Diagnostika rakoviny vaječníkov analýzou natívnej fluorescencie moču

Diagnostika rakoviny vaječníkov analýzou natívnej fluorescencie moču

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
97%
Prevedenie (dizajn)
97%
Diskusná interakcia
96%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Diagnostika rakoviny vaječníkov analýzou natívnej fluorescencie moču

Zuzana Šteffeková1 , Anna Birková2 , Mária Mareková
1 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Katedra chémie, biochémie a biofyziky, Košice, Slovensko
2 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika - Lekárska fakulta, Ústav lekárskej a klinickej biochémie a LABMED, a.s., Košice, Slovensko
steffekova.zuzana@gmail.com

Rakovina vaječníkov (OC) je najčastejšou príčinou úmrtia na gynekologické nádorové ochorenia (47 %), aj keď tvorí len približne 3 % prípadov malignít u žien. Podstatou problému sú diagnostické nedostatky aj napriek možnostiam moderných zobrazovacích metód. Vaječník, ako voľne uložený orgán v brušnej dutine sa môže pomerne dlho zväčšovať bez sprievodnej symptomatológie, 75 % prípadov OC je zistených až v čase rozšírenia mimo malú panvu. Keďže prognóza pacientok je závislá najmä na štádiu odhalenia ochorenia, je veľká snaha o vyvinutie nových techník dostatočne skorej detekcie karcinómu vaječníkov. V poslednom období je riešená aj otázka využitia fluorescenčnej spektroskopie v onkologickej diagnostike. Fluorescenčná spektroskopia sa javí ako veľmi senzitívny a efektívny prostriedok v porovnaní s množstvom iných, rutinne používaných diagnostických techník, aj keď sú v jej praktickej aplikácii stále nedostatky. Prirodzená fluorescencia sa vyskytuje väčšinou pri molekulách s konjugovanými väzbami, najmä pri aromatických zlúčeninách. Touto vlastnosťou sa vyznačujú viaceré metabolity významných biochemických procesov. V nádorových bunkách dochádza k výrazným metabolickým zmenám v porovnaní so zdravou bunkou, vrátane zmien zloženia alebo koncentrácie natívnych fluorofórov. Zloženie moču ako odpadového produktu je priamo ovplyvňované patologickým stavom organizmu. Porovnávaním fluorescenčných fingerprintov moču zdravých žien a pacientok s rakovinou vaječníkov sme zistili signifikantné rozdiely (P=0,0002). Analýza moču, ktorého odber je mimoriadne jednoduchý by mohla byť vynikajúcim prostriedkom skríningu ovariálneho karcinómu.

Poďakovanie: 

Práca vznikla s podporou projektu DIAGONKO ITMS: 26220220153

Zdroje: 

Diskusia

výborná práca, výborné výsledky, gratulujem :-)

:) Ďakujeme

Dobrý deň Zuzka! Mám niekoľko otázok. Aké bolo vekové rozloženie v skupinách? Uvádzate, že pacientky mali potvrdenú diagnózu rakoviny vaječníka, boli to pacientky s jedným typom, alebo mali rôzne typy nádorov ovária? Boli to pacientky ešte pred liečbou? A ešte sa chcem opýtať, či ste náhodou nekorelovali Vaše výsledky s nádorovými markermi, napríklad s CA-125, CA 19-9? Ďakujem!

Keďže problematikou práce je potenciálna nová diagnostická metóda. Mňa by zaujímalo aká je jej diagnostická "výkonnosť" v zmysle senzitivity, špecificity, diagnostického pomeru šanci atď. A hlavne aké je ich porovnanie s inými používanými metódami. Pretože štatisticky významné rozdiely v maximálnych hodnotách intenzity ešte nemusia nutne znamenať dobrý diagnostický test. Plánujete spraviť aj takéto štatistické analýzy? ďakujem

Dobrý deň, ďakujem za otázky. Priemerný vek kontrolnej skupiny bol 45 rokov a onko skupiny 60 rokov. Jednalo sa o pacientky s malígnymi nálezmi, s rôznymi typmi OC, vzorky boli odoberané pred operáciou. Spomínané markery neboli stanovované vo všetkých prípadoch.

Dobrý deň Zuzka! Ďakujem za odpovede. Opäť veľmi pekná práca! :) Držím Vám palce!

Dobrý deň, naozaj pekná práca. Chcem sa spýtať, koncentrácia moču nebýva rovnaká (hovorím o neriedenom moči, po odbere), závisí napr. od pitného režimu a samozrejme iných faktorov. Ako ste riešili tento problém, aby vaše dáta boli porovnateľné? Skúšali ste odbery opakovať?

Dobrý deň, naozaj pekná práca. Chcem sa spýtať, koncentrácia moču nebýva rovnaká (hovorím o neriedenom moči, po odbere), závisí napr. od pitného režimu a samozrejme iných faktorov. Ako ste riešili tento problém, aby vaše dáta boli porovnateľné? Skúšali ste odbery opakovať?

Dobrý deň, ďakujeme veľmi pekne. Koncentračná variabilita močov je riešená riedením vzorky do série 12 riedení.

Dobrý deň, veľmi zaujímavá práca, chcel by som sa opýtať, ako dlho trvá takéto spektroskopické vyšetrenie. Ďakujem.

Dobrý deň, veľmi pekne ďakujeme. Dĺžka analýzy nepresahuje 10 min.

ďakujem za odpoveď, takže z pohľadu pacienta by to mohlo vyzerať tak, že v ideálnom prípade by vedel výsledky analýzy ešte v deň odberu vzorky?

V podstate ano :)

To je výborné, a ešte by som sa rád opýtal, ako veľmi "high-throughput" môže byť také zariadenie, je možné analyzovať aj väčšie množstvá vzoriek pri sérii 12 riedení na vzorku? Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov do ďalšieho výskumu.