Význam aditívneho účinku Pycnogenolu® v kombinovanej terapii endotelovej dysfunkcie u experimentálneho diabetu.

Význam aditívneho účinku Pycnogenolu® v kombinovanej terapii endotelovej dysfunkcie u experimentálneho diabetu.

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
44%
Prevedenie (dizajn)
44%
Diskusná interakcia
73%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Darina Pavelčíková20%20%-
RNDr. Lukáš Krivosudský PhD.20%20%-
Ing. Pavol Farkaš PhD.40%60%60%
RNDr. Erika Šándorová60%60%80%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.80%60%80%

Diskusia

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať, aké iné látky testujete okrem Pycnogenolu? Ďakujem.

Dobry den, testovali sme este beta-blokátor karvedilol (ktorý može pomôcť svojimi antioxidačnými vlastnosťami v liečbe komplikácii diabetu) novosystetizovanú látku, štruktúrou podobnu karvedilolu s pracovným označením 4/1E, dalej frakcie Pycnogenolu a to vodnú, etylacetátovú, butanolovú, ktoré boli pripravené s cieľom zistiť presne zloženie Pycnogenolu.

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či máte nejaké skúsenosti s testovaním liečiv na s obsahom vanádu, ktoré majú silné účinky v liečbe diabetu.
Ďakujem.

Dobrý deň, nie zatiaľ sme takéto látky netestovali.

Dobrý deň!
Chcela by som sa Vás opýtať, že ako ste hodnotili fenylefrínové kontrakcie? Bola to % odpoveď voči KCl kontrakcii? A ešte by som sa vás chcela opýtať, že prečo ste vybrali práve 10-5 mol/l Ach koncentráciu? V našich experimentoch (hlavne v patologických stavoch), už taká vysoká koncentrácia ACh vyvoláva produkciu aj kontrakčných faktorov (EDCFs), teda maximálnu relaxačnú odpoveď vidíme pri nižších koncentráciach Ach. Neuvažovali ste robiť dávkovo-závislé krivky na Ach?

Dobry den,ano bola to % odpoved, kde maximalna kontrakcii bola dosiahnutá po podaní KCl. Po relaxácii cievy po aplikácii Ach v koncen 10-5 po sme následne dosiahli najlepšiu kontrakčnú odpoveď po fenylefríne, pričom sme vychádzali zo skúseností z predchádzajúcich experimnetov.

Dobry den, toto je jedna velmi potrebna studia, ktora ukazuje ze kombinovanie liecby (metformin-M) s antioxidantom (pycnogenol-P) nemusi priniest ziaducu potenciaciu pozitivneho ucinku. V praxi to znamena, ze osetrujuci lekar by mal byt informovany o vsetkom co pacient uziva, vratane vyzivovych doplnkov. Zaujimalo by ma podla coho boli zvolene davky M resp. P a ci mate vedomost ake su hranicne hodnoty pre organizmus nad hladinami ktorych ich uz mozno povazovat za rizikove. Su dostupne udaje o toxicitach tychto latok?

Dobry den, davky P boli zvolene na zaklade predchádzajúceho skríningu a výsledkov získaných v našich laboratóriách, pri ktorých sa preukázali najlepšie účinky. Pri zvýšení dávky P už zlepšenie účinku nebolo pozorované. štúdie potvrdili vysokú bezpečnosť P pri podávaní aj vo vysokých dávkach a dlhodobo. M sme prepočítavali podľa štandardnej dávky v humánnej medicíne.