SMZ a.s. a ich vplyv na pôdny ekosystém

SMZ a.s. a ich vplyv na pôdny ekosystém

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
89%
Prevedenie (dizajn)
71%
Diskusná interakcia
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobrý deň.
Zaujímalo by ma, či ste pri uvedenom výskume ostali iba pri zhodnotení situácie, ale z vášho výskumu vychádza nejaký podnet na rekultiváciu zamorenej pôdy. Tiež by ma zaujímalo, či ste sledovali, ako špecificky prejavovala absencia týchto nematód napríklad na pôdnych alebo rastlinných spoločenstvách. Ďakujem

Dobry den,
Tento projekt bol zamerany na zhodnotenie podneho ekosystemu v okoli SMZ a.s. v Jelsave a ich pripadny dopad resp. ci tam vplyvom emisi dochadza k jeho poskodzovaniu z dlhodobeho hladiska. Okrem toho sa tu testuje resp. overuje schopnost nematod reagovat na tento nepriamy antropogeny zasah do pody a ich reakcie a tento stres. Je to kvoli tomu ci sa budu dat pouzivat ako bioindikatori alebo nie resp. na verifikaciu tejto hypotezy.
Co sa tyka Vasej druhej otazky ... nematody samo osebe su relativne odolne teda hlavne urcite skupiny hlavne co sa tyka bakteriofagov a podla c-p delenia hlavne c-p1 a c-p2 skupina (ktore vo velkej miere su tvorene hlavne bakteriofagmi a mykofagmi). V podstate absencia citlivejsich nematod (hlavne omniufagov a predatorov pripadne najvyssich c-p skupin - c-p4 a c-p5)bola pozorovana hlavne na lokalite najblizsie pri zdroji znecistenia a dominantne boli prave nizsie c-p skupiny, ktore lepsie znasaju stres sposobeny tazkymi kovmi, pripadne dokazu vytvorit latentne stadium ktore ich dokaze ochranit pred negativnymi vonkajsimi podmienkami.

Ak mate este nejake otazky tak budem rad ked mi ich napisete :)