Biologický profil moču počas gravidity

Biologický profil moču počas gravidity

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
83%
Prevedenie (dizajn)
87%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Erika Kellerová PhD.100%80%-
RNDr. Miroslav Horváth PhD.100%100%-
Ing. Zuzana Oravcová100%100%100%
Jozef Hribík80%80%80%
RNDr. Monika Kvaková80%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.40%60%40%
ISBN: 978-80-972360-4-5

Biologický profil moču počas gravidity

Natália Nosálová1 , Peter Očenáš , Aneta Salayová2 , Marcela Valko-Rokytovská
1 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Košice, Slovensko
2
natalia.nosalova14@gmail.com

Ľudský organizmus je dennodenne vystavený rôznym nástrahám a vplyvom vonkajšieho prostredia. Jedným z faktorov dnešného uponáhľaného sveta je aj stres, ktorý má veľký vplyv na rovnováhu nášho organizmu. Človek je schopný adaptovať sa a do určitého momentu odolávať nepriaznivým podmienkam, ktoré naňho číhajú. Niektoré životné situácie sú schopné natoľko zasiahnuť bežný život človeka, že nie je schopný odolať, až nakoniec im podľahne. Preto je veľmi dôležité objasniť vplyv agresorov na ľudský organizmus a zabrániť ich zásahu v pravý čas. Jednou z možností je štúdium biologických pochodov v našom organizme a rozvíjanie nových spôsobov prevencie pred vplyvom rôznych stimulov.

Ultra-vysokoúčinná kvapalinová chromatografia patrí v súčasnosti medzi najčastejšie využívané analytické metódy. Využíva sa na separáciu a analýzu látok z telesných tekutín. Pomocou nej môžeme stanovovať katecholamíny, ktoré hrajú životne dôležitú úlohu ako neurotransmitery a hormóny v centrálnom a periférnom nervovom systéme.

Katecholamíny sú substancie zodpovedné za odpoveď ,,the fight or flight“ organizmu na stresové situácie. [1] Tieto molekuly dokážu zrýchliť tlkot srdca, spôsobiť potenie dlaní a v okamihu zmeniť emócie. Sú tvorené nervovým tkanivom, mozgom a nadobličkami. Názov katecholamín pochádza z chemických štruktúr benzénového kruhu (nazývaného katechol) a skupiny obsahujúcej dusík (amín). Medzi hlavné katecholamíny patria epinefrín , norepinefrín a dopamín [2]. Epinefrín a norepinefrín sú primárne syntetizované v dreni nadobličiek.

Takamine izoloval biomolekulu, ktorú nazval epinefrín. V roku 1904 sa podarilo špecifikovať a identifikovať štruktúru hormónu a následne ho pripraviť syntetickou cestou v laboratóriu. Epinefrín sa prvotne využíval ako liek pre širokú škálu indikácií, napr. na zníženie krvácania pri chirurgických zákrokoch, liečbu astmy. [3]

Stanovovanie katecholamínov v telesných tekutinách pomocou rôznych analytických metód je významné nielen pri diagnostike ochorení, ako sú feochormocytóm, ganglióm, ale taktiež v gravidite, kedy sú ich koncentračné hladiny narušené.

Hlavným zameraním tejto práce bolo kvalitatívne a kvantitatívne analyzovať epinefrín, ako stresový hormón, využitím UHPLC metódy vo vzorkách moču gravidných pacientok a kontrolných vzorkách. Naše výsledky preukazujú, že jednotlivé parametre pacientky vplývajú na hladinu uvoľňovaného epinefrínu. Množstvo katecholamínov v plazme a moči hrá dôležitú úlohu v klinickej diagnostike.

