Antibakteriálne účinky drevokazných húb

Antibakteriálne účinky drevokazných húb

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
80%
Prevedenie (dizajn)
72%
Diskusná interakcia
85%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Monika Kocková PhD.60%20%-
Ing. Jan Tkac DrSc.100%100%100%
Katarína Dubíková80%80%80%
Peter Šalamún100%100%100%
RNDr. Lenka Ihnátová PhD.60%60%60%

Diskusia

Dobrý deň. Účinnú látku samotnú sme z extraktu neizolovali, len po zahriatí extraktu a následnom zopakovaní testu sme zistili, že účinná látka je termostabilná a rovnako aj centrifugáciou sme stanovili jej približnú veľkosť.

Dobrý ďeň. Prepáčte, ale mne to nie je jasné. Extrakty môžu obdsahovať aj desiatky látok, vy ste stanovili približnú molekulovú hmatnosť jednej zložky (polysacharid, peptid alebo štep lignínu) ale antibakteriálnu účinnosť môžu mať iné, nizkomolekulové látky v extrakte. Závery práce sa mi zdajú trošku odvážne.

Dobrý deň.
Áno, stanovili sme molekulovú hmotnosť látky, ktorej presný charakter nepoznáme, ale po opakovanom teste bola daná nízkomolekulová látka účinná.

Myslim, ze na zaklade rozdielnych spektier z 4 druhov hub nie je mozne dojst k zaveru, ze extrakty neobsahuju rovnaku organicku zluceninu. Co vy na to?

Dobrý večer.
Chcela by som sa opýtať, akým spôsobom ste pri testoch vylúčili, alebo zohľadnili samotný antibakteriálny účinok alkoholu v extrakte. Dokážete presne určiť hranicu synergického efektu pri aplikácii? Ďakujem

Dobrý deň.
Ospravedlňujem sa za chybu v abstrakte, kde uvádzam alkoholové extrakty ako najúčinejšie voči kmeňu B. pumillus. V posteri som už túto chybu opravila. To však neznamená, že žiadne alkoholové extrakty neboli účinné. Alkohol ako petenciálne aktívny sme do úvahy nebrali. Ak by mal nejaké účinky, myslím si, že by sa to prejavilo pri všetkých alkoholových extraktoch aspoň v malej miere.