Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny

Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Júlia Hunková100%100%-
Mgr. Csilla Viczenczová100%100%-
Ing. Dominika Pihíková100%100%100%
Mgr. Veronika Farkašová PhD.100%100%100%
Mgr. Radka Gorejová100%100%-
Mgr. Jakub Križák100%100%-
Ing. Ľudmila Kluková100%100%-
Ing. Peter Kis100%100%-
ISBN: 978-80-972360-0-7

Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny

Martina Zámorová1 , Alena Holazová , Dragana Robajac2 , Goran Miljuš , Miloš Šunderić , Romana Masnikosa , Vesna Malenković3 , Blagoje Đukanović , Peter Gemeiner , Olgica Nedić , Jaroslav Katrlík
1 Oddelenie glykobiotechnológie, Chemický ústav, Slovenská akadémia vied, Dúbravská cesta 9, 845 38 Bratislava, Slovensko
2 Institute for the Application of Nuclear Energy (INEP), University of Belgrade, Banatska 31b. Zemun, Serbia
3 Clinical-Medical-Center „Bežanijska kosa“, Belgrade, Serbia
zamorovamartina@gmail.com

Kolorektálny karcinóm (KRK) je tretím najčastejším typom rakoviny v rozvinutých krajinách so štvrtou najvyššou mortalitou spomedzi všetkých onkologických ochorení [1]. Príčinou vysokej mortality je oneskorená diagnóza. Ak sa však nádor zachytí včas je veľmi dobre liečiteľný. Glykozylačné zmeny asociované s onkogénou transformáciou boli prvý krát popísané pred viac ako 60-timi rokmi [2,3]. Glykány sú zahrnuté v základných molekulárnych a bunkových biologických procesoch vyskytujúcich sa v nádoroch, ako napríklad bunková signalizácia a komunikácia, disociácia a invázia nádorových buniek, interakcie bunka-matrix, angiogenéza, modulácia imunity a tvorba metastáz. Nádorové bunky predstavujú široký rozsah glykozylačných zmien v porovnaní s ich netransformovanými náprotivkami. Preto množstvo a kvalita glykozylácie, ako aj zmeny v glykánových štruktúrach môžu slúžiť ako dôležité biomarkery signalizujúce nástup a priebeh mnohých ochorení. Glykoprofilácia by tak mohla slúžiť ako nástroj pre skorú diagnostiku. Cieľom tejto práce bol vývoj, optimalizácia a aplikácia glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny pre glykoprofiláciu potencionálnych biomarkerov KRK súvisiacich s IGF (insuline-like growth factor) systémom a  detekcia glykozylačných zmien u pacientov s KRK. Na analýzu glykozylačného profilu sme použili glykoproteínovú microarray využívajúcu lektíny, proteíny, ktoré sú schopné špecificky a reverzibilne viazať glykány. Vzorky obsahujúce glykoproteíny boli najprv nanesené na povrch microarray čipu pomocou robotického microarray printera a následne boli imobilizované s využitím vhodnej povrchovej chémie, pričom po imobilizácii sa zablokovali neobsadené aktívne skupiny na povrchu čipu. Detekcia glykánových štruktúr bola založená na biorozpoznávaní pomocou lektínov, ktoré špecificky interagujú s glykánovými štruktúrami [4]. Po inkubácii pripaveného biočipu s biotinylovanými lektínmi, a v ďalšom kroku s konjugátom stretavidín – fluorofór, bola detegovaná intenzita signálu pre jednotlivé vzorky pomocou microarray skeneru. Glykoproteínovú microarray využívajúcu lektíny sme použili na sledovanie glykozylačných zmien potencionálnych biomarkerov vo vzorkách proteínov IGF systému, IGFBP-3 (IGF-binding protein 3), IGF 1R (IGF 1 receptor) a IGF 2R (IGF 2 receptor). Vzorky boli izolované zo: (i) sér pacientov s KRK a zdravých jedincov, (ii) cytozolovej frakcie získanej z nádorového a zdravého črevného tkaniva pacientov s KRK a (iii) frakcie membránových proteínov získanej z nádorového a zdravého črevného tkaniva pacientov s  KRK.

