Vplyv enhanceru na tokové vlastnosti hydrogélov

Vplyv enhanceru na tokové vlastnosti hydrogélov

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
36%
Prevedenie (dizajn)
48%
Diskusná interakcia
75%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Beáta Pramuková20%40%-
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.40%40%80%
Dr. Michal Májek40%60%60%
RNDr. Lukáš Krivosudský PhD.40%60%80%
Ing. Pavol Farkaš PhD.40%40%80%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobry den, chcel by som sa opytat, aky tenzid ste pouzili a co znamena skratka KM. Aky vplyv na hojenie rany (ine) by mal mat kofein pri aplikacii takto pripraveneho hydrogelu? Rozpustadlo je cista voda, alebo nieco ine? Dakujem.

Dobrý deň, ďakujeme za dotaz. Ako tenzid bol požitý benzyldimetylhexadecylamónium chlorid. Skratka KM je pre kyselinu mliečnu, ktorá plnila funkciu rozpúšťadla. Kofeín má potenciál ako antioxidant, v géloch sa tiež môže využiť je schopnosť odbúravať celulitídu a podporuje tiež cirkuláciu krvi.

Dobry den. Cim si vysvetlujete tu radikalnu zmenu reologickych vlastnosti po pridani (maleho mnozstva) tenzidu - aky je mechanizmus? V predchadzajucej odpovedi pisete, ze KM je k. mliecna, co tam sluzila ako rozpustadlo. Ale v grafoch je napisane 1% KM... co je teda rozpustadlom?
dakujem.

Dobrý deň. Experimentálne sme zistili, že zvyšovaním koncentrácie tenzidu nastáva zmena reologických parametrov gélu. Mechanizmus účinku nieje objasnený, ale predpokladáme, že je to výsledok interakcie tenzidu s vnútornou štruktúrou gélu.
1% roztok kyseliny mliečnej bol použitý ako rozpúšťadlo (pre kofeín) a zároveň plnil funkciu disperzného prostredia pre neutralizáciu chitozanu a tým sa zabezpečil vznik gélovej štruktúry.

Nerozumiem uplne odpovedi - pisete, 1% roztok kyseliny mliecnej? To znamena, ze hlavnym rozpustadlom bola predsa len voda? Alebo nieco ine?

V podstate áno, vodu sme použili na nariedenie roztoku kyseliny mliečnej. Ale ak by sme použili len vodu tak nevznikol by gél, preto uvádzame 1% roztok kyseliny mliečnej.

Mohli byt ste prosim popisat metodicky ako ziskavate hodnoty rychlostneho spadu pri danom tangencialnom napati a vysvetlit pre laikov vyznam takehoto graf. znazornenia v reologii? Matie ma ze v exp. casti spominate rozne konc. tenzidov, ale graf 2 uvadza len 0,01% tenzidu, ake ine konc. ste teda pouzili? Akym sposobom by sa menil priebeh kriviek (resp. kvalitativny priebeh tixotropie) pri pouziti roznych koncentracii tenzidu?

Dobrý deň, rýchlostný spád sme zistili výpočtom na základe súčinu systémového faktora a počtu otáčok za minútu / 1000. Toková krivka má dôležitú funkciu pri určovaní charakteru sústavy. Na základe grafického znázornenia vieme stanoviť typ danej sústavy - newtonovskú alebo nenewtonovskú s časovo závislým alebo nezávislým tokom. V práci je uvedená len koncentrácia tenzidu, pri ktorej bol dosiahnutý najlepší výsledok. Experimentálne sme stanovili, že pri najnižších koncentráciách sústava mala plastický charakter. Zvyšovaním koncentrácie tenzidu sa zmenil charakter sústavy na optimálny - tixotropný, ktorý sa dosiahol pri koncentrácii 0.01% tenzidu. Ďalším zvyšovaním koncentrácie tenzidu bol zistený už mierny pokles tixotropných vlastností sústavy.