Virulenčný potenciál baktérií Vibrio spp. izolovaných na Slovensku (2017-2018)

Virulenčný potenciál baktérií Vibrio spp. izolovaných na Slovensku (2017-2018)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
80%
Prevedenie (dizajn)
87%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Miroslav Horváth PhD.100%100%-
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.40%60%60%
Kristína Králiková100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-4-5

Virulenčný potenciál baktérií Vibrio spp. izolovaných na Slovensku (2017-2018)

Kristína Králiková1 , Martin Sojka
1 Ústav mikrobiológie, Lekárska fakulta, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Bratislava, Bratislava, Slovensko
kkralikova@centrum.sk

Rod Vibrio predstavujú gramnegatívne baktérie, ktoré sú zakrivené alebo rovné tyčinky. Najdôležitejším patogénom patriacim do tohto rodu je Vibrio cholerae, séroskupina O1 a O139, ktorý dokáže spôsobiť produkciou svojich toxínov vážne ochorenie – choleru. Iné – necholerové vibriá dokážu spôsobiť širokú škálu ochorení. Častejšie sa vyskytujú gastrointestinálne infekcie, ale najmä u imunokompromitovaných pacientov, vo veľmi zriedkavých prípadoch aj u zdravých jedincov dokážu necholerové vibriá spôsobiť infekcie rán, mäkkých tkanív, očí a uší. Najzávažnejšie prípady sa spájajú so sepsou, septickým šokom až smrťou spôsobenou najmä Vibrio vulnificus. Vibrio spp. sú vodné a halofilné mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú najmä v morskom a sladkovodnom prostredí. Preto aj ochorenia bývajú kauzálne spojené s predchádzajúcimi vodnými aktivitami, prípadnou konzumáciou morských plodov, kôrovcov, mäkkýšov a rýb. (Thompson, 2004)
Cieľom práce je objasniť virulenčný potenciál vibrií izolovaných z prírodných vôd a bazénov na Slovensku v rokoch 2017 – 2018, prostredníctvom stanovenia produkcie biofilmu, detekcie génov pre RTX a iných vybraných faktorov virulencie jednotlivými izolátmi.
Výsledky experimentov preukázali signifikantný výskyt rôznych faktorov virulencie v kmeňoch izolovaných na území Slovenskej republiky za roky 2017 a 2018. Oproti roku 2017 sa v roku 2018 podľa našich výsledkov výskyt virulentnejších kmeňov zvýšil. Výskyt virulentných necholerových vibrií sme zaznamenali v štrkoviskách, prírodných jazerách a bazénoch.

Poďakovanie: 
Zdroje: 
  1. Thompson FL, Iida T, Swings J. Biodiversity of vibrios. 2004. Microbiol Mol Biol Rev. 2004;68(3):403–431. doi:10.1128/MMBR.68.3.403-431.2004

Diskusia

Dobry den, zaujala ma vasa praca. Na slide 8 uvadzate, ze druhy Vibrio fluvialis / furnissii su podla literatury dostupne len v morskej vody, u nas vsak boli detekovane v termalnych bazenoch? Mohli by ste to nejako zdovodnit, pokusit sa to vyvetlit? Aka je vasa hypoteza preco to tak je? Dalej na slide 10 uvadzate tvorbu biofilmu, pricom je evidetne ze v prirodnych vodach je intezita tvorby mensia (sudiac posla rozsahu a postupnosti ziadny - slaby - mierny - silny) a v bazenoch je vyssia. Co vyplyva z tohoto faktu? Je teda bezpecnost kupania (z hladiska moznej infekcie a nakazy Vibrio spp.) v prirodnych vodach vyssia ako v bazenoch? Ako si vysvetlujete zvysenie virulencneho potencialu z roka na rok, od 2017 do 2018. A mozeme ocakavat dalsi narast v r. 2019? A teda je treba prijat nejake relevantne bezpecnostne opatrenia? Mate, na zaklade vysledkov vasej studie, nejake odporucania pre prax. Vopred dakujem za odpovede, ZB

Dobrý deň Zuzana,
Ospravedlňujem sa za zdržanie s mojou odpoveďou budem odpovedať postupne na Vaše otázky vo Vašom komentári:
Na slide 8 uvadzate, ze druhy Vibrio fluvialis / furnissii su podla literatury dostupne len v morskej vody, u nas vsak boli detekovane v termalnych bazenoch? Mohli by ste to nejako zdovodnit, pokusit sa to vyvetlit? Aka je vasa hypoteza preco to tak je?

Mohlo by ísť o lokálne zvýšenie koncentrácie Na+ v sladkej vode, napríklad vplyvom prehrievania a vysokého výparu v horúcich letách.

Dalej na slide 10 uvadzate tvorbu biofilmu, pricom je evidetne ze v prirodnych vodach je intezita tvorby mensia (sudiac posla rozsahu a postupnosti ziadny - slaby - mierny - silny) a v bazenoch je vyssia. Co vyplyva z tohoto faktu?

Toto je fakt ako sme ho zistili/zmerali. Z výsledkov z jedného roku sa nedá zovšeobecňovať, mohli by sme len špekulovať, napríklad o vplyve dezinfekcie a tým pádom pozitívnej selekcii kmeňov s lepšou schopnosťou tvoriť biofilm, ...

Je teda bezpecnost kupania (z hladiska moznej infekcie a nakazy Vibrio spp.) v prirodnych vodach vyssia ako v bazenoch?

Nie, toto nemôžeme tvrdiť.

Ako si vysvetlujete zvysenie virulencneho potencialu z roka na rok, od 2017 do 2018. A mozeme ocakavat dalsi narast v r. 2019?

Je predčasné hovoriť o ďalšom náraste, vo výskume pokračujeme a z jedného nárastu sa nedá hovoriť o trende.

A teda je treba prijat nejake relevantne bezpecnostne opatrenia? Mate, na zaklade vysledkov vasej studie, nejake odporucani a pre pr ax. Vopred dakujem za odpovede, ZB

Bezpečnostné opatrenia sa na základe týchto výsledkov robia priebežne a operatívne, kedže ide aj o výsledky v rámci zistení NRC pre Vibrionaceae. Príslušné RUVZ robia opatrenia podľa aktuálnych zistení.
Dúfam, že som odpovedala na Vaše otázky dostatočne.
Ďakujem a prajem pekný deň.

Dobrý deň, ďakujeme za zaujímavý príspevok, cenný aj z pohľadu ochrany verejného zdravia. Chcem sa opýtať na porovnanie zistení vášho tímu s nálezmi tímov v iných (okolitých) krajinách (minimálne čo sa tých iných typov zdrojov, ako bazénov...o bazénoch píšete, že štúdie z tohto typu zdroja v zahraničí ani na Slovensku vykonané neboli). Sú nálezy na Slovensku ohľadne vibrio species a ich virulenie niečím špecifické? Ďakujem.
iwa

Dobrý deň,
špecifické sú najmä tým, že u nás sa nachádzajú druhy, ktoré sú typické pre prímorské oblasti, kde je bežný výskyt morských vibrií. Výskyt napr. Vibrio fluvialis a furnissi vo vnútrozemských štátoch nebol popísovaný v dostupnej literatúre.
Ďakujem a prajem pekný deň.