Poďakovanie: 

Prostredníctvom týchto riadkov by som sa chcela poďakovať svojmu školiteľovi RNDr. Petrovi Očenášovi, PhD. za jeho cenné rady a pripomienky pri písaní diplomovej práce a za jeho odbornú pomoc v laboratóriu počas vykonávania experimentálnej časti. Veľká vďaka patrí aj pani doktorke MUDr. Miriam Mičkovej z gynekologickej ambulancie MediSun, ktorá nám bola ochotná poskytnúť vzorky na HPLC analýzu.

Zdroje: 

[1] NATISHYN, M. et al. 2017.Reference Module in Neuroscience and Biobehavioral Psychology. September 2017, s. 1-5.
[2] GERELKHUU, Z. et al. 2019. Sensors and Actuators B: Chemical. 2019, 284, s. 172-178.
[3] EISENHOFER, G. - LENDERS, J. 2018. Encyclopedia of Endocrine Diseases. October 2018, 2, s. 21-24.

Diskusia

Dobrý deň, veľmi dobre spracovaná štúdia. Je možné vyvodiť z výsledkov nejaký záver, čím je zvýšený adrenalín v krvi pacientok? Na jednej strane vyšší adrenalín môže spôsobiť, že pacientky si "užívajú" tehotenstvo práve vo vyššom veku (hoci toto je len dôsledok), na druhej strane môže byť vyššia hladina prejavom zvýšeného stresu (čím vyšší vek, tým vyššia obava o plod a pod.) počas gravidity. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, ďakujem. Z našich výsledkov sme vyhodnotili, že adrenalín je zvýšený hlavne vzhľadom na trimester, v ktorom sa pacientky nachádzali. Na trimester sme sa zamerali hlavne preto, že sme vychádzali z už existujúcich štúdií. Je viacero dôvodov, prečo sa adrenalín zvyšuje počas tehotenstva a je to najmä z toho dôvodu, že pacientky či už vo vyššom veku, ako vravíte majú väčšie obavy, tým sa aj zvyšujú ich stresové hormóny. Taktiež to je aj tým, že v treťom trimestri sa pacientky už obávajú pred blížiacim sa pôrodom.

Dobry den, z vysledkov vasej studie spolahlivo vyplyva len fakt, ze je rozdiel medzi hladinami epinefrinu medzi negravidnymi (chybaju udaje o ich vekovej strukture) a gravidnymi pacientkami. Na to, aby ste mohli relevantne interpretovat ze sa jedna o zvysenu mieru stresu sposobenu tehotenstvom nemate ziadne ine exaktne dokazy, minimalne by bol vhodny jendoduchy dotaznik ohladom sebahodnotenia ich psychyckej pohody. Neuvazovali ste nieco take zaradit do planu studie? Nepatrali ste napr. po tom, preco su take rozdiely medzi jednotlivymi tehotnymi, c. 8 nedetekovatelne, c.1,5,6 normalne fyziologicke hodnoty porovnatelne s negravidnymi a u ostatnych radovo vyssie, 10-20-nasobne vid c.2,9. Na dalsiu interpretaciu vysledkov, ako sa pyta Dr. Horvath by musela mat studia vacsi rozsah: s vacsim poctom pacientek, s podrobnejsiem delenim experimentalnych skupin (mladsie, starsie, prve tehotenstvo, druhe tehotenstvo, kolky trimester). A teda na zaklade vyssie uvedeneho, mi zaverecne vagne vyjadrenie ze "jednotlive parametre pacientok vplyvaju na hladinu uvolneneho epinefrinu" mi nepride velmi stastne formulovane.

Dobrý deň, podľa nášho názoru a aj na základe viacerých štúdií, o ktoré sme sa opierali, sa jedná práve o zvýšenú hladinu adrenalínu na základe tehotenstva. Je pravda, že pacientky mohli byť vystavené rôznymi typmi stresorov, dotazník by bol vhodný, ale vieme s istotou potvrdiť, že pacientky boli zdravé na základe údajov, ktoré nám boli poskytnuté. Na väčšiu štúdiu by určite bolo fajn mať viacero vzoriek a spracovať viacero údajov.