Štúdium mechanizmu a mutagenézy degradácie mitochondriálnej DNA

Štúdium mechanizmu a mutagenézy degradácie mitochondriálnej DNA

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
67%
Prevedenie (dizajn)
73%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Lenka Koptašiková40%40%-
Mgr. Lenka Raabová60%80%-
Mgr. Júlia Hunková100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Štúdium mechanizmu a mutagenézy degradácie mitochondriálnej DNA

Zuzana Dobiášová1 , Jozef Nosek2
1 Univerzita Komenského, Prírodovedecká fakulta, Katedra genetiky
2 Univerzita Komenského, Prírodovedecká fakulta, Katedra biochémie
zuzana.dobiasova.mail@gmail.com

Pre eukaryotické organizmy, ktoré získavajú energiu (ATP) vo forme oxidatívnej fosforylácie je esenciálne si stabilne udržiavať mitochondriálnu DNA. Na tomto procese sa podieľajú viaceré proteíny, ako reparačné , replikačné , zbaľovacie a podobne. Zostáva však ešte veľa nejasností, ktoré sa týkajú mechanizmov kontrolujúcich stabilitu mitochondriálneho genómu a jeho segregácie pri delení eukaryotickej bunky. Jednou z takýchto nezodpovedaných otázok zostáva molekulárny mechanizmus vzniku cytoplazmatických petite mutantov. Etídium bromid ako mutagénna a potenciálne karcinogénna látka je často využívaná v laboratóriach aj na vizualizáciu DNA alebo ako špecifický mutagén na tvorbu petite mutantov. Po pôsobení etídium bromidu na kultúru kvasiniek vznikne 100% respiračne deficitných buniek s fragmentovanou mitochondriálnou DNA, čo je pre väčšinu eukaryotických buniek letálne. Kyselina nalidixová, ako inhibítor DNA topoizomeráz, pri spolupôsobení s etídium bromidom znižuje percento respiračne deficitných buniek v niektorých prípadoch až na 0%. Keďže problematika fragmentácie mitochondriálnej DNA poskytuje stále veľa nezodpovedaných otázok, naším cieľom bude identifikovať proteín zahrnutý v mechanizme mutagenézy mtDNA, čo prinesie lepšie objasnenie regulácie stability mitochondriálnej DNA a môže predstavovať potenciálny nástroj pri liečbe mnohých ochorení súvisiacich s destabilitou a poškodením mitochondriálnej DNA.
 

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Zaujimalo by ma vo vasej praci niekolko veci:
1) aky je samotny vplyv kys.nalidixovej na mitochondrialne funkcie, resp morfologiu, viabilitu a pod.
2) je mozne navodit petite mutanty pomocou EtBr aj u inych eukaryotickych buniek nez S.cerevisiae?
3) v metodike Q-PCR ste ziskali dva peaky, comu prisluchaju?

Dakujem za odpovede a drzim palce.

Systém zobrazil moje odpovede ako že ich písal guest, ale písala som ich ja :) Takže neváhajte kontaktovať mňa :)

Dobry den. Mna by zaujimalo ci EtBr nema vplyv zaroven aj na jadorve geny, ci to vlastne neovplyvni dalsie studia mitochondrialnych mutantov, ak by boli variabilne kvoli mutaciam v jadrovych genoch. dakujem

Dobry den. EtBr je interkalačné činidlo, má vplyv na topologiu DNA, či aj na zmenu expresie jadrových génov Vám neviem povedať. Presný mechanizmus EtBr mutagenézy je neznámy.