Adaptačné zmeny dýchacieho reťazca ako reakcia srdcových mitochondrií na remote ischemický preconditioning

Adaptačné zmeny dýchacieho reťazca ako reakcia srdcových mitochondrií na remote ischemický preconditioning

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr Janka Murínová100%100%-
Mgr. Andrej Sopkuliak PhD.100%100%-
RNDr. Marcela Morvová Jr. PhD.100%100%100%
RNDr. Slávka Čarnická100%100%-
Mgr Jana Rendeková100%100%-
RNDr. Martin Benej100%100%100%
Mgr. Csilla Viczenczová100%100%100%
RNDr. Tamara Egan Beňová PhD.100%100%100%
Mgr. Jakub Križák100%100%-
Mgr. Magdaléna Jašová100%100%100%
Mgr. Barbora Kaločayová PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Adaptačné zmeny dýchacieho reťazca ako reakcia srdcových mitochondrií na remote ischemický preconditioning

Ivana Kancirová1 , Magdaléna Jašová , Martina Muráriková , Slávka Čarnická , Zuzana Sumbalová2 , Oľga Uličná , Oľga Vančová , Iveta Waczulíková3 , Attila Ziegelhöffer , Miroslav Ferko
1 Ústav pre výskum srdca, SAV, Bratislava,
2 Farmakobiochemické laboratórium LF UK, III. interná klinika, Bratislava
3 Katedra jadrovej fyziky a biofyziky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského, Bratislava
avinuska@gmail.com

Úvod: Činnosť myokardu je vo veľkej miere závislá od energie vytvorenej procesom oxidačnej fosforylácie, čo si vyžaduje zapojenie funkčných mitochondrií. Bolo dokázané, že tieto organely sa účinne zapájajú do procesu kardioprotekcie indukovaného ischemickým preconditioningom, čím sa myokard stáva odolnejším voči ischemickému poškodeniu. Na základe týchto poznatkov možno predpokladať, že mitochondrie a ich funkčné zmeny v dýchacom reťazci budú taktiež zapojené aj do procesu tzv. „remote ischemického preconditioningu (RIP)“, kde zvýšená odolnosť myokardu voči ischémicko-reperfúznemu poškodeniu je dosiahnutá krátkymi sériami ischémie a reperfúzie navodenými na vzdialenom orgáne - dolnej končatine. Cieľom tejto pilotnej štúdie bolo zistiť, či a akým spôsobom sa srdcové mitochondrie a dýchací reťazec podieľajú na mechanizme kardioprotekcie.

Metodika: Pre tento účel boli 13 týždňové potkany kmeňa Wistar rozdelené do 2 skupín : kontrolná skupina bez RIP ( n = 21 ) a skupina s RIP ( n = 21 ). RIP bol tvorený 3 sériami 5 min. končatinovej ischémie s následnou 5 min. reperfúziou. Izolované srdcia potkanov oboch skupín boli následne vystavené 15 min. stabilizačnej perfúzii, 30 min. globálnej ischémii so 40 min. reperfúziou podľa Langendorffa. Vzorky sŕdc kontrolnej skupiny a skupiny s RIP určených na izoláciu mitochondrií boli odoberané na konci každej fázy: stabilizačnej, ischemickej a reperfúznej. V izolovaných mitochondriách sme stanovovali parametre oxidačnej fosforylácie metódou vysokorozlišovacej respirometrie pomocou Oxygrafu-2k (Oroboros Instruments, Rakúsko).

Výsledky: ADP stimulovaná respirácia (stav S3) mitochondrií bola testovaná pri použití substrátov glutamát + malát, ako aj malát + oktanoyl karnitín. Mitochondrie z izolovaných sŕdc po ischemickej fáze kontrolnej skupiny vykazovali 26%-ný pokles rýchlosti spotreby kyslíka v porovnaní so stabilizačnou fázou. RIP zvýšil rýchlosť spotreby kyslíka mitochondrií izolovaných sŕdc po ischemickej fáze o 40,4% v porovnaní so skupinou po stabilizačnej fáze. Po reperfúznej fáze sme v sledovanom parametri ADP stimulovanej respirácie pozorovali pokles v porovnaní s fázou stabilizácie o 65,9% u kontrolnej skupiny a o 35,6% u skupiny s RIP. Je zaujímavé, že toto zníženie bolo menej výrazné pri použití substrátov malát+oktanoyl karnitín namiesto glutamát+malát.

Záver: Naše výsledky ukázali, že pozitívny účinok RIP sa prejavuje iba u skupín izolovaných sŕdc po ischemickej a reperfúznej fáze. Predpokladáme, že do mechanizmu protekcie RIP voči patologickej záťaži reprezentovanej I/R poškodením môže byť zapojený aj proces oxidácie mastných kyselín.

Poďakovanie: 

Granty: VEGA 2/0101/12, 2/0054/11, 2/027/11, KEGA 003 UK-4/2012.

Zdroje: 

Diskusia

Ahoj Ivka:) Studovana problematika je vo velkej miere sklonovana aj s ucinkom volnych radikalov. Najvacsie vyplavenie radikalov nastava okamzite po obnoveni prietoku po ischemii, teda v nastupe reperfuzie.. V studii procesov endogennej ochrany myokardu napr. v modeli akutneho diabetu, sa ukazuju byt volne radikaly i v ulohe nositela signalu veduceho prave k iniciacii protektivnych mechanizmov. Da sa predpokladat, ze v tebou sledovanom modeli, hraju radikaly taktiez dvojitu, teda okrem negativnej i pozitivnu - signalizacnu ulohu. Dakujem za odpoved a zelam vela uspechov do dalsich spolocnych prac.:))

Ahoj Mirko.
v našom experimentálnom modeli sme o funkcii voľných radikálov v úlohe signalizačnej alebo negativínej uvažovali. Z tohto dôvodu sme do nášho výskumu zaradili aj meranie obsahu množstva CoQ9 a CoQ10 v mitochondriách myokardu, kedy sme pozorovali zvýšené množstvo oxdivaného CoQ9 u skupiny s RIP po stabilizačnej fáze v porovnaní s kontrolnou skupinou. Po ischemicko-reperfúznej záťaži bolo množstvo oxidovaných koenzýmov znížené, pričom sme nepozorovali rozdiel medzi kontrolnou skupinou a skupinou s RIP. Tieto výsledky naznačujú, že voľné radikály budú naozaj hrať dôležitú úlohu práve v signalizácii protektívneho účinku RIP, ktorého nástup sa prejavil vo fáze stabilizácie.

Dobrý deň Ivana! Máte veľmi pekný poster! :) Chcela by som sa opýtať, či ste náhodou nesledovali vplyv RIP aj na výskyt malígnych arytmií? Ďakujem.

Ahoj Ivi,
pozitívny účinok RIP sa v tejto práci prejavil iba po ischemickej a reperfúznej fáze. Znamená to, že dovtedy, kým izolované srdcia všetkých skupín neboli vystavené poškodeniu vo forme ischémie a reperfúzie vykazovali rovnaké parametre? Naznačuješ, že RIP by mohol vyvolávať adaptáciu voči následnej dlhšie trvajúcej ischémii a že by v tomto procese mohli byť zapojená oxidácia mastných kyselín. Mohla by si mi naznačiť ako? Ďakujem

ďakujem za odpoveď! :) Fakt veľmi pekná práca!! Držím Ti veľmi palce!