Výskyt poranení človeka zvieraťom na Slovensku v rokoch 2007 – 2011

Výskyt poranení človeka zvieraťom na Slovensku v rokoch 2007 – 2011

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
92%
Prevedenie (dizajn)
88%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
doc. MVDr. Valenčáková Alexandra PhD.60%40%-
MVDr. Monika Drážovská100%100%100%
MVDr. Ľuboš Korytár PhD.100%100%100%
Mgr. Katarína Jurková100%100%100%
doc. MVDr. Marián Prokeš PhD.100%100%100%

Diskusia

Dobrý deň,
chcel by sa opýtať, či medziročne (za roky 2007-2011) sa počet hlásení exponovania človeka zvieraťom zvyšuje, alebo naopak znižuje, respektíve stagnuje.

Dobrý deň, ďakujem za otázku.
V roku 2007 bolo zaevidovaných v hláseniach 867 ks zvierat, ktoré exponovali človeka, v roku 2008 - 1047 ks, 2009 - 865 ks, 2010 - 879 ks a v roku 2011 948 ks. Dá sa povedať že, za uvedené sledované obdobie počet hlásených prípadov exponovania človeka zvieraťom besným alebo z besnoty podozrivým stagnoval.

Zaujíma ma, aké sú odporúčania kynológov... alebo ako by sa mal človek zachovať počas napadnutia/pokusu o napadnutie cudzím psom?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Ľuboš Korytár.

Zosumarizovanie takychto informacii sa mi zda prospesne. Neuvazovali ste aj nad porovnanim tychto udajov s udajmi ziskanymi dotaznikom? Bolo by zaujimave, ake cisla by sa ziskali takymto sposobom.

Ospravedlňujem sa. Nechtiac som to napísal keď som nebol prihlásený, tak to vyzerá ako príspevok od neznámej osoby

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, akým spôsobom by ste chceli docieliť zlepšenie edukácie detí na školách? Máte aj konkrétnu predstavu, kde v rámci vyučovacieho procesu by sa to dalo zaimplementovať?

Dobrý deň, mal som na mysli hlavne skorú výchovu v rodine ešte v predškolskom veku, kedy je hlavný edukátor práve rodič. Najviac poranení je evidovaných u detí vo veku 5 až 9 rokov. Deti v tomto veku si nie vždy uvedomujú dôsledky svojho konania a často majú sklon k týraniu zvierat a nerešpektovaniu ich potrieb. To môže byť spúšťací faktor, ktorý vyvolá obranné agresívne správanie. Pes síce najskôr vyšle niekoľko signálov, aby upozornil na svoju nepohodu, ale keď nie su rešpektované (pochopené), tak môže zaútočiť. Aby sa tomu aspoň sčasti predišlo pritom stačí napomenutie, vysvetlenie alebo poučenie zo strany rodiča. Ďalší problém vidím v ľuďoch, ktorí vyrástli (v dôsledku zlej výchovy) za obrazovkami počítača/Tv a zvieratá (psa) poznajú len z medií, ktoré často zavádzajú. Už len pri kontakre s včelou neadekvátne panikária, nehovoriac o tom, ako sa správajú, keď v parku uvidia 30kg psa. Takéto nevhodné správanie je zase len dôvod konfliktu človek-pes.
Zavedenie akejsi etológie na školách a čiastočné "odlepenie" detí od školských lavíc a Tv obrazoviek by určite nebolo na škodu. Avšak vzhľadom na biedny stav slovenského školstva si také niečo zatiaľ neviem predstaviť.

Ahoj Pán kolega. S mojim príspevkom to bolo trochu zložité, nakoľko sa mi reakcia menila niekoľkokrát kvôli dákej chybe v systéme. Ale nakoniec sme sa správne vyrozumeli. Musím priznať, že máš pravdu, keď tvrdíš, že voči neznámemu agresívnemu psovi treba vystupovať suverénne a netreba na sebe dať poznať strach. Mám skúsenosť, keď som naďabil na svorku cigánskych psov, ktorá už dávala "ležať" diviaka. Vybehol som na nich s palicou neustále zdvihnutou vo výške, vyššie, než vodiaci pes vo svorke. Dali sa na ústup a ja aj s divočákkom sme pokojne odkčráčali do bezpečia.

Ďakujem za radu. S pozdravom Ľuboš.