Zdravotné riziká spojené s importom exotických korytnačiek

Zdravotné riziká spojené s importom exotických korytnačiek

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
93%
Prevedenie (dizajn)
93%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Júlia Hunková80%80%-
Mgr. Anna Onderková100%100%-
Tereza Goliaš100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Zdravotné riziká spojené s importom exotických korytnačiek

Ľudmila Hrehová1,2 , Olga Konieczna3 , Dariusz Wasyl , Peter Pristaš
1 Ústav biologických a ekologických vied PF UPJŠ, Košice
2 Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV, Košice
3 Zakład mikrobiologii, Państwowy instytut weterynaryjny- Państwowy instytut badawczy, Puławy
ludmila.hrehova1@gmail.com

V súčasnosti sú viaceré exotické zvieratá, napr. korytnačky, bežne chované ako domáce zvieratá. Na naše územie sú privážané z exotických krajín a môžu tak predstavovať vektor rôznych nepatogénnych, ale aj patogénnych druhov baktérií. V našej práci sme analyzovali gram-negatívne cefotaxim rezistentné baktérie izolované z vnútorných orgánov a čreva korytnačiek (koryntačka stepná, korytnačka leopardia a korytnačka škárová), ktoré uhynuli pri transporte z krajiny ich prirodzeného výskytu.

Získané izoláty (41) sme identifikovali pomocou Matrix- assisted laser desorption ionization time of flight  hmotnostnej spektrometrie (MALDI TOF MS) a fylogenetických analýz génu pre 16S rRNA. Na základe analýz sme študované izoláty klasifikovali do 13 biotypov. Najvyššie zastúpenie izolátov z čeľade Enterobacteriaceae (71,4 %) sme zaznamenali u korytnačky  stepnej (Testudo horsfieldii) z Uzbekistanu. U korytnačky leopardej (Psammobates pardalis) z Tanzánie sme pozorovali najvyšší výskyt baktérií čeľade Pseudomonadaceae (61,5 %). Zo všetkých izolátov až 63,4 % bolo izolovaných z orgánov a 34,1 % z čreva. Izoláty Escherichia coli, Comamonas aquatica, Stenotrophomonas maltophila, Pseudomonas putidaPseudomonas mendocina sa nám podarilo izolovať iba z čreva. Naopak Myroides odoratimimusMorganella morganii sme detegovali len v orgánoch. Z našich výsledkov vyplýva,  že korytnačky sú rezervoárom baktérií potenciálne nebezpečných pre zdravie ľudí a zvierat, čo si vyžaduje vyššiu pozornosť vzhľadom na ich častokrát úzky kontakt s človekom.

Poďakovanie: 

Práca vznikla za podpory grantu VEGA 2/0087/14.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň! Veľmi pekná štúdia! Práca ma veľmi zaujala, nakoľko mám doma dve korytnačky. :) Mám na Vás preto niekoľko otázok. Aké vyšetrenia sa robia u korytnačiek u nás (po dovoze)? Robí sa aj kultivačné vyšetrenie, napr. stolice? Je známy prípad (u nás v SR), kedy sa dokázalo, že zdrojom nákazy bola korytnačka? Ďakujem!

Dobrý deň. Ďakujem. Podľa zákona zvieratá privážané na územie SR z tretích krajín sú podrobené veterinárnej kontrole na hraničnej inšpekčnej stanici. Korytnačky však patria medzi druhy zvierat, u ktorých nemusí byť vykonaná individuálna klinická prehliadka. Klinické vyšetrenie pozostáva z pozorovania zdravotného stavu a správania celej skupiny alebo reprezentatívneho počtu zvierat. V prípade zistenia akýchkoľvek odchýlok musí veterinárny inšpektor vykonať všetky opatrenia, ktoré považuje za nevyhnutné, vrátane odberu vzoriek. Aké typy testov sa následne vykonávajú, mi nie je známe.
Z nášho územia bol zaznamenaný napríklad prípad malého dieťaťa hospitalizovaného so salmonelovou infekciou, pričom sa ako zdroj potvrdili malé vodné korytnačky.

Ďakujem! :)