Výskyt a šírenie kliešťov (Ixodida) a kliešťami prenášaných patogénov v mestskej aglomerácii Košíc (predbežné výsledky)

Výskyt a šírenie kliešťov (Ixodida) a kliešťami prenášaných patogénov v mestskej aglomerácii Košíc (predbežné výsledky)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
96%

Diskusia

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, či plánujete zmapovať (resp. či už sú zmapované) aj iné oblasti východoslovenského kraja z hľadiska výskytu kliešťov? A, či ste zaznamenali za posledné roky kvantitatívne zmeny ich výskytu v daných oblastiach a kvalitatívne zmeny čo sa týka zastúpenia jednotlivých sledovaných patogénov? ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, či plánujete zmapovať (resp. či už sú zmapované) aj iné oblasti východoslovenského kraja z hľadiska výskytu kliešťov? A, či ste zaznamenali za posl...ovenska a strednej Európy. Košice v tomto prípade reprezentujú východosovenský kraj. Predbezne vysledky, poukazujú na kvantitatívne zmeny a najmä, zaznamenali sme výskyt a šírenie sa kliešťov aj do centrálnych častí mesta, napr. v mestských parkoch, kde sa predtým nevyskytovali. Co sa týka zastúpenia patogénov, spirochéty vyvolávajúce Lymskú boreliózu sú stále zastúpene predominantne, ale pozorujeme aj výskyt nových druhov. Napr. spomeniem krvné jednobunkovce z rodu Babesia, ktorých výskyt sme zaznamenali takmer na všetkých sledovaných lokalitách.

Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať, či všetci študovaný zástupcovia sú prenášači boreliózy. Rád by som sa opýtal či sa na Slovensku vyskutujú aj iný patogénny zástupcovia komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato.

Dobry den Erik, dakujem za otazku. Kompetentným vektorom borélií sú kliešte z rodu Ixodes. Ixodes ricinus, teda kliešť obyčajný je epidemiologicky najvýznamnejšim - biologickým vektorom Borrelia burgdorferi. K Vasej druhej otázke, komplex Borrelia burgdorferi sensu lato zahrna k dnesnemu dnu minimalne 19 genospecies (druhov), ktore majú schopnost vyvolávat ochorenie. Na Slovensku sa vyskytuje 7 druhov (...doteraz potvrdených), všetky môžu sposobit ochorenie, aj ked v niektorych pripadoch sice bol ten ktory druh potvrdený u človeka, ale patogenita niektorych genospecies nie je jednoznacne objasnena.

dakujem pekne za cenne info :-)