Význam vybraných minerálov a vitamínov u pacientov s diagnózou agresívnej parodontitídy

Význam vybraných minerálov a vitamínov u pacientov s diagnózou agresívnej parodontitídy

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Jana Šmitalová PhD.100%100%-
RNDr. Tamara Egan Beňová PhD.100%100%100%
Mgr. Veronika Farkašová PhD.100%100%100%
RNDr. Erika Kellerová PhD.100%100%100%
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Význam vybraných minerálov a vitamínov u pacientov s diagnózou agresívnej parodontitídy

Beáta Bolerázska1 , Zuzana Guľašová , Beáta Hubková , Mária Mareková
1 Ústav lekárskej a klinickej biochémie LF UPJŠ Košice
beata@moly.sk

Agresívna parodontitída predstavuje závažnú, rýchlo progredujúcu formu parodontitídy, ktorá primárne, ale nie výhradne postihuje mladých ľudí. Konštantne je pre ňu charakteristické, že pacienti s výnimkou prítomnej parodontitídy sú inak klinicky zdraví, dochádza u nich k rýchlej strate klinického úponu zuba a často je prítomný familiárny výskyt. Doteraz existuje množstvo štúdií, ktoré charakterizujú stav mikronutrientov v sére alebo sline pacientov s chronickou formou, avšak omnoho menej sa zaoberá agresívnou formou, keďže pacienti s takouto diagnózou sú liečení na špecializovaných pracoviskách a je ich aj omnoho menej.   

Cieľom práce bolo biochemickými laboratórnymi metódami stanoviť vybrané minerály (Ca, P, Cu) a vitamín D u pacientov so stanovenou diagnózou agresívnej parodontitídy a porovnať ich so zdravou kontrolnou skupinou. Stanovenie minerálov bolo realizované pomocou spektrofotometrie a stanovenie vitamínu D kompetitívnou imunochemoluminiscenčnou metódou. Výsledky ukázali častejší výskyt vysokej sérovej hodnoty medi u pacientov v porovnaní so zdravými jedincami. Taktiež ich priemerná hodnota bola vyššia. O medi je známe, že môže modulovať imunitné funkcie, jej zvýšená sérová hladina dokáže narúšať metabolizmus kolagénu, a tým podporovať parodontitídu [1]. V oboch skupinách mali jedinci nedostatočné až deficientné sérové hladiny vitamínu D, avšak častejšie sa závažnejší deficit vyskytoval v skupine pozostávajúcej z pacientov s agresívnou parodontitídou. Vitamín D má priamy vplyv na kostný metabolizmus. K jeho ďalším potvrdeným účinkom patrí aj inhibícia mediátorov zápalu, ktoré prispievajú k deštrukcii parodontu a antibiotický účinok na parodontálne patogény [2]. Tieto zistenia poukazujú na možný benefit z použitia vitamínu D v terapii parodontitídy [3]. V nameraných hladinách sérového vápnika a fosforu boli zistené len minimálne rozdiely.

Agresívna parodontitída je ochorením s doteraz neobjasnenou etiológiou a nie je známa ani jej kauzálna prevencia a liečba. Štúdium vybraných minerálov a vitamínu D by mohlo prispieť k rozšíreniu poznatkov o patofyziológii tohto ochorenia a k zefektívneniu liečby pacientov a tým aj k skvalitneniu ich života.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1]Thomas B, Gautam A, Prasad BR, Kumari S. Evaluation of micronutrient (zinc, copper and iron) levels in periodontitis patients with and without diabetes mellitus type 2: a biochemical study. Indian J Dent Res. 2013 Jul-Aug;24(4):468-73.
[2] Cochran DL. Inflammation and bone loss in periodontal disease. Journal of Periodontology. 2008;79:1569–1576.
[3]Garcia MN, Hildebolt CF, Miley DD, Dixon DA, Couture RA, Spearie CL, Langenwalter EM, Shannon WD, DeychE, MuellerC, CivitelliR.Oneyear effects of vitamin D and calcium supplementation on chronic periodontitis. J Periodontol. 2011 Jan;82(1):25-32.

