Mikroemulzie, ako unikátny systém podávania liečiv

Mikroemulzie, ako unikátny systém podávania liečiv

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
99%
Prevedenie (dizajn)
96%
Diskusná interakcia
99%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Romana Baroková100%100%100%
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
Ing. Miroslava Kvandová PhD.100%100%100%
Miroslav Ferko100%100%100%
Monika Vontszemuova Vontszemuova100%100%100%
Mgr. Mária Baňasová100%100%100%
Jaroslav Vitáloš100%100%100%
MSc. Lenka Fujakova100%100%100%
Mgr Jana Lacikova100%100%100%
RNDr. Martin Benej100%100%100%
Mgr. Linda Domová100%100%100%
Mgr. Barbora Kaločayová PhD.100%100%100%
PharmDr. Mária Čuchorová100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.80%80%80%
Mgr Jana Uhliarová100%100%100%
Mgr. Júlia Hunková100%60%100%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Mikroemulzie, ako unikátny systém podávania liečiv

Lenka Starýchová1 , Mária Čuchorová , Miroslava Špaglová , Martina Čierna , Kamila Bartoníková , Mária Vitková
1 Katedra galenickej farmácie, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava, Slovensko
lenkalesa@gmail.com

Je ťažké vybrať vhodný nosič na prepravu liečiva k miestu účinku na koži. Koloidné nosiče pútajú veľkú pozornosť vzhľadom na ich potenciál ako revolučných systémov podávania liečiv. Najkritickejším aspektom nosičov liečiv je dodať presné terapeutické dávky určitej účinnej látky na konkrétne miesto ochorenia, pre zníženie vedľajších nežiaducich účinkov, rovnako ako optimalizácia terapeutického účinku účinnej látky v porovnaní s nevýhodami tradičných liekových foriem (1). Inými slovami, koloidné nosiče liečiv možno použiť pre cielený transport liečiv do miesta chorého tkaniva alebo lézie na zlepšenie vychytávania ťažko rozpustných liečiv a/ alebo zlepšenie biologickej dostupnosti liečiva (2). Teda vďaka targetingu, cielenému ovplyvneniu patologického procesu, sú koloidné nosiče inovatívnym terapeutickým prostriedkom pre posilnenie bunkového vychytávania liečiva tkanivami. Mikroemulzie, ako koloidné nosiče, predstavujú novú unikátnu liekovú formu, ktorá má potenciál zvyšovať dodanie hydrofilných aj lipofilných liečiv cez kožu (3).

V tejto štúdii, pre stabilizovanie mikroemulzného systému, tak aby bol prijateľný pre topickú aplikáciu je možné pripraviť hydrogél na báze mikroemulzných nosičov použitím polyméru, ako gélového činidla. Chitozánový hydrogél a jeho deriváty zvyšuje efektívnosť dermálnej absorpcie. V liekovej forme môže chitozán zlepšiť vstrebávanie a umožniť riadené uvoľňovanie. Prítomnosť reaktívnych primárnych aminoskupín dáva chitozánu špecíalne vlastnosti, ktoré ho robia veľmi užitočným pre farmaceutické aplikácie (4).

V práci sa hodnotila liberácia terbinafínu z mikroemulzie v rozličných typoch chitozánových géloch v podmienkach in vitro. Fyzikálne a chemické parametre formulovanej liekovej formy boli upravované tak, aby sa dosiahla vysoká disperzná stálosť a optimalizovali vlastnosti pre aplikáciu. Študovali sa solubilizačné vlastnosti pripravených gélov s mikroemulziou a hodnotili sa reologické parametre z pohľadu topickej liekovej formy. Zistilo sa, že obsah mikroemulzie vo vehikulách znížil množstvo uvoľneného terbinafínu z chitozánových gélov I. typu a zvýšil z chitozánových gélov II. typu. Najvyššie množstvo terbinafínu sa liberovalo zo samotnej mikroemulzie.

Poďakovanie: 

Táto práca bola realizovaná s finančnou podporou grantu UK/432/2014 a UK/356/2014.

Zdroje: 

(1) Park, K.. Nanotechnology: What it can do for drug delivery. Journal of Controlled Release. 2007.120(1 -2) :1.
(2) Ould-Ouali, L. a kol.. Self-assembling peg-p (cl-co-tmc) copolyrners for oral delivery of poorly watersoluble drugs: A case study with risperidone. Jurnal of Controlled Release 2005.102(3):657- 668.
(3) Žabka, M., in Žabka, M., Müller, R.H., Hildebrand, G. E. Moderní lékové formy ve farmaceutické
technologii, SAP Bratislava 2001. 161–176.
(4) Wen He a kol. Study on the mechanisms of chitosan and its derivatives used as transdermal penetration enhancers, International Journal of Pharmaceutics, 2009, s.234–243.

