Vplyv patogénov na správanie kliešťov rodu Dermacentor v laboratórnych podmienkach

Vplyv patogénov na správanie kliešťov rodu Dermacentor v laboratórnych podmienkach

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Terézia Kisková PhD.100%100%100%
Katarína Feketeová100%100%100%
Mgr. Marián Babinčák100%100%100%
RNDr. Veronika Benetinová PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-1-4

Vplyv patogénov na správanie kliešťov rodu Dermacentor v laboratórnych podmienkach

Natália Pipová1 , Katarína Peňazziová , Viktória Majláthová 2 , Božena Kočíková , Igor Majláth
1 Univerzita P.J. Šafárika, Ústav biologických a ekologických vied, Košice, Slovensko
2 Parazitologický ústav SAV, Košice, Slovensko
natalia.kokosova@upjs.sk

Kliešte zohrávajú dôležitú úlohu ako vektory patogénov medicínskeho a veterinárneho významu. Úspešný prenos patogénov na ich hostiteľov závisí od správania sa vektorov vrátane ich pohybovej aktivity a schopnosti vyhľadávať a atakovať hostiteľa. Patogénmi indukované zmeny v správaní hostiteľa zvyšujú šancu pre prežívanie, prenos patogéna alebo ukončenie jeho životného cyklu. Štúdie v tejto oblasti naznačujú, že práve patogény s viacerými hostiteľmi majú tendenciu modifikovať správanie medzihostiteľov tak, aby sa maximalizoval ich prenos k definitívnemu hostiteľovi.  Bežnou stratégiou na štúdium vplyvu parazitov na populáciu hostiteľov je porovnanie fitness, fyziológie alebo správania infikovaných hostiteľov s tými, ktoré infikované nie sú. Našim cieľom bolo zistiť vplyv patogénov na správanie kliešťov ako ich vektorov. Analyzovali sme lokomočnú aktivitu a preferenciu svetla/tmy kliešťov Dermacentor reticulatus (n=87) pomocou nami vyvinutých aparatúr na testovanie správania: modifikovaný "open field" (MOF) a “light-dark box“ (LDB) optimalizované na testovanie kliešťov. Správanie bolo vyhodnotené pomocou softvéru Smart (Panlab, Španielsko). Na stanovenie prítomnosti baktérií rodov Rickettsia, Ehrlichia a Babesia v testovaných kliešťoch z východnej časti Slovenska bola použitá metóda PCR. Celková prevalencia patogénov bola 42,1%. Väčšina infekcií bola spôsobená baktériami Rickettsia spp. (36,4%), 5,7% Ehrlichia spp. Kliešte významne preferovali (p <0,001) svetlú časť LDB, u infikovaných kliešťov tento jav nebol zmenený. Kliešte infikované baktériami Rickettsia spp. vykazovali zvýšenú (p <0,05) pohybovú aktivitu v MOF. Zmenou správania hostiteľov patogény zvyšujú šancu svojho prenosu, preto štúdium pohybovej aktivity a pátracieho správania rôznych druhov kliešťov môžu pomôcť pri prevencii prenosu infekčných chorôb.

Poďakovanie: 

Podporené grantovým systémom VEGA-1/0417/14 a APVV-14-0405.

Zdroje: 

Diskusia

Zaujimava praca. Chcela by som sa spýtať: Ako môže studium pohybovej aktivity a pátracieho správania rôznych druhov kliešťov pomôcť pri prevencii prenosu infekčných chorôb? Je známy nejaký mechanizmus, ktorým patogeny ovplyvňujú správanie svojich vektorov (kliešťov)? Dakujem

Dobrý deň, ďakujem za otázku. Naším cieľom je pochopiť čo najviac vzorce správania infikovaných a neinfikovaných kliešťov, čo by sa mohlo využiť pri vývoji prostriedkov brániacich šíreniu patogénov prenášaných kliešťami.
Patogény majú často výrazný vplyv na správanie ich hostiteľov. Niektoré zmeny správania sú len vedľajšími produktmi ich prítomnosti, ale existujú aj také, ktoré sú výsledkom manipulácie hostiteľa.