Sledovanie korelácie medzi aktivitou Ca2+-ATPázy a anizotropiou fluorescencie pri chronickom ochorení obličiek

Sledovanie korelácie medzi aktivitou Ca2+-ATPázy a anizotropiou fluorescencie pri chronickom ochorení obličiek

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Stanislava Fialová100%100%100%

Diskusia

Akým iným mechanizmom si teda vysvetľujete zníženie aktivity Ca-ATPázy u pacientov s CHRI?

V našej predchádzajúcej práci sme dokázali, že už v skorých štádiách tohto ochorenia dochádza k zmenám v regulačných mechanizmoch udržiavania vápnikovej homeostázy bunky. Jedným z mechanizmov je práve zníženie aktivity PMCA. Akým mechanizmom dochádza k tomuto zníženiu nevieme. Pravdepodobne ich bude viac a môžu sa aj navzájom ovplyvňovať. Jednak je to CRAC kanál, ktorý vrámci mikrodomén ovplyvňuje Ca2+-ATPázu, naši spolupracovníci zo SZU zistili, že vstup cez tento kanál je u pacientov zvýšený (preto sme predpokladali, že PMCA bude znížená – čo sme dokázali). Ďalším problémom môže byt zmenený energeticky metabolizmus – tvorba ATP a s tým súvisiace procesy (v mitochondriách), zmenami v jej endogénnych modulátoroch (kalmodulin a kalpain–kalpastatin (CANP–CAST) systém), tiež u niektorých typov ochorení to môže byť aj na úrovni mutacii a ďalšie. Je to veľmi široká otázka a tieto mechanizmy sa študujú.
Ak by bol namysli vek, vekom sa znižuje aktivita PMCA (resp. spomaľujú sa regulačné mechanizmy udržiavania bunkovej vápnikovej homeostázy), my sme však v nasej štúdii mali vek zdravých a pacientov porovnateľný a vtedy sme ich aj adjustovali na vek (čiže je to problém ochorenia a nie veku).

Dobrý večer Marcelka,
práca logicky nadväzuje na predchádzajúci výskum. Abstrakt mi trocha "splýval", pretože nie je štrukturovaný (alebo aspoň členený), ale prezentácia sa mi veľmi páči, ako je urobená. Čo sa týka výsledkov, určite treba doporučiť posilnenie počtov v skupinách (čo určite nepotzrebne spomínam :) Čo by ale bolo zaujímavé, odsledovať a otestovať možný rozdiel medzi parametrami závislosťami aktivity od fluidity pre kontrolnú a patologickú skupinu (test pre rozdiely v smernici, korelačnom koeficiente), pretože vizuálny rozdiel tu je. Predbežne však súhlasím so záverom - nie je možné vzťah medzi aktivitou a fluiditou potvrdiť. Ani to, či ten vzťah môže byť rôzny pre kontroly a pre sledovaných pacientov.
Prajem veľa chuti do ďalšieho výskumu.
iwa