Všeličo o kliešťoch a hyperparazitických osičkách

Všeličo o kliešťoch a hyperparazitických osičkách

Rok:
2023

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
78%
Prevedenie (dizajn)
80%
Diskusná interakcia
83%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Lukáš Ihnacik 100%100%-
Mgr. Nikoleta Mojzesová20%40%-
MVDr. Lucia Vargová PhD.100%100%100%
Mgr. Anna Marková100%100%100%
Mgr. Kristián Slíž100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.100%100%100%

Všeličo o kliešťoch a hyperparazitických osičkách

Veronika Blažeková1,2 , Bronislava Víchová , Michal Stanko
1 Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied, Hlinkova 3, 040 01 Košice, Slovensko
2 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Katedra epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia, Komenského 73, 041 81 Košice, Slovensko
blazekova.vero@gmail.com

Použitie biologických prostriedkov na kontrolu kliešťov môže predstavovať vhodnú alternatívu k akaricídom. Početné štúdie uvádzajú rezistenciu niektorých populácii kliešťov na chemické látky a ich toxické účinky na ľudí a zvieratá (Buczek a kol., 2021; Collatz a kol., 2011). Existuje predpoklad, že prítomnosť endoparazitov v biotopoch s výskytom kliešťov môže znížiť ich početnosť, čím je možné ovplyvniť aj dynamiku ochorení, ktoré kliešťami prenášané patogény v ohnisku vyvolávajú (Buczek a kol., 2021). Ixodiphagus hookeri je parazitoidná osička, ktorá parazituje na rôznych druhoch kliešťov, vrátane u nás vyskytujúcich sa druhov Haemaphysalis, Dermacentor a Ixodes. I. hookeri kladie vajíčka do tiel nenacicaných nýmf kliešťov. V krajinách s miernym podnebím, kde sú hostitelia parazitoidnej osičky v zime nedostupní, nakladie vajíčka do tiel nýmf, kde zostávajú v štádiu diapauzy (Plantard a kol., 2012). Embryonálny vývoj vajíčok I. hookeri je vyvolaný prekrvením tela nymfy po pricicaní sa na hostiteľa. Larvy osičiek sa živia vnútorným tkanivom kliešťa. Dospelé jedince vyhryzú dieru do tela nymfy, ktorou sa dostanú von čím svojho hostiteľa usmrtia. Parazitované kliešte tak hynú ešte pred začatím vlastnej reprodukcie a preto sa I. hookeri považuje za vhodného kandidáta pre biologickú kontrolu kliešťov v prostredí (Collatz a kol., 2011; Takasu a kol., 2003). V prezentovanej štúdii uvádzame výsledky molekulárneho skríningu vzoriek DNA kliešťov zbieraných na modelovej lokalite Hrhov, na juhovýchodnom Slovensku, v NP Slovenský kras, ktorá je využívaná pre poľovnícke účely a zároveň ako pasienky pre hospodárske zvieratá. Prevalencia hyperparazitickej osičky v kliešťoch sa pohybovala na úrovni 16,7%. Za účelom prvotného skríningu výskytu osičky v kliešťoch v urbánnych oblastiach bola vybraná reprezentatívna vzorka kliešťov zbieraných na štyroch modelových lokalitách Košíc: park Anička, Bankov, Čičky Majere a Kavečany – vyhliadková veža, ktoré patria k vyhľadávaným rekreačným lokalitám. Celková prevalencia I. hookeri bola 13,3%, pričom na jednotlivých lokalitách sa pohybovala od 6,7 – 20%. Bolo preukázané, že na regulácii výskytu kliešťov a ich patogénov sa môžu podieľať aj parazitoidné osičky, ktoré majú potenciál pre biologickú kontrolu kliešťov, pretože parazitované jedince uhynú ešte pred začatím vlastnej reprodukcie, čím zastavia cirkuláciu patogénov v ohnisku a zamedzia ich šíreniu.

Poďakovanie: 

Práca vznikla za finančnej podpory projektu VEGA 2/0014/21.

Zdroje: 
  1. BUCZEK, A. et. al. Ixodiphagus hookeri wasps (Hymenoptera: Encyrtidae) in two sympatric tick species Ixodes ricinus and Haemaphysalis concinna (Ixodida: Ixodidae) in the Slovak Karst (Slovakia): ecological and biological considerations. In Scientific reports. ISSN 2045-2322. 2021, vol. 11, p. 11310.
  2. COLLATZ, J. et al. A hidden beneficial: biology of the tick-wasp Ixodiphagus hookeri in Germany. In Journal of Applied Entomology. 2011, vol. 135, p. 351-358.
  3. PLANTARD, O. et. al. Detection of Wolbachia in the Tick Ixodes ricinus Due to the Presence of the Hymenoptera Endoparasitoid Ixodiphagus hookeri. In PLoS One. 2012, vol. 7.
  4. TAKASU, K. et al. Host Recognition by the Tick Parasitoid Ixodiphagus hookeri (Hymenoptera: Encyrtidae). In Environmental entomology. 2003, Vol. 32, p. 614-617.

Diskusia

Dobrý deň, zaujala ma Vaša práca. Chcem sa spýtať technickú otázku: ak tomu dobre rozumiem, časté a vysoké premorenie kliešťov hyperparazitárnymi osičkami možno považovať za formu biologickej kontroly kliešťov v prírode, za sľubnú alternatívu k akaricídom. Ako sa konkrétne realizuje takéto premorenie? Kto, čo, kedy musí vykonať, v akej fáze životného cyklu kliešťov? Je tento prístup už zavedený do praxe, napr. u nás, alebo niekde vo svete? Vopred Vám ďakujem za objasnenie, ZB

Dobrý deň, v prvom rade ďakujem za záujem.

Životný cyklus I. hookeri je viazaný na nymfálne štádia kliešťov, do ktorých kladú vajíčka na vegetácií aj na hostiteľskom zvierati. Embryonálny vývoj vajíčok osičiek je vyvolaný prekrvením tela nymfy po pricicaní sa na hostiteľa. Larvy osičiek sa živia vnútorným tkanivom kliešťa a dospelé jedince vyhryzú dieru do tela nymfy, ktorou sa dostanú von čím svojho hostiteľa usmrtia. V 20.-40. rokoch bolo realizovaných niekoľko pokusov o vypustenie osičiek do prostredia, osičky sa v danom prostredí uchytili a rozmnožili, no v súčasnosti nie je tento prístup zavedený do praxe. Vzhľadom na vysokú prevalenciu osičiek v kliešťoch majú potenciál pre biologickú kontrolu.

Ďakujem za odpoveď. Všetko dobré, veľa úspechov do Vašej ďalšej experimentálnej práce želá ZB