Vplyv Lactobacillus plantarum a inulínu na produkciu cytokínov a organických kyselín v tráviacom trakte potkanov s kolorektálnym karcinómom

Vplyv Lactobacillus plantarum a inulínu na produkciu cytokínov a organických kyselín v tráviacom trakte potkanov s kolorektálnym karcinómom

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
90%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Beáta Pramuková80%80%-
Mgr. Lucia Pangrácová100%80%-
Miroslav Ferko100%100%-
MUDr. Mgr. Vladimír Šišovský PhD.100%100%100%

Diskusia

Vážená pani doktorka, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia sa postupne dostáva do svojej záverečnej fázy trvania a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky na diskusiu. Každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Dakujem za otazku, pri vyberani doktorandskeho studia v mojom pripade rozhodla tema, ktora sa venuje imunitnemu systemu a moznostiam jeho ovplyvnenia probiotickymi mikroorganizmami ale aj inymi naturalnymi latkami. Tema ma o to viac zaujala ze tieto latky vyuzivame v prevencii nadorovych chorob. V dnesnej dobe sa na prevenciu kladie minimalny doraz a pritom prave toto je oblast ktoru kazdy z nas moze ovplyvnit svojim zivotnym stylom. Preto verim ze vysledky mojej prace budu prinosom pre "dobro cloveka".

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.