Aplikácia mrkvy obyčajnej (Daucus carota L.) a repy obyčajnej cviklovej (Beta vulgaris var. conditiva L.) v nízkotlakovej extrúznej technológii

Aplikácia mrkvy obyčajnej (Daucus carota L.) a repy obyčajnej cviklovej (Beta vulgaris var. conditiva L.) v nízkotlakovej extrúznej technológii

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
91%
Prevedenie (dizajn)
74%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Denisa Toropilová PhD.80%60%-
Vladimír Mastihuba100%80%100%
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
RNDr. Erika Kellerová PhD.80%60%100%
Ing. Mária Kopuncová80%60%-
Ing. Mária Timoracká PhD.100%100%-
RNDr. Peter Bališ PhD.100%60%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Aplikácia mrkvy obyčajnej (Daucus carota L.) a repy obyčajnej cviklovej (Beta vulgaris var. conditiva L.) v nízkotlakovej extrúznej technológii

Jana Šmitalová1,2 , Igor Regász , Tatiana Bojňanská
1 Výskumné centrum AgroBioTech, SPU v Nitre, Slovensko
2 Katedra skladovania a spracovania rastlinných produktov, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, SPU v Nitre
jana.smitalova@gmail.com

Spotreba cestovín, má dlhodobo stúpajúcu tendenciu u obyvateľov, a preto je dôležité venovať ich výrobe resp. zvyšovaniu ich nutričnej a senzorickej kvality veľkú pozornosť. V našich modelových pokusoch sme sa i okrem výroby tradičných cestovín zamerali aj na prípravu takých cestovín, ktorých nutričná kvalita bola cielene zvyšovaná. Aplikácia rastlinných extraktov s antioxidačnými vlastnosťami, tak môže predstavovať novú oblasť využitia týchto zdrojov pri príprave tradičných produktov. Extrudované výrobky boli navrhnuté tak, aby vytvorené cestoviny zodpovedali požiadavkám nielen zo zdravotného, technologického, ale aj senzorického hľadiska.

Receptúra kontrolných cestovín (vzorka A) bola tvorená hrubou múkou typu Zlatý klas v množstve 100 %, jedným vajcom, soľou 1,5 % a vodou 75 ml. Na zvýšenie nutričného potenciálu a senzorickej atraktivity boli ku hrubej múke aplikované nasledovné suroviny: drvina z cvikle 10 % (vzorka B) a drvina z mrkvy 10 % (vzorka C) a 20 % (vzorka D).

Na základe vyhodnotenia jednotlivých ukazovateľov nutričnej kvality možno skonštatovať, že prídavok cvikly v množstve 10 % prispel k zvýšeniu obsahu hrubého proteínu o 14,8 % a popolovín až o 35 % v porovnaní so vzorkou A – kontrolou. Vo vzorke C, ktorá obsahovala prídavok mrkvy v množstve 10 % bol tiež identifikovaný zvýšený obsah hrubého proteínu o 8,8 % a popola o 18,7 % v porovnaní so vzorkou A. Drvina z mrkvy pridaná v pomere 20 % ovplyvnila veľmi významne obsah hrubého proteínu v upečených bochníkoch a bol identifikovaný nárast až o 28,5 % a obsah popola až o 45 % opäť v porovnaní so vzorkou A – kontrolou. Titračná kyslosť bola vo všetkých sledovaných vzorkách na porovnateľnej úrovni od 12 do 15,8 mmol.kg-1 čo sú prijateľné hodnoty pre kvalitné a chuťovo vyrovnané cestoviny. V našej práci sme sa zamerali aj na hodnotenie aktivity vody vo vyrobených cestovinách a výsledky tohto stanovenia sú zárukou trvanlivosti a mikrobiálnej stálosti vytvorených výrobkov počas ich skladovania.

