bystrica,
2 Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika
kvasnovasimona@gmail.com

Rezistencia na antibiotiká  predstavuje závažný problém, pretože v priebehu posledných desaťročí môžeme pozorovať stály nárast v počte a diverzite antibiotickej rezistencie u baktérií. Výsledkom tohto javu je problematická liečiteľnosť niektorých bakteriálnych infekcií (Livermore, 2003).  Baktérie rezistentné voči antibiotikám sa vyskytujú aj v prostredí, kde  sa tieto látky  nepoužívajú. Príčinou šírenia rezistencie môžu byť aj environmentálne faktory, napríklad prítomnosť iónov ťažkých kovov. V prostredí s viacerými stresovými vplyvmi môže byť z hľadiska prežitia pre baktérie výhodné, ak sú vybavené rezistenciou na obidva stresové vplyvy (Spain and Alm 2003). Skrížená rezistencia voči antibiotikám a kovom sa vyskytuje u baktérií vtedy, keď sa oba gény rezistencie nachádzajú na tom istom genetickom elemente (plazmid, transpozón,integrón) (Venner et al. 2009).

V našej práci sme študovali výskyt rezistencie voči antibiotikám u bakteriálnych izolátov zo skládky odpadu z výroby niklu v Seredi (28 izolátov) a výroby hliníka v Žiari nad Hronom (21 izolátov). Kým v prípade skládky odpadového lúženca z výroby niklu v Seredi ide o prostredie kontaminované najmä  železom, chrómom a niklom, v prípade skládky hnedého kalu z výroby hliníka v Žiari nad Hronom ide o prostredie kontaminované najmä arzénom, vanádom, chrómom, meďou a ortuťou a sú osídlené rôznymi populáciami baktérií. V bakteriálnej populácii skládky odpadu z výroby niklu v Seredi dominujú gram-negatívne proteobaktérie (Pseudomonas spp.), v populácii skládky hnedého kalu z výroby hliníka v Žiari nad Hronom naopak dominujú gram-pozitívne baktérie (Arthrobacter spp. a Bacillus spp.). Napriek rozdielom v zložení populácií sme pozorovali podobný profil rezistencie voči antibiotikám. Na oboch študovaných lokalitách sa najčastejšie vyskytujú izoláty rezistentné voči ampicilínu (93% v Seredi verzus 67% v Žiari nad Hronom), nasledované izolátmi rezistentnými voči erytromycínu (57% v Seredi verzus 29% v Žiari nad Hronom). Najmenej často sa vyskytujú izoláty rezistentné voči tetracyklínu (7% v Seredi verzus 0% v Žiari nad Hronom).

Naše výsledky naznačujú, že skládky odpadu z výroby neželezných kovov okrem toho, že predstavujú významné environmentálne záťaže, môžu tiež slúžiť ako rezervoáre a „hot-spots“ šírenia rezistencie voči antibiotikám.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Livermore DM. (2003). Bacterial resistance: origins, epidemiology, and impact. Clin Infect Dis 36: S11–S23.
Spain, A., & Alm, E. (2003). Implications of microbial heavy metal tolerance in the environment. Reviews in Undergraduate Research, 2, 1–6.
Venner, S., Feschotte, C., & Biemont, C. (2009). Dynamics of transposable elements: Towards a community ecology of the genome. Trends in Genetics, 25, 317–323
 

Diskusia

Vedeli by ste mi prosím vysvetliť prečo z výroby niklu v Seredi dominujú gram-negatívne proteobaktérie (Pseudomonas spp.)a v populácii skládky hnedého kalu z výroby hliníka v Žiari nad Hronom naopak dominujú gram-pozitívne baktérie (Arthrobacter spp. a Bacillus spp.)? Ďakujem!

Skládka hnedého kalu z výroby hliníka pri Žiari nad Hronom predstavuje významnú environmentálnu záťaž, kde primárnym stresovým faktorom nie je nadmerné množstvo ťažkých kovov ale pH prostredia. Ide o vysoko alkalické prostredie a práve to primárne determinuje zloženie bakteriálnej populácie. Preto na tejto skládke prevládajú alkalifilné druhy Bacillus sp. a Arthrobacter sp. pH na skládke odpadového lúženca pri Seredi je nižšie a preto je zastúpenie mikroflóry odlišné.

Rád by som sa opýtal, akú úlohu má výskyt gram-pozitívnosti alebo -negatívnosti u baktérií vo vzťahu s vami zistenými rezistenciami (ak nejaká existuje). Okrem toho by som rád vedel na základe čoho odvodzujete koreláciu medzi rezistenciou na ťažké kovy a rezistenciou na antibiotiká. V uvedenej literatúre (Venner et al. 2009) som podobnú formuláciu nevidel alebo nepostrehol. Je možné že sa jedná o dve navzájom nezávislé javy, ktoré spolu nesúvisia? Existujú aj iné práce, experimentálne popisujúce presné genetické sekvencie, ktorých narušenie bolo sprevádzané so zánikom rezistencie, poprípade oboch uvedených rezistencií?

Tieto mechanizmy môžu byť spojené fyziologicky (skríženou rezistenciou )a geneticky (ko-rezistenciou). Skrížená rezistencia je mechanizmus, ktorý umožňuje toleranciu k viacerým faktorom ako je napríklad prítomnosť antibiotík a ťažkých kovov v prostredí. Ko-rezistencia je definovaná ako dva alebo viac spojených génov rezistencie, čo znamená, že tieto gény zodpovedné za viacnásobnú rezisteniu sú lokalizované vedľa seba na tom istom genetickom elemente (plazmid, transpozóm a pod.). Príkladom je výskum Osman et al., 2010, ktorí izolovali vodné baktérie s plazmidom obsahujúcim gény nesúce odolnosť voči ťažkým kovom aj antibiotikám. Vzhľadom k tesnému usporiadaniu génov možno predpokladať, že tieto gény sú výsledkom kombinovaného, horizontálneho prenosu génov (Seiler & Berendonk, 2012).
*Seiler, C., Berendonk, T.,U. "Heavy metal driven co-selection of antibiotic resistance in soil and water bodies impacted by agriculture and aquaculture." Frontiers in microbiology 3 (2012).
Taktiež je všeobecne známym a overeným faktom rezistencia na ampicilín a ortuť, ktorá je kódovaná genetickým element - transpozómom.

DObry den. zaujimalo by ma ci ste zistili, o aky druh rezistencie ide, a ci viete lokalizovat rezistencny marker u roznych druhov...ci sa siri plazmidom alebo fagom ak je rovnaky. dakujem

V tejto chvíli o tom nemáme informácie, ale ďalšie experimenty budú smerovať k tomu aby sme tento problém objasnili. Plazmidy sa nám doposiaľ taktiež detegovať nepodarilo.