Vplyv rôznych koncentrácií vybraných ťažkých kovov na fyziologické parametre rastliny

Vplyv rôznych koncentrácií vybraných ťažkých kovov na fyziologické parametre rastliny

Rok:
2016

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Michal Medvecký PhD.100%100%-
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
RNDr. Miroslav Horváth PhD.100%100%100%
RNDr. Erika Kellerová PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Vplyv rôznych koncentrácií vybraných ťažkých kovov na fyziologické parametre rastliny

Tomáš Kyselica1 , Peter Boleček
1 Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Nitra, Slovenská Republika
tomaskyselica16@gmail.com

V súčasnej dobe znečistenie pôdy ťažkými kovmi spôsobuje čoraz väčšie problémy, ku ktorým prispela skutočnosť, že ťažké kovy nahromadené v rastlinách môžu priamo alebo nepriamo preniknúť do organizmu zvierat a ľudí. Treťou najvýznamnejšou svetovou kultúrnou plodinou po pšenici a ryži je kukurica.

Cieľom našej práce bolo dokázať vplyv olova, kadmia a arzénu vo vybraných koncentráciách na rastové parametre a koncentráciu fotosyntetických pigmentov kukurice siatej (odroda cukrová, hybrid SHEBA). Semená kukurice sme kultivovali na petriho miskách po dobu siedmych dní pri izbovej teplote. V našich pokusoch sme použili dusičnan olovnatý Pb(NO3)2, dusičnan kademnatý Cd(NO3)2 a oxid arzenitý As2O3. Získané hodnoty sme štatisticky spracovali a porovnali s kontrolnou skupinou.

Dusičnan olovnatý v koncentrácii 300 mg/dm3 spôsobil štatisticky významné skrátenie priemernej dĺžky koreňov a ako jediný významne stimuloval rast výhonkov. Jeho vyššia koncentrácia 500 mg/dm3 vyvolala štatisticky významné skrátenie koreňov aj výhonkov. Dusičnan kademnatý v koncentrácii 100 mg/dm3 spôsobil štatisticky významné skrátenie koreňov a výhonkov. Ďalej sme dokázali, že 300 mg/dm3 kadmia vo forme Cd2+ a 50 mg/dm3 arzénu vo forme As2O3 vo výraznej miere inhibovali rast koreňov a výhonkov. Arzén v koncentrácií 100 mg/dm3 bol natoľko silný, že nevyrástol ani jeden koreň a výhonok.

Vplyv dusičnanu olovnatého 300 a 500 mg/dm3 a dusičnanu kademnatého 100 mg/dm3 na koncentráciu chlorofylu a a chlorofylu b nebol štatisticky významný. Vplyv dusičnanu olovnatého 300 mg/dm3 a dusičnanu kademnatého 100 mg/dm3 na koncentráciu karotenoidov nebol štatisticky významný, ale vplyvom vyššej koncentrácie dusičnanu olovnatého 500 mg/dm3 došlo k štatisticky významnému poklesu karotenoidov.

Na základe našich výsledkov a výsledkov z iných štúdií môžeme konštatovať, že olovo, kadmium a arzén vo výraznej miere negatívne vplývajú na rast a koncentráciu fotosyntetických pigmentov kukurice siatej. Je však nutné poznamenať, že účinok ťažkých kovov závisí od typu použitého roztoku, koncentrácie a odrody kukurice siatej.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň,
Môžem sa opýtať či pri stanovení chlorofylu ako extrakčné činidlo ste použili etanol alebo nejaké iné činidlo? Ďakujem

Dobrý deň,

použil som etanol.

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či ste sa zaoberali aj tým, do akých organel sa ťažké kovy zabudovávali? Tiež by som sa spýtal, prečo ste nepoužili dusičnan arzenitý namiesto oxidu? Dusičnan má nielen podstatne lepšiu rozpustnosť, ale má aj menej kyslé vlastnosti ako oxid, čo môže vplývať na ukladanie arzénu. Skúšali ste aj arzeničné zlúčeniny prípadne soli jeho kyselín?
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, nie nezaoberal som sa do akého orgánu sa dané kovy zabudovávali a dusičnan arzenitý som nepoužil preto lebo som mal dané od školitela aké zlúčeniny mám použiť.
Ďakujem za otázku