Vplyv hyperhomocysteinémie na celkovú antioxidačnú kapacitu (TAS) a aktivitu MnSOD po indukovanom ischemicko-reperfúznom poškodení mozgu

Vplyv hyperhomocysteinémie na celkovú antioxidačnú kapacitu (TAS) a aktivitu MnSOD po indukovanom ischemicko-reperfúznom poškodení mozgu

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
89%
Prevedenie (dizajn)
82%
Diskusná interakcia
95%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Beáta Pramuková60%20%-
Mgr. Darina Pavelčíková100%100%100%
Ing. Marcel Veterník100%100%100%
Mgr. Andrea Kapinová100%100%100%
Ing. Eva Tvrdá100%80%-
RNDr. Mária Kovalská100%100%100%
RNDr. Veronika Mešťanová100%100%100%
RNDr. Lenka Ihnátová PhD.60%40%60%
RNDr. Erika Šándorová60%60%-
Ing. Martina Furjelová100%100%100%
MUDr. Mgr. Vladimír Šišovský PhD.100%100%100%

Diskusia

Zaujímavá práca, blžšie by ma zaujímali procesy tiolácie a homocysteinylácie proteínov? Môžete mi ich popísať?

Ďakujem za otázku. Pri tiolácii proteínov voľný homocysteín neenzymaticky reaguje so sulhydrylovými zvyškami proteínov, pričom vytvára zlúčeniny s disulfidovými väzbami. Tomuto procesu podlieha 70 % homocysteínu v krvi. Samozrejme čím je viac homocysteínu, tým vyššia bude tiolácia proteínov. Zistilo sa, že nadmerná tiolácia ovplyvňuje funkciu proteínov a enzýmov.
Proces homocysteinylácie proteínov je úzko spätý s jedným z metabolitov homocysteínu - Hcy-tiolaktónom. Tento metabolit je veľmi reaktívny a za fyziologických podmienok ľahko acyluje voľné aminoskupiny proteínov, hlavne epsilonové-NH2 skupiny lyzínu. Proces takisto podporuje zvýšená hladina homocysteínu. Podobne ako tiolácia vedie k funkčnému poškodeniu proteínov, inaktivácii enzýmov či tvorbe modifikovaných proteínov, ako hemoglobín, LDL a plazmatické proteíny.

Vážený pán inžinier, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia sa postupne dostáva do svojej záverečnej fázy trvania a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky na diskusiu. Každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.

Ďakujem za otázku. Cievna mozgová príhoda (CMP) je celosvetový problém spôsobujúci paralýzu a niekedy dokonca až smrť pacienta. Je najčastejšou príčinou trvalej invalidity u dospelých, čo zahŕňa čiastočnú paralýzu, ťažkosti s pamäťou, myslením, rečou a pohyblivosťou. Dôležitým faktorom, ktorý ma presvedčil, aby som sa venoval tejto problematike je, že incidencia CMP je stále vysoká a práve preto je potrebné sa tomuto fenoménu venovať v dostatočnej miere, aby mohli byť jeho dôsledky minimalizované na čo najmenšiu možnú mieru. Dôležité je zlepšiť kvalitu života postihnutých týmto ochorením. Ideálnym stavom je dosiahnutie toho, aby sa včasnou diagnostikou čiastočne alebo úplne minimalizovali škody na mozgovom tkanive. Z toho dôvodu je potrebné pochopiť bunkové procesy, ktoré pri tomto ochorení nastávajú. Ďalším významným faktorom, ktorý rozhodol o tom, že sa venujem tejto oblasti je blízky vzťah k medicíne a práci v laboratóriu. Mám možnosť pracovať vo veľmi dobrom kolektíve, ktorý je vždy ochotný poradiť či pomôcť. Vo svojej práci sa zameriavam na reaktívne formy kyslíka (ROS) a dusíka (RNS), ktoré v nadmernej miere vznikajú pri patologických stavoch, medzi ktoré patrí aj CMP. Ďalej sa zameriavam na sledovanie aktivity antioxidačných enzýmov, hlavne superoxiddismutázy (SOD). Dôležitým markerom je aj hladina homocysteínu (Hcy) v plazme. Jeho zvýšená hladina a najmä jeho metabolity spôsobujú ďalšie zvýšenie hladiny ROS a RNS, čo si vyžaduje aj väčšiu aktivitu antioxidačných enzýmov na odstránenie ROS a RNS. Využitie našich výsledkov vidíme určite v klinickej praxi, vzhľadom k tomu, že v posledných 20tich rokoch sa objavujú čoraz častejšie prípady rekurencie CMP u pacientov so zvýšenou hladinou Hcy v plazme.