Porovnanie účinnosti rôznych typov atraktantov pri odchytoch komárov (Diptera: Culicidae)

Porovnanie účinnosti rôznych typov atraktantov pri odchytoch komárov (Diptera: Culicidae)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Michal Medvecký PhD.100%100%-
MVDr. Gabriela Štrkolcová PhD.100%100%-
MVDr. Zuzana Sihelská PhD.100%100%-
Mgr. Eva Duborská100%100%-
MVDr. Terézia Mačák Kubašková100%100%100%
Mgr. Radka Gorejová100%100%100%
MVDr. Barbora Bucková100%100%100%
MVDr. Jana Pipiková PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Porovnanie účinnosti rôznych typov atraktantov pri odchytoch komárov (Diptera: Culicidae)

Eva Bocková1
1 Ústav parazitológie, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
bockovae@gmail.com

Komáre podobne ako iný krv cicajúci hmyz disponujú vysoko citlivými čuchovými senzormi, ktorými v prostredí rozoznávajú rozličné chemické látky, na základe ktorých vyhľadávajú a preferujú svojho hostiteľa. Tieto chemické látky, ich zlúčeniny a deriváty sú v rôznych koncentráciách zastúpené predovšetkým v ľudskom resp. zvieracom pote, dychu a koži (CO2, amoniak, kyselina mliečna a jej oxidanty, karboxylové kyseliny a pod.).

Univerzálnym pachovým atraktantom pre komáre je CO2. Stupeň afinity k oxidu uhličitému (ako aj k iným atraktantom) sa však líši nielen medzi jednotlivými druhmi, ale aj v rámci ich geografických populácií. Početné výskumy potvrdzujú, že koncentrácia ani množstvo vyprodukovaného CO2 nie je rozhodujúcim faktorom pri preferencii hostiteľa.

Cieľom nášho experimentu bolo otestovať a porovnať účinnosť 5 druhov atraktantov: svetlo + CO2; svetlo + CO2 + kyselina mliečna; svetlo + kyselina mliečna; kyselina mliečna, svetlo + pekárenské droždie zmiešané s cukrom a vodou. Komáre sme odchytávali modifikovanými CO2 lapačmi, rozmiestnenými do kruhu v 2,5 m rozostupoch, v časoch od 15.00-17.30 a 17.30-20.00. Ako šiesty atraktant slúžil ľudský pot. Živú návnadu reprezentovali 2 osoby (žena a muž; obaja krvná skupina A, Rh+, za normálnych okolností pri pobyte na odchytových lokalitách rovnako atraktívni pre komáre). Žena bola oblečená v krátkom tričku a krátkych nohaviciach, muž mal oblečené zateplené nohavice, natelník a pracovnú blúzu a pred zahájením pokusu bol na stimulovanie potenia vystavený zvýšenej fyzickej aktivite. V časovom intervale 17.30-20.00 muž vypil alkoholické pivo. Naletujúce komáre boli odchytávané exhaustorom a entomologickou sieťkou.

Celkovo sme odchytili 3 037 ks komárov, z toho 2 622 lapačmi s návnadami, sieťkou a exhaustorom 415 komárov senzibilizovaných ľudským potom. Takmer polovicu všetkých komárov (45,3 %; 7 druhov) sme podľa očakávaní odchytili lapačmi, kde sme ako návnadu použili CO2 + svetlo (štandardný lapač). Vysokú efektivitu sme zistili aj pri kombinácii svetla, CO2 a kyseliny mliečnej (32,1 %; 6 druhov). Návnada, kde sme ako alternatívu za CO2 použili pekárenské droždie zmiešané s cukrom, ktoré následne kyslo a produkovalo CO2, sa prekvapivo ukázala ako tretia najefektívnejšia (11,4 %; 7 druhov). U kyseliny mliečnej ako atraktantu sme zistili najnižšiu účinnosť (3,2 %; 3 druhy), avšak zaujímavé výsledky sme dosiahli pri jej kombinácii so svetlom (8,0 %; 5 druhov). Zo všetkých 10 zachytených druhov komárov sa iba Culex pipiens/Cx. torrentium odchytával na všetky typy návnad.

Pri hodnotení senzibility komárov ľudským potom sme celkovo  zaznamenali až 1,5 násobne vyššiu letovú aktivitu komárov na muža (muž 249 ks, žena 166 ks). Významnejšie rozdiely v druhovej skladbe komárov odchytených na mužovi a žene sme nezistili. Vplyv vypitia piva nevieme spoľahlivo vyhodnotiť.

Používanie kombinácií rôznych typov návnad pri odchytoch komárov lapačmi, prispieva k získaniu reálnejšieho obrazu o ich druhovej skladbe a sezónnej dynamike v skúmaných oblastiach. Poznatky tohto druhu nadobúdajú význam najmä v súvislosti s tými druhmi komárov, ktoré  pre zdravie človeka predstavujú najväčšie riziká.

Poďakovanie: 

Táto práca bola realizovaná v rámci riešenia grantovej úlohy VEGA 1/0080/15 a základného výskumu NRL pre pesticídy pri UVLF v Košiciach.

Zdroje: 

Diskusia

Dobry den, velmi pekne komplexne spracovana studia. Mal by som viacero otazok: Krvna skupina u sledovanych osob ARh+ bola vybrana zamerne?
Zaujimala by ma aktivita komarov v skorych rannych hodinach.. napr. o 5-7 hodine rano, v porovnani napr. s aktivitou pocas dna.. Je telota klucovym faktorom v ramci sledovanej aktivity? A posledna otazka sa tyka porovnania medzi pohlavim.. Vo vasom pripade ste zvolili skupinu zien, ktore nevykonavali fyzicku aktivitu, ake predpokladate vysledky, v pripade, ze by ste do experimentu zaradili muzov, rovnako bez fyzickej aktivity? Velmi pekne dakujem za odpovede

Dobrý večer, ďakujem za otázku.
1. Krvná skupina ARh+ nebola vyberaná cielene. V podstate sme využili fakt,že v teréne (rutinné vykladanie CO2 lapačov na odchyt komárov na sledovaných lokalitách)pracujú 3 osoby (2 x ARh+ a 0, pričom na osoby s krvnou skupinou ARh+ komáre nalietavajú so zvýšenou intenzitou a na osobu s krvnou skupinou 0 sú nálety komárov ojedinelé a to aj v prípade, že na niektorých lokalitách sa často potýkame s kalamitami komárov kedy intenzita nalietavania na človeka je 10 komárov za minútu.
2. Vo všeobecnosti sa v súvislosti s komármi uvažuje o dvojvrcholovej aktivite - teda v skorých ranných hodinách a v podvečerných hodinách. Aktivita komárov sa mení od druhu k druhu a závisí to na mnohých dalších faktoroch, napr. na fyziologickom stave samice komára (potreba samice čo najrýchlejšie sa nacicať aby mohla naklásť vajíčka), dostupnosti hostiteľa (frekvencia výskytu v danom biotope komára), veľkosť aktuálnej populácie komárov, ich druhová diverzita, klimatické faktory (predovšetkým teplota prostredia, rýchlosť vetra), či je biotop permanentne vystavený priamemu slnečnému žiareniu (napr. lúka), alebo je v tieni, aktuálna meteorologická situácia a pod. Tiež je potrebné vziať do úvahy, či daný druh komára je monocyklický (1 generácia za rok)alebo polycyklický (viac generácii za rok). Bežne sa stáva že nás komáre štípu aj v priebehu dňa, ale častejšie v zatienenom biotope (okraj lesa) alebo tesne po daždi. Zvýšená aktivita v skorých ranných a podvečerných hodinách súvisí predovšetkým s biorytmami potenciálnych hostiteľov, či sa jedná o plazy, vtáky, cicavce alebo človeka. Ano, teplota je jedným z kľúčových faktorov v aktivite, ale určite nie rozhodujúcim.
3. Vzhľadom k tomu, že atraktivita každého jedinca je viac menej individuálna, dá sa ťažko predpokladať ako by to dopadlo. Ako som už spomínala, pri experimente sme vychádzali z toho že 2 osoby sú aj za normálnych okolností intenzívne napádané komármi a to aj v prípade, že sú ošetrené repelentmi, kým 1 osoba z nášho 3 členného tímu nebýva komármi atakovaná takmer vôbec a nebýva ošetrená repelntmi a nemáva pri práci v teréne odev s dlhým rukávom. Dokonca ani pri nesení návnady (CO2)nie je pre komáre nejak zvlášť atraktívna. Šťastný to človek :)Za zmienku stojí aj to, že táto osoba nie je (zatiaľ nebola) atraktívna ani pre kliešte, kým zvyšní dvaja členovia bežne na sebe kliešte nachádzajú. Len pre zaujímavosť, členovia tímu sú rodinný príslušníci matka-otec-dcéra :)

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či počas všetkých troch rokov experimentu bol účastníkom pokusu ten istý muž/resp. žena, alebo išlo o iného človeka spĺňajúceho rovnaké podmienky experimentu?

Dobrý večer, ďakujem za otázku. Jednalo sa o tie isté osoby.