Poďakovanie: 

Táto práca bola realizovaná vďaka bilaterálnym grantom APVV-SK-SRB-2013-0028 a 451-03-545/2015-09/01.

Zdroje: 

1. Ferlay, J., et al., Cancer incidence and mortality worldwide: Sources, methods and major patterns in GLOBOCAN 2012. International Journal of Cancer, 2015. 136(5): p. E359-E386.
2. Hakomori, S.I. and W.T. Murakami, Glycolipids of hamster fibroblasts and derived malignant-transformed cell lines. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 1968. 59(1): p. 254-261.
3. Ladenson, R.P., S.O. Schwartz, and A.C. Ivy, INCIDENCE OF THE BLOOD GROUPS AND THE SECRETOR FACTOR IN PATIENTS WITH PERNICIOUS ANEMIA AND STOMACH CARCINOMA. The American Journal of the Medical Sciences, 1949. 217(2): p. 194-197.
4. Katrlík, J., et al., Glycan and lectin microarrays for glycomics and medicinal applications. Medicinal Research Reviews, 2010. 30(2): p. 394-418.

Diskusia

Chcela by som sa spýtať prečo ste si ako ak potencionálne biomarkery vybrali práve IGF? Mohli by ste tiež stručne zhrnúť načo kokrétne poukazujú Vaše závery? Ďakujem.

Ďakujem za otázky. Potencionálne glykobiomarkery vyberáme na základe prehľadu literatúry doterajších sledovaných glykoproteínov v KRK. Zohľadňujeme však koncentráciu glykoproteínu v sére, aby nebola príliš nízka (limitná ng/ml), tiež počet glykozylačných miest a dostupnosť protilátky voči sledovanému glykoproteínu.
V skratke k záveru: úspešne sme aplikovali glykánovú microarray využívajúcu lektíny, pričom ide o rýchlu a výkonnú glykorozpoznávajúcu techniku, ktorá dokáže odlíšiť glykozylačné vzory v rôznych typoch vzoriek.

Dobrý deň Martina, nenašla som charakteristiku pacientov - v akom štádiu ochorenia sa nachádzali? Obecne je molekulárna diagnostika málo senzitívna v počiatočných štádiách nádorového procesu - a v čase, keď sa rozvinú príznaky, je obvykle indikované kolonoskopické vyšetrenie a histologické vyšetrenie odobraného materiálu. Aká je predstava a hlavný motor výskumného zámeru? Je to potenciál diagnostického alebo skríningového testu?
Ešte by ma zaujímalo, na ktorej časti výskumu sa konkrétne podieľate, keďže je uvedených neštandardne veľa spoluautorov.
Ďakujem a prajem úspešnú spoluprácu.
iwa

Ďakujem za otázky Iveta. Sérum aj nádorové/zdravé tkanivo bolo získané od pacientov, ktorí boli diagnostikovaní a liečení v Clinical-Medical-Center Bežanijska kosa v Belehrade. Pacienti boli klasifikovaní podľa Dukesa, a to v štádiách B (nádor prerastá do okolia) a C (infiltrácia regionálnych lymfatických uzlín karcinómom).
Náš výskum sa zameriava na tvorbu biosenzorov s potenciálnym využitím v skorej diagnostike onkologických ochorení.
Môj podiel na tejto práci je analýza všetkých vzoriek technikou microarray, spracovanie výsledkov z tejto techniky a štatistické spracovanie výsledkov vzoriek IGF 1R a 2R.

Ďakujem za odpoveď Martina a želám veľa úspechov v tejto dôležitej oblasti onkologickej diagnostiky (pomaly nie je na Slovensku rodina, v ktorej by sa táto diagnóza nevyskytla :( Výskum nepochybne prispieva k posunu k tzv. personalizovanej medicíne.
Iwa