V čerstvých cestovinách bol vykonaný cestovinársky pokus, v rámci ktorého bola hodnotená väznosť cestovín (%), napučiavanie cestovín (/), varivosť cestovín (min.) a  sediment cestovín (ml). Na základe vyhodnotenia cestovín pomocou týchto ukazovateľov možno skonštatovať, že vzorky B, C a D boli porovnateľnej kvality ako vzorka A – kontrola.

Významným pozitívum konzumácie cestovín okrem toho, že sú zdrojom energie je fakt, že sú ľahko stráviteľné a  možno ich zároveň obohacovať o nutrične pestré látky, takže za určitých podmienok ich možno definovať ako diétne jedlo pri niektorých druhoch ochorení.

Poďakovanie: 

Vedecká publikácia vznikla s podporou Výskumného centra AgroBioTech vybudovaného v rámci projektu Vybudovanie výskumného centra “AgrobioTech” ITMS 26220220180.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň,
aký typ cestovín ste pripravovali? Trochu ma mätie zmienka o pečených bochníkoch.
Boli tieto výrobky posudzované aj senzoricky?
Aká môže byť ich trvanlivosť?

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Ohľadne bochníkov, žiaľ zaúradoval "škriatok", pretože súčasne sme robili prácu aj príspevok ohľadne bochníkov.
Ku otázke ohľadne typu cestovín, použitá bola matrica na kolienka, ktoré boli hodnotené aj senzoricky, žiaľ na popísanie senzoricky by sme potrebovali viac priestoru. Aktivita vody v našich cestovinách bola pod 0,55 takže na základe dostupnej literatúry ich možno hodnotiť ako stabilné po dobu jedného až dvoch rokov. Avšak tento ukazovateľ je tiež predmetom nášho ďalšieho skúmania.

V prezentácii uvádzate nasledovné "v čerstvých cestovinách bol vykonaný cestovinársky pokus, v rámci ktorého bola hodnotená väznosť cestovín (%), napučiavanie cestovín (/), varivosť cestovín (min.) a sediment cestovín (ml)", žiaľ v práaci akosi nevidím dané výsledky. Vedeli by ste nám o tomto povedať viac. Poprípade aj o kyslosti jednotlivých cestovín. Ďakujem

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Z priestorového hľadiska nebolo možné úplne podrobne popisovať celý cestovinársky pokus. Cestoviny vyrobené s prídavkom cvikle a mrkvy sa v rámci vyhodnocovania ich kvality cestovinárskym pokusom výrazne neodlišovali. Kyslosť ako som už vyššie popísala bola v rozmedzí 15,8 mmol/kg pre kontrolnú vzorku a 12 mmol/kg pre obe vzorky s prídavkom mrkvy a 14 mmol/kg pre cestoviny s prídavkom cvikle. Podobne tomu bolo opäť pri cestovinárskom pokuse. Hodnota väznosti, ktorou sa udáva množstvo vody v %, ktoré cestovina počas varenia prijala bola v kontrolnej vzorke 104,3 % a pri cestovinách s cviklou 107% a s mrkvou 105%. Varivosť cestovín je definovaná ako čas v minútach, ktorý je potrebný k dokonalému uvareniu skúšanej vzorky cestovín a pre kontrolu bol zistený čas 7 minút, pre vzorku cvikle 6,5 minút, cestoviny s 10 % prídavkom mrkvy 6,5 minúty a s 20% prídavkom mrkvy 6 minút. Stanovenie sedimentu v ml vyjadruje objemové množstvo kalu, ktoré sa uvolní počas varenia a usadia v sklenenom odmernom valci. Vzorka A - kontrola dosiahla sediment 140 ml a cestoviny s prídavkom cvikle 160 ml a s prídavkom mrkvy 10% 150 ml a s prídavkom 20 % 155 ml.

Želám Vám pekný zvyšok dňa.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Poďľa mňa zaujímavá práca. Avšak myslím si, že keďže ste tieto veci spomínali v metodikach, bolo by ozaj vhodné uviesť aspoň nejaké tie hodnoty aj keď len v tabuľkovej podobe. V každom prípade veľa úspechov pri ďalších meraniach.