Diskusia

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je podla vas teoreticky mozne uplne zastavenie postupneho rozsirenia tejto formy parodontitidy u deti, ak by sme preventivne cielene liecili tie, u ktorych mame zaznam familiarneho vyskytu tohto ochorenia a nedali tak teda ani sancu rozvinutiu zapalu? Predpokladam, ze podrobnejsie studie su potrebne, avsak aj vasa studia prinasa zaujimave zistenia, ktore by mohli pomoct v liecbe tohto zapaloveho ochorenia.

Prvé známky agresívnej parodontitídy sa obvykle objavujú v pubertálnom období a postihujú stredné horné rezáky a prvé stoličky. Doteraz nie je celkom jasné, prečo práve tieto zuby, keďže v tom čase je už prakticky prerezané kompletné zuboradie. Toto zápalové ochorenie je však pohľadom nezistiteľné, a preto je po dovŕšení 15.roku (aj zo zákona SR a podľa WHO) povinnosťou zubára pri preventívnej prehliadke vykonať parodontologické vyšetrenie, tzv. CPITN index, pri ktorom zasúva tupú sondu do priestoru medzi zubom a ďasnom a zisťuje možné poškodenie závesného aparátu zuba - parodontu. Začiatok ochorenia môže byť však aj niekoľko rokov skôr, chrup je často bez prítomnosti kazov a ústna dutina vyzerá zdravo. Priamy vplyv familiárneho výskytu na vznik ochorenia nebol doteraz jednoznačne preukázaný a predpokladá sa vplyv rôznych polymorfizmov génov podobne ako u iných ochorení. Možno identifikácia takýchto podozrivých génov by priniesla možnosť omnoho skoršej diagnostiky a následne aj začatia liečby.
Ďakujem za výbornú otázku, lebo práve neskorá diagnostika a liečba sú hlavnými príčinami predčasných strát zubov týchto pacientov (detí) a znamenajú pre ne veľký zdravotný aj sociálny hendikep. V súčasnosti toto ochorenie nie je možné úplne zastaviť, pretože nie je jednoznačne známa príčina, ale je ho možné výrazne pravidelnou liečbou spomaliť.

dakujem velmi pekne za odpoved a drzim palce v hladani priciny tohto ochorenia a vo vasej dalsej praci :)

Použili ste testovanie 25-hydroxyvitamin D alebo 1,25 dihydroxyvitamin D ? Ktoré vyšetrenie je podľa Vás smerodatnejšie ?
Aký je podľa Vás význam menachinonu (vitamin K2) pre zdravie zubov ?

Dufam, že odpoveď bola uspokojivá a veľmi pekne ďakujem za otázku.

