Poznáme rizikové faktory chronickej obštrukčnej choroby pľúc?

Poznáme rizikové faktory chronickej obštrukčnej choroby pľúc?

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
93%
Diskusná interakcia
93%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Júlia Hunková100%100%-
Mgr Michal Kluknavský100%60%100%
RNDr. Lenka Ihnátová PhD.80%80%80%
MVDr. František Zigo PhD.80%80%80%
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
Ing. Michal Záhorský100%100%-
Mgr. Tomáš Grivalský100%100%-
Ing. Michal Medvecký PhD.100%100%100%
Mgr. Lukáš Belušák100%100%-
MVDr. Kamila Bilská100%100%-
MUDr. Jozef Vojtaššák ml. PhD. MPH.100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Poznáme rizikové faktory chronickej obštrukčnej choroby pľúc?

Martin Samohýl1 , Roman Rams2,3 , Katarína Hirošová1 , Diana Vondrová1 , Daniela Krajčová1 , Alexandra Filová1 , Jana Jurkovičová1
1 Ústav hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava, Slovenská republika
2 Ústav verejného zdravotníctva, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave
3 Fakulta zdravotníctva Katolíckej univerzity, Ružomberok
martinsamohyl@gmail.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je preventabilnou a liečiteľnou chorobou charakterizovanou obštrukciou dýchacích ciest, ktorá nie je plne reverzibilná. V súčasnosti sa zápal, ktorý postihuje dýchacie cesty, pľúcny parenchým a pľúcne cievy, považuje za najdôležitejší mechanizmus vzniku a rozvoja CHOCHP. V súčasnosti je CHOCHP štvrtou najčastejšou príčinou celosvetovej úmrtnosti. Odhaduje sa, že v roku 2020 bude CHOCHP na treťom mieste v mortalite a na piatom mieste v invalidite. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí CHOCHP na celom svete asi 600 miliónov ľudí a približne 3 milióny ich každoročne na túto chorobu zomiera. V Slovenskej republike bolo v roku 2013 dispenzarizovaných 85 143 pacientov s CHOCHP, kde najviac prípadov bolo v Prešovskom kraji (17 023 pacientov). V práci sa zaoberáme hlavnými a sprostredkujúcimi rizikovými faktormi CHOCHP. Vo vysoko a stredne príjmových krajinách k najčastejším rizikovým faktorom patrí tabakový dym. Fajčenie tabaku bolo uznané za jeden z najdôležitejších rizikových faktorov CHOCHP, avšak k rozvoju choroby môže prispievať aj pasívna expozícia cigaretovému dymu zvýšením celkovej záťaže pľúc respirabilnými časticami a plynmi. Na druhej strane, v nízko príjmových krajinách, je najčastejším rizikovým faktorom znečistenie vonkajšieho a vnútorného ovzdušia (prachové častice, SO2, NO2, VOCs a CO), spôsobené najmä využívaním fosílnych palív a biomasy na varenie a kúrenie. Riziko rozvoja CHOCHP zo znečistenia vonkajšieho ovzdušia je však oveľa menšie ako zo znečistenia vnútorného ovzdušia. Dôležitú úlohu v rozvoji a progresii CHOCHP zohrávajú aj infekcie dýchacích ciest. Väčšina exacerbácií súvisí s bakteriálnou či vírusovou infekciou. Medzi ďalšie sprostredkujúce rizikové faktory CHOCHP patrí pohlavie, sociálno-ekonomické súvisiace faktory, atopia, familiárne a genetické faktory. Na progresiu CHOCHP má priaznivý vplyv zvýšený príjem antioxidantov.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Hm..musím priznať že výsledné údaja sú pre mňa paradoxné. Zvlášť výskyt nízky výskyt CHOCHP v BA kraji a pomerne nízke percento výskytu CHOCHP v pľúcach fajčiarov (čakal by som o niečo väčší výskyt). Súvisí to s Vami uvádzaním zisteniami, že vonkajšie znečistené ovzdušie je jedným z tých "slabších" rizikových faktorov? Na druhej strane, v BA kraji je určite silné zastúpenie fajčiarov a tí by mali zvyšovať výskyt CHOCHP, však? Mňa by ešte zaujímalo či je vrámci jednotlivých krajov možné stanoviť aj kategorické rozdelenie CHOCHP (ľahké, stredné a pod.).

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Príčiny vzniku CHOCHP sú multifaktoriálne. V tomto prípade môžeme povedať, že vonkajšie znečistenie ovzdušia nepatrí medzi hlavný riz. faktor CHOCHP. Bratislavský kraj nepatrí medzi kraje s najvyššou proporciou fajčenia. Podľa výsledkov skríningu European Health Examination Survey najviac fajčia muži v Prešovskom kraji (24,3 %) a ženy v Trenčianskom kraji (16,8 %). Fajčenie samozrejme vplýva na zvýšenie výskytu CHOCHP, avšak podľa výskytu proporcie fajčenia najviac v Prešovskom kraji (najvyššia proporcia fajčenia u mužov je v Prešovskom kraji). V SR podľa dostupných štatistík v rámci jednotlivých krajov je možné stanoviť aj kategorické rozdelenie CHOCHP. Vo všetkých štádiách CHOCHP v SR (2013) bol najvyšší výskyt CHOCHP v Prešovskom kraji a najnižší výskyt CHOCHP v I.-III. štádiu bol v Bratislavskom kraji a v IV. štádiu bol najnižší výskyt CHOCHP v Trenčianskom kraji.

Dobry den prajem .. zaujimave vyhodnotenie. Mozem Vas poprosit su dostupne nejake studie, ktore poukazuju na porovnanie vyskytu ochorenia CHOCHP v obdobi pred a po zakaze fajcenia vo vnutornych verejnych priestoroch na Slovensku? tak ci tak si myslim, ze vysledky, ktore poukazuju na rozdiel vyskytu v ramci krajov odzrkadluju hlavne sociálno-ekonomické a súvisiace faktory .. a plus aj zdravotnu starostlivost a s nou suvisiacu prevenciu.. samozrejme neda sa to takto asi zjednodusovat.. ak tomu tak nie je rad si to necham vyvratit .. prajem vela uspechov a vopred dakujem za odpovede.

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Nemám žiadne informácie o štúdiách, ktoré by porovnávali výskyt ochorenia CHOCHP v období pred a po zákaze fajčenia vo vnútorných verejných priestoroch v SR a možno je to dobrá myšlienka uskutočniť podobnú štúdiu. Tie príčiny vzniku CHOCHP sú multifaktoriálne. Vo vysoko a stredne príjmových krajinách k najčastejším rizikovým faktorom patrí tabakový dym. Fajčenie tabaku bolo uznané za jeden z najdôležitejších rizikových faktorov CHOCHP, avšak socio – ekonomické faktory majú svoj podiel na vzniku CHOCHP. Najvyšší výskyt CHOCHP je v Prešovskom kraji a napr. podľa výsledkov skríningu European Health Examination Survey najviac fajčia muži v Prešovskom kraji, čiže proporcia fajčenia odzrkadľuje výskyt CHOCHP podľa krajov, ale súhlasím aj s Vaším názorom, že v danom kraji majú silné zastúpenie aj socio – ekonomické faktory.

Dobrý den, zaujala ma časť vo Vasej štúdii kde doporučujete podávanie zvýšených dávok antioxidantov v strave. Kolko ORAC jednotiek by mali pacienti s CHOCHP denne prijat v porovnaní so zdravými alebo aké sú doporučované zvýšené dávky antioxidantov pre fajčiarov kedže je dokázané, že u fajčiarov je zvýšená spotreba vitamínov.