Vplyv prídavku repíka lekárskeho a kyseliny ϒ- linolénovej v krmive na aktivitu antioxidačných enzýmov v pečeni brojlerových kurčiat.

Vplyv prídavku repíka lekárskeho a kyseliny ϒ- linolénovej v krmive na aktivitu antioxidačných enzýmov v pečeni brojlerových kurčiat.

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
66%
Prevedenie (dizajn)
69%
Diskusná interakcia
20%

Diskusia

Dobrý večer.
Rada by som sa opýtala na vplyv oxidatívneho stresu na brojlerov. U brojlefov by som predpokladala ovplyvnenie napríklad infekcií (šalviový extrakt), stresu ale vo forme neuróz (medovkový - chmeľový extrakt), prípadne iných ochorení. Ako priamo vplýva oxidatívny stres na odchov brojlerov? Ďakujem

Ďakujem za otázku. Konkrétne oxidatívny stres by mohol negatívne ovplyvniť napr. imunitný systém a tým znížiť ochranu organizmu voči niektorým ochoreniam. Výsledky mojej práce (čiastočné) len dopĺňajú rozsiahlu štúdiu, ktorá bola zameraná na vplyv spomínaných extraktov rastlín (antioxidačný účinok) na oxidačnú stabilitu mäsa počas skladovania. Konkrétne, tuk u brojlerov obsahuje oveľa väčšie množstvo polynenasýtených mastných kyselín v porovnaní s ostatnými jatočnými zvieratami a práve to zvyšuje citlivosť k oxidácii tukov mäsa, resp. výrobkov z mäsa hydiny. Prejavuje sa to potom v zhoršení trvanlivosti a senzorických vlastností mäsa hydiny. Prídavok extraktov rastlín s antioxidačným účinkom má pozitívny vplyv z hľadiska zlepšovania kvality, stability hydinového mäsa a jeho trvanlivosti, keďze dochádza k spomaleniu oxidačných procesov. Výsledky mojej práce sú, ako som spomínala,len doplnkom tejto štúdie a na základe meraní možno povedať, že tieto extrakty ovplyvnili oxidačný stav nárastom aktivít enzýmov, čo bolo následne zistené okrem hepatocytov aj v nefrocytoch a kardiomyocytoch

Dobrý deň, akou metódou ste hodnotili množstvo GR a GPx v pečeni? Ďakujem

Ďakujem za otázku. Aktivita sledovaných enzýmov bola stanovená kinetickou metódou-spektrofotometricky. Čo sa týka glutatiónreduktázy -reakčné médium obsahovalo pufor,NADPH, GSSG a vzorku (mitochondrie a rastl. extrakt). Bola nameraná absorbancia v čase t0 a po 10 minútach inkubácie pri 37°C. Enzým GR katalyzuje premenu GSSG na GSH pričom dochádza k oxidácii NADPH+H+ na NADP+( zaznamenali sme pokles absorbancie z dôvodu oxidácie NADPH + H + na NADP+ pri 340 nm). Aktivita GPx bola rovnako stanovovaná spektrofotometricky. Reakčnú zmes tvoril pufor, GSH-glutatión, suspenzia enzýmu GR a vzorka (mitochondrie a rastl. extrakt). Zmes bola inkubovaná 10 min pri 37°C, následne bol o pridané NADPH a zmeraná absorbancia A1. Po odmeraní absorbancie sa pridal substrát – peroxid vodíka a zmes sa inkubovala ďalších 5minút pri 37°C a potom bola odmeraná absorbancia A2. Opäť bol zaznamenaný pokles absorbancie. Rozdiel absorbancií sa prepočítal na jednotky enzýmovej aktivity.

Vážená pani doktorka, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia sa postupne dostáva do svojej záverečnej fázy trvania a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky na diskusiu. Každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.