V práci bol stanovovaný 25-hydroxyvitamín D. Aktuálne sa na posúdenie celkových zásob vitamínu D odporúča stanovenie práve 25-hydroxyvitamínu D (tzv. Total vitamín D, 25OHD2 + 25OHD3). Táto cirkulujúca forma vitamínu D je biologicky neaktívna a dosahuje hladiny približne 1000-krát vyššie ako cirkulujúci 1,25-dihydroxyvitamín D. Biologický polčas cirkulujúceho 25-hydroxyvitamínu D je omnoho dlhší ako 1,25-OHD (2-3 týždne), čo je tiež dôvodom pre uprednostnenie jeho stanovovania. Táto forma je následne hydroxylovaná na aktívnu formu v obličkách, ale súčasne aj v mnohých tkanivách ľudského tela, ktoré dokážu syntetizovať potrebný enzým. Týmto tkanivom je aj parodont (napr. fibroblasty gingívy).
Čo sa týka vitamínu K, známeho koagulačného vitamínu, tak tento vitamín má dôležitú úlohu aj v procesoch kostnej novotvorby a remodelácie (konkrétne je nevyhnutný pre posttranslačné premeny glutamátových zvyškov osteokalcínu). Súčasťou parodontu (tkanivá obklopujúce zub: parodontálne ligamentá, alveolárna kosť, cement, gingíva) je aj alveolárna kosť, na ktorej metabolizmus má vitamín K určite vplyv, a preto môže ovplyvňovať aj periodontitídy ( parodontitídy). Dokonca sa zistilo, že jednotlivé formy vitamínu K majú rôzne úlohy v metabolizme kostí.
Aktuálne sa význam vitamínu K2 v súvislosti so zdravým zubov spája so zubným kazom. Na vznik zubného kazu vplýva mikroprostredie ústnej dutiny a podľa nových poznatkov aj endokrinné riadenie cez os hypotalamus- slinné žľazy a vplyv hypotalamu na tok tekutiny v dentálnych tubuloch. Zvýšený príjem cukrov má za následok nárast oxidačného stresu v hypotalame. Signalizácia z hypotalamu dokáže zastaviť alebo otočiť tok tekutiny v dentálnych tubuloch, čo vedie k zvýšenej zraniteľnosti zuba k orálnym baktériám, ktoré tak môžu ľahšie poškodiť povrch zuba (demineralizácia skloviny, iritácia dentínu – zápalová reakcia). A práve vitamín K2 má v mozgu významné antioxidačné účinky, ktoré môžu umožniť zachovanie endokrinne riadeného odstredivého toku dentínovej tekutiny. Cukor teda dokáže nie len navýšiť počet orálnych baktérii, ale zároveň znižuje obranné mechanizmy zubného tkaniva cez endokrinnú signalizáciu. Vitamín K2 tiež dokáže zvýšiť pufrovaciu kapacitu slín, ktorá je kritická pre neutralizáciu orálneho prostredia, a to cez indukciu sekrécie vápnika a anorganického fosforu.

Dobrý deň Beáta, podporujem ideu pokračovania výskumu za predpokladu vhodne zvoleného dizajnu, pretože prezentácia neuvádza detaily. Predložené výsledky nesvedčia o rozdiele medzi pacientami a kontrolou v sledovaných látkach. Neuvádzate počty v skupinách a či skupiny boli štatisticky testované (?) Bez záveru testovania nie je možné posúdiť, do ake miery môžu byť rozdiely v hladinách spôsobené náhodou (a nie prejavom ochorenia). Aká je prevalencia tohoto ochorenia? Je možné v našich podmienkach vyšetriť dostatočný súbor pacientov? Ďakujem a želám veľa úspechov.
iwa

Realizovaná štúdia bola pilotná a pre podrobnejšiu interpretáciu výsledkov by
bolo vhodné vyšetrenie väčšieho súboru pacientov, pravdepodobne aj ďalších laboratórnych parametrov. Štúdie sa zúčastnilo 14 pacientov a 14 zdravých vyšetrených jedincov (veku primeraných). Na štatistické hodnotenie je to samozrejme zatiaľ veľmi malá vzorka. Ochorenie je v skorých štádiách často prehliadnuté, keďže pacient nemá subjektívne ťažkosti a mnohokrát sa odhalí až v 3.-4. dekáde života, ale aj neskôr a je zamenené za chronickú formu. Vzhľadom na tento fakt a aj pre opakované výrazné zmeny v klasifikačnom systéme parodontopatií (menili sa kritéria pre zaradenie do ochorenia) dodnes nie je jednoznačne určená prevalencia agresívnej parodontitídy. Odhaduje sa na menej ako 1% u ľudí medzi 20- 29 rokov, avšak pravdepodobne varíruje podľa rasy, krajiny atď. Jedná sa teda o vzácnejšie ochorenie, avšak nie až extrémne vzácne. Pre odhalenie ochorenia je dôležitý skorý záchyt, ktorý umožní nasadenie liečby, ktorá sa líši od liečby chronickej formy. Áno, v našich podmienkach je možné vyšetriť dostatočný súbor pacientov pre podrobnejšiu interpretáciu výsledkov, vyžaduje si to však trpezlivosť a dlhšie obdobie. Vo vyhľadávaní vhodných pacientov sa pokračuje.

Ďakujem za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď. iwa