Pamäťové funkcie dospelých potkanov po prenatálnom vystavení rôznym noxám

Pamäťové funkcie dospelých potkanov po prenatálnom vystavení rôznym noxám

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
88%
Prevedenie (dizajn)
92%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Dr. Natália Pipová100%60%-
MVDr. Zuzana Sihelská PhD.100%100%-
Tereza Goliaš80%100%100%
MVDr. Terézia Mačák Kubašková80%100%100%
RNDr. Aneta Salayová PhD.80%100%-
ISBN: 978-80-972360-0-7

Pamäťové funkcie dospelých potkanov po prenatálnom vystavení rôznym noxám

Lenka Ihnátová1 , Natália Hvizdošová , Natália Pipová2 , Darina Kluchová
1 Ústav anatómie, Lekárska fakulta, Univerzita P. J. Šafárika, Košice,
2 Ústav biologických a ekologických vied, Prírodovedecká fakulta, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach
lenka.tomasova@upjs.sk

Pôsobenie rôznych biologických, chemických, resp. fyzikálnych faktorov na vyvíjajúci sa plod môže mať negatívny dopad na neskoršie funkcie centrálneho nervového systému.  Cieľom našej prace bolo porovnať vplyv dvoch odlišných vonkajších faktorov na pamäťové funkcie dospelých potkanov. V prvom experimente sme sledovali účinok fyzikálneho faktora -  ionizujúceho žiarenia. Gravidné samice sme na 16. deň gravidity ožiarili gama lúčmi o dávke 1 Gy. V druhom experimente sme gravidné samice vystavili pôsobeniu chemickej látky: na 14. – 16. deň gravidity sme im podali zvýšenú dávku all-trans retinovej kyseliny (RA), metabolitu vitamínu A. Dávka RA bola 1 mg RA/ kg hmotnosti zvieraťa. Dospelé potomstvo matiek z obidvoch experimentov sme testovali v Morrisovom vodnom labyrinte. Výsledky testu ukázali poškodenie pamäťových funkcií u ožiarených zvierat, ako aj u zvierat vystavených pôsobeniu kyseliny retinovej. Zvieratá z týchto dvoch skupín mali problém zapamätať si polohu platformy vo vodnom labyrinte, čo sa prejavilo neskrátením času do nájdenia platformy pri opakovaní testu. Miera poškodenia priestorovej pamäti bola rovnaká u ožiarených zvierat i u zvierat ovplyvnených kyselinou retinovou. Toto zistenie potvrdzuje poznatok, že vyvíjajúci sa nervový systém je veľmi citlivý na pôsobenie rôznych vonkajších faktorov. Zároveň naše výsledky indikujú, že charakter a miera poškodenia nervového systému nie je špecificky závislá od typu pôsobiaceho faktora. Aj druhovo odlišné noxy, pôsobiace v tom istom období prenatálneho vývinu, môžu vyvolávať tie isté poškodenia centrálneho nervového systému a s rovnakou intenzitou.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Je zaujimave, ze RA potkany boli rychlejsie v najdeni platformy na prvykrat. Je to zrejme nahoda, ale urcite ste mali viacpocetnu skupinu, z ktorej su casy spriemerovane, takze rychlejsia musela byt vacsina potkanikov z danej skupiny. (Ake velke boli vase skupiny?) Je mozne, ze to nie je nahoda a mozu byt vsimavejsie alebo nieco podobne? 10s a 1min vyzera byt uz velmi signifikantny rozdiel. Platforma je pod hladinou, ale potkany asi neponaraju hlavu pocas plavania, vsak? No je to zaujimave. :)

Dakujem za otazky a Vasu reakciu na nasu pracu. V experimente sme pouzili 10 RA zvierat, 14 ožiarených zvierat a 10 kontrolných zvierat. Vysledok, ktory sme zaznamenali u RA zvierat a ktory aj Vy spominate je rozhodne zaujimavy. Nie je standardne, aby zvierata pocas prveho testovania v bazene mali taketo kratke casy do najdenia platformy. Zvierata sa niekedy pocas plavania ponoria pod vodu. Je to však velmi zriedkavy jav a urcite to vyrazne nezlepsuje ich orientaciu v bazene.Vyrazne kratke casy u RA zvierat skor pripisujeme ich zvysenej pohybovej aktivite (plávali rychlejsie), ktoru sme zaznamenali aj v inych vykonanych behavioralnych testoch, napr. test otvoreného pola alebo vyvyseny krizovy labyrint.