Diskusia

Pani doktorka, gratulujem k skvelej studii ako aj k metodickemu a myslienkovemu pristupu.
Mozem sa opytat, je predpoklad v buducnosti ratat s masivnym vyuzitim mikroemulzii, resp. samotnym vyuzitim nanotechnologii v skumanej oblasti pre vyber vhodneho
nosica lieciv k miestu ucinku na kozi? Su zname aj nejake limitacie v ich vyuziti?

Akym sposobom je riesena otazka optimalizacie terapeutickeho ucinku ucinnej latky?
Velmi pekne dakujem za Vase odpovede a prajem vela uspechov!

Dobrý deň...som rada, že Vás moja práca zaujala. Ďakujem za otázky.
Čo sa týka samotného využitia a ich potenciálu ten je naozaj masívny, čo sa prejavuje radou publikácií a patentov udelených na týchto systémoch. Tento ich úspech sa pripisuje schopnosti inkorporovať širokú škálu liečiv ( či už hydrofilných alebo hydrofóbnych ) vzhľadom k prítomnosti oboch lipofilných a hydrofilných domén v štruktúre. Čo je ich ďalšou výhodou je, že poskytujú ochranu proti oxidácii, enzymatickej hydrolýze a zlepšením rozpustnosti lipofilných liečiv, zlepšujú ich biologickú dostupnosť.
Okrem perorálneho a intravenózneho využitia pre trvalé a cielené podávanie liečiv sa taktiež využívajú na očnú, pľúcnu, vaginálnu, intranazálnu a topickú aplikáciu. Využili sa pre zlepšenie orálnej biologickej dostupnosti rôznych ťažko rozpustných liečiv ako je napr. cyklosporín a paklitaxel. Ďalej môžu byť využívané ako nosiče chemoterapeutických liečiv do nádorových buniek a pre orálne podanie inzulínu, čo je pre terapeutické využitie naozaj významné.
A ak by som mala uviesť konkrétne komerčné preparáty, ktoré využívajú mikroemulzné systémy, tak sú to Sandimmun Neoral , Fortovase , Norvir, atď., ktoré tiež odrážajú obrovský potenciál týchto nových liekových foriem .
Čo sa týka optimalizácie mikroemulzných systémov, na túto tému by sa dalo toho veľmi veľa popísať. Veľmi veľa závisí od zloženia mikroemulzie, z akých látok pozostáva, či sú na syntetickej alebo prírodnej báze. A samozrejme od toho závisí aj ich prípadná toxickosť , ktorá limituje aj ich použitie. Pripraviť takúto terapeuticky „vhodnú“ mikroemulziu je celá veda, nie je to len samotné zmiešanie dvoch nemiešateľných fáz.

Velmi pekne dakujem za skvelu odpoved a prajem vela dalsich uspechov v napredovani vasej studie!

Dobrý deň, veľmi pekná práca. Zaujímalo by ma či Ste uvažovali aj nad použitím iného polyméru ako chitozánu.

Dobrý večer pani magistra...a ďakujem. Samozrejme súčasne sa študujú aj iné polyméry, ale jedinečnosť chitozánu je v tom, že za určitých podmienok sa stáva katiónovým polyelektrolytom čím má vyššiu afinitu k záporne nabitým membránam ...tým môže významne modifikovať uvoľňovanie liečiv z jeho štruktúry a tiež prechod cez membrány...

ďakujem za odpoveď

Pani doktorka, gratulujem k skvelej studii ako aj k metodickemu a myslienkovemu pristupu.
Mozem sa opytat, je predpoklad v buducnosti ratat s masivnym vyuzitim mikroemulzii, resp. samotnym vyuzitim nan..tenciál v priemysle.

Skvele spracovanie vedeckej práce, ktorému porozumie aj bežný človek bez toho, aby sa mu začalo dymiet z uši! Verím ze mikroemulzie su skvelou topickou liekovou formou a dúfam ze nájdu dlhodobý potenciál v priemysle.

Dobry den, velmi zaujimava studia, chcel by som sa opytat, ci sa mikroemulzie uz vyuzivaju v praxi pri nejakych specialnych aplikaciach, alebo ci je to zatial v experimentalnej rovine? Dakujem.

Pekný večer prajem a ďakujem :)Konkrétne komerčné preparáty, ktoré sa využívajú v praxi sú Sandimmun Neoral , Fortovase , Norvir, atď. a samozrejme mikroemulzie sa stále vyvíjajú.

Dobry den, blahozelam k peknej studii. Mohli by ste prosim vas pre zaujimavost doplnit aj metodicke udaje ako ste ziskali mikroskopicke fotografie mikroemulzii (na prvom slide, hned pod nadpisom). Vsetko dobre do dalsej prace! ZB

Veľmi pekne ďakujem :)
Vzorky boli pripravené mrazovým lámaním pre elektrónovú mikroskopiu
(tzv. freeze fracture). Spočíva v zmrazení vzorky za veľmi nízkych teplôt a jej
nasledovným lámaní. Je to technika pre posúdenie ultraštruktúry rýchlo zmrazených vzoriek pomocou transmisnej elektrónovej mikroskopie.