Vplyv intenzifikačných faktorov na koncentráciu ťažkých kovov v plodoch brusnice vysokej (Vaccinium corymbosum L.)

Vplyv intenzifikačných faktorov na koncentráciu ťažkých kovov v plodoch brusnice vysokej (Vaccinium corymbosum L.)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
97%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Denisa Toropilová PhD.80%100%-
RNDr. Miriama Kopernická100%100%100%
Mgr. Júlia Hunková100%100%-
Ing. Jana Šmitalová PhD.100%100%-
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
PhDr. Ing. Martin Samohýl100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Vplyv intenzifikačných faktorov na koncentráciu ťažkých kovov v plodoch brusnice vysokej (Vaccinium corymbosum L.)

Michal Medvecký1 , Ján Daniel , Alena Vollmannová2 , Stanislav Zupka , Ľuboš Harangozo , Miriama Kopernická
1 Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Lužianky – VUTPHP Banská Bystrica, Regionálne výskumné pracovisko Krivá
2 Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta biotechnológie a potravinárstva , Katedra chémie
scpv@orava.sk

Základným predpokladom optimálnej výživy sú potraviny, ktoré prispievajú k zdraviu človeka. V poslednom čase sa stále väčšia pozornosť sústreďuje na štúdium prítomnosti a vplyvu kontaminujúcich látok v potravinách. Z kontaminantov sa v potravinách najviac vyskytujú ťažké kovy, zvlášť v potravinách rastlinného pôvodu (obilniny, strukoviny, ovocie, zelenina).

Na plantáži výskumnej stanice v Krivej, ktorá sa nachádza v severnej časti Slovenska, sa počas rokov 2012 – 2014 skúmalo šesť odrôd brusnice vysokej (Vaccinium corymbosum L.), s cieľom určiť obsah ťažkých kovov (Cu, Zn, Co, Cr, Ni, Cd a Pb) atómovou absorpčnou spektrofotometriou (AAS) v plodoch v závislosti od troch variantov hnojenia. Prvý variant bol realizovaný s aplikáciou organického hnojenia, druhý s minerálnym hnojením a tretí variant bol ponechaný bez hnojenia.

Obsah ťažkých kovov (Cu, Zn, Co, Cr, Cd a Pb) ani v jednom prípade neprekročil hygienický limit daný Potravinovým kódexom SR. V dvoch vzorkách plodov bol obsah Ni prekročený nad stanovený hygienický limit (0,5 mg/kg-1 č.h.). Priemerný obsah Cu pri jednotlivých odrodách sa pohyboval v rozmedzí od 0,346 – 0,596 mg/kg-1 č.h. (čerstvej hmoty). Priemerný obsah Zn bol stanovený v rozmedzí od 0,763 do 1,195 mg/kg-1 č.h. Priemerný obsah Co bol stanovený v rozmedzí od 0,010 – 0,091 mg/kg-1 č.h. Priemerný obsah Cr bol determinovaný v rozmedzí  0,044 až 0,122 mg/kg-1 č.h. Obsah Ni bol prekročený nad stanovený limit v dvoch prípadoch. Prvé prekročenie bolo stanovené v odrode Bluecrop s aplikáciou minerálneho hnojenia (0,559 mg/kg-1 č.h.) a druhé prekročenie bolo v prípade odrody Brigitta taktiež vo variante s aplikáciou minerálneho hnojenia (0,0527 mg/kg-1 č.h.).

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň,
V úvode spomínate, že cieľom bol zistiť aj obsahy Cd a Pb, vo výsledkoch avšak tieto dva prvky nemáte uvedené. Prečo? Boli pod detekčným limitom AAS? Ďakujem

Dobrý deň prajem,

ďakujem veľmi pekne za otázku. Áno, obsah Cd a Pb bol pod hladinou detekcie. V prezentácii v časti výsledky som to neuvádzal, nakoľko som to uviedol v časti záver v predposlednej odrážke:
- vo všetkých skúmaných odrodách brusnice vysokej bol obsah Cd a Pb pod hladinou detekcie.

S pozdravom,
Medvecký