Role of Epigallocatechin-3-Gallate in Colorectal Cancer Chemoresistance

Role of Epigallocatechin-3-Gallate in Colorectal Cancer Chemoresistance

Sekcia: 
Rok:
2023

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
90%
Prevedenie (dizajn)
90%
Diskusná interakcia
86%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Jozef Džubara100%100%100%
Mgr. Martina Knoško Brožová100%100%100%
Mgr. Karolína Gelatičová100%100%100%
Mgr. Veronika Kucháriková100%100%100%
Mgr. Eveline Órásová100%100%100%
Ľubomír Lonek100%100%-
Mgr. Nikolett Nemcová100%100%-
RNDr. Monika Švecová100%100%-

Role of Epigallocatechin-3-Gallate in Colorectal Cancer Chemoresistance

Nikoleta Mojzesova1,2 , Viliam Glezl , Martina Poturnajova , Zuzana Kozovska , Silvia Tyciakova , Miroslava Matuskova ,
1 Department of Molecular Oncology, Cancer Research Institute, Biomedical Research Center of Slovak Academy of Sciences
2 Department of Genetics, Faculty of Natural Sciences, Comenius University, Bratislava
mojzesova10@uniba.sk

The research was focused on testing the anticancer effects of Epigallocatechin-3-gallate (EGCG), the major tea catechin, in combination treatment with 5-fluorouracil (5-FU). It can be found in high content in the dried leaves of green or white tea and smaller quantities in black tea. Based on recent studies, previous data suggested that EGCG is responsible for much of the biological activity mediated by green tea, including cancer chemoprevention. Chemotherapeutic drugs and radiotherapy are commonly used in most cancer treatments, but they are toxic even for normal cells. However, the search for safe anti-cancer drugs at an affordable price is still a prime interest in cancer treatment. Natural compounds are a good choice in cancer management. The research was concentrated on testing the effects of EGCG on different cell lines derived from colorectal carcinoma, especially the lines harbouring the chemoresistance to 5-FU. The second aim was to reveal the affected signalling pathways involved in developing chemoresistance to 5-FU using combined therapy. The cells were cultivated in the presence of various concentrations of EGCG and 5-FU and their combinations. Cancer cells showed significant differences in the rate of proliferation in a concentration-related manner. Based on this finding, we aimed to describe signalling pathways and genes affected by EGCG. We concentrated on members of the Human ATP-binding cassette (ABC) transporter family, which are involved in the efflux of chemotherapeutic drugs out of the cells. We assumed that these changes are present only in chemoresistant cell lines. To confirm this, we compared the 5-FU resistant cell line HT-29/FUR gene expression with the HT-29 parental cell line. It is essential to know what is affected in the cells by any therapy to avoid side effects and set the proper treatment for each patient. The combined therapy of EGCG and 5-FU could be beneficial for patients suffering from refractory cancer in the future.

Poďakovanie: 

This work was supported by Slovak Research and Development Agency under the contract APVV-21-0296; by European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 857381, project VISION; by VEGA  2/0170/2; and with the kind help and financial support from the Slovak Cancer Research Foundation.

Diskusia

Dobrý deň, mohla by som sa opýtať, ako vychádza porovnanie expresie génov na qPCR u parentálnych HT29 a 5-FU rezistentných?  Tým, že ich máte oddelene a porovnávate vždy iba efekt EGCG, zaujímalo by ma, aký veľký vplyv na expresiu daných génov má samotný 5-FU. A taktiež či pri Annexin V assay máte na porovnanie aj bunky, ku ktorým by ste pridali iba 5-FU a iba EGCG, aby sme videli, aký efekt majú jednotlivo.  Ďakujem dopredu za odpoveď!  :)

Dobrý deň,

Samotný efekt 5-FU na expresiu génov v tomto experimente sme neodsledovali, zamerali sme sa na efekt samotnej látky EGCG v prípade 5-FU rezistentných buniek. V tomto experimente sme pracovali s 5-FU rezistenrnými líniami, kde je vysoko pravdepodobné, že expresiu génov v tomto prípade 5-FU neovplyvní.
Ak bunky sú ovplyvnené látkou EGCG, znižuje sa expresia ABC transportérov, ktoré sú potrebné na efflux 5-FU z buniek. V takomto prípade by bolo možné odsledovať účinok kombinovanej terapie na expresiu a proteosyntézu, ale je ťažko identifikovateľné ktorý gén bol ovplyvnený s ktorou látkou.
V prípade Annexin V assay máme ešte v pláne otestovať aj samotný EGCG. Samotný 5-FU v prípade rezistentných buniek by bunky neovplyvnil, t.j. apoptozu by sme pravdepodobne nezaznamenali, ale ďakujem za nápad, na porovnanie efektu by to bolo dobré urobiť.
Rezistentné bunkové línie boli vytvorené v našich laboratóriách cez niekoľko desiatok pasáží, pričom bunky získali rezistenciu na vysoké dávky 5-FU.

Ďakujem za otázku a ospravedlňujem sa za trošku neskorý odpoveď.

Prajeme pekný deň, Vážená pani Mojzesová, dovoľte mi v mene celého organizačného tímu Preveda pogratulovať Vám k skvelému úspechu. 

V aktuálnom ročníku konferencie sme vašu štúdiu vybrali medzi ocenené práce. Prajeme Vám a celému autorskému kolektívu veľa úspechov v napredovaní vášho výskumu. Držíme Vám palce