Sekrécia rekombinantných proteínov v alternatívnom hostiteľovi, baktérií Vibrio natriegens

Sekrécia rekombinantných proteínov v alternatívnom hostiteľovi, baktérií Vibrio natriegens

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
73%
Prevedenie (dizajn)
67%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
PharmDr. Štefan Husár PhD.40%40%60%
Bc. Nikola Mojtova100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.80%60%80%
ISBN: 978-80-972360-4-5

Sekrécia rekombinantných proteínov v alternatívnom hostiteľovi, baktérií Vibrio natriegens

Alžbeta Bunová1
1 Univerzita Komenského, Katedra molekulárnej biológie, Bratislava, Slovenská republika
bb.bunov@gmail.com

Vibrio natriegens je Gram negatívna morská baktéria s najrýchlejším doteraz známym rastom spomedzi ostatných mikroorganizmov. Z tohto dôvodu by v budúcnosti mala byť vhodným hostiteľom pre heterologickú produkciu rekombinantných proteínov v molekulárnej biológií a biotechnológií. V tejto práci prezentujeme konštrukt, so signálnym peptidom pre levansacharázu, ktorý by mal podporiť sekréciu rekombinantných proteínov do periplazmatického priestoru.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Dobry den, zaujimal by ma dalsi osud vami pripravenych konstruktov: do plazmidu pJK100EK-hGH vloženy signálny peptid pre levansacharázu a konstrukt pJK100EK-hGH s vymenenou antibiotickou rezistenciou (Amp za Cm). Postupia oba do dalsich faz testovania, napr. v inych projektoch? Resp. planujete pripravit este dalsie ine taketo konstrukty, ake? Vopred dakujem za odpovede, ZB

Dobry den prajem. Po vymeneni ATB rezistencie sme vlozili signalny peptid do oboch konstruktov, aj do povodneho s Amp rezistenciou aj do noveho s Cm rezistenciou. Nasledne sme produkovali ludsky rastovy hormon v E. coli kmenoch a vo V. natriegens a sledovali, ci sa protein produkuje do periplazmy a s akou efektivitou. Pri E. coli kmenoch sme boli uspesni, avsak sekrecia do periplazmy prebehla s malou efektivitou a signalny peptid sa neodstiepil, vo V. natriegens sme nemali uspesnu expresiu. Dalej sa bude pokracovat optimalizaciou celych konstruktov ako aj optimalizaciou podmienok expresie. Pekny den prajem. S pozdravom A.B.