Testovanie bucilamínu a jeho oxidovaného metabolitu na protektívne účinky voči voľno-radikálovej degradácií hyalurónanu in vitro

Testovanie bucilamínu a jeho oxidovaného metabolitu na protektívne účinky voči voľno-radikálovej degradácií hyalurónanu in vitro

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
60%
Prevedenie (dizajn)
60%
Diskusná interakcia
87%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Beáta Pramuková60%60%-
Dr. Michal Májek60%60%80%
RNDr. Lukáš Krivosudský PhD.60%60%80%
Ing. Pavol Farkaš PhD.60%60%100%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Chystáte sa odskúšať bucilamín aj v klinickej praxi?

Aby bolo možné odskúšať akékoľvek liečivo v klinickej praxi, musí byť najprv registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Bucilamín v SR registrovaný nie je.

Ďakujem.

v prezentácii uvádzate molekulovú hmotnosť bucilamínu 223,3 g/mol a oxidovanej formy 221,3 g/mol. V čom sa tieto dve látky líšia?

Molova hmotnost atomu vodika je "1". Dvoch atomov vodika "2". Oxidovana forma bucilaminu je molekula bucilaminu MINUS 2 atomy vodika!

Zdravim, chcel by som sa spytat na par veci:
predpokladam, ze antioxidacny ucinok bucilaminu na system si zalozeny na tvorbe cyklickeho disulfidickeho mostiku - existuju uz (aspon in vitro) studie antioxidacnych schopnosti podobnych latok? Ak je vsetko liecivo prevedene na ox. formu, je v systeme nieco, co ho regeneruje? Dalej - ak spravne rozumiem vasim grafom, tak oxidovana forma este urychlovala oxidativny rozklad hyaluronanov. Je tomu tak? a cim si vysvetlujete tento ucinok? A ak je tomu tak - nehrozi v organizme, ze dojde k oxidacii lieciva na metabolit (dehydro bucilamin), ktory bude posobit prooxidacne?

Dakujem za odpovede.

1.otazka ...Vo vseobecnosti tioly, ako napr. glutation (GSH), su ucinnym donorom atomu vodika v reakcii s hydroxylovym radikalom! GS-H + OH-radikal poskytuju radikal GS a molekulu vody. V pripade DItiolov, za stericky priaznivych podmienok, ditiol poskytne 2 atomy vodika t.j. "zhasi" 2 OH-radikaly za tvorby 2 molekul vody, a "S, S-biradikal" zreaguje intramolekulovo za tvorby intramolekuloveho disulfidickeho mostika. Ak ale u S,S-biradikalu stericke faktory nedovoluju vzniku intramolekuloveho disulfidickeho mostika moze vzniknut i intermolekulovy disulfid.

2. otazka ... V pripade GSH oxidovany GSSG redukuje spat na GSH enzym "glutation reduktaza (GR)", ale enzymy su vysokospecificke, preto GR nebude asi redukovat oxidovany bucillamin. To by bolo ako "perpetuum mobile", ale je pravdou, ze na 100% sa to vylucit neda.

3. otazka ... Ano, efekt bol pro-oxidacny.

4. otazka ... "A cim si vysvetlujete tento ucinok?" Zatial chceme oba derivaty podrobit skusaniu v inych redox systemoch. Vysvetlenie ucinku dnes je predcasne.

5. otazka ... Nevieme vylucit, ale nas Oxidacny system modeluje situaciu Akutneho zapalu [askorbat + Cu(II)]. Mame zato, ze ak bucillamin potlaci/eliminuje akutny zapal in vivo, redox potencial napr. endogenneho GSH uz pripadny pro-oxidacny impulz z intermolekuloveho disulfidu bucillaminu bude schopny eliminovat. Naviac vsimnite si z obrazkov, ze pro-oxidacny efekt disulfidu bucillaminu sa v nami studovanom designe (zhasanie ROO-radikalov) preukazal pri pomerne vysokych koncentraciach t.j. az 4-krat vyssich ako navyssie pouzita koncentracia bucillaminu (400 mikroM oproti 100 mikroM). In vivo sa nie vsetok bucillamin metabolizuje na jeho oxidovany metabolit. Paleta metabolitov bucillaminu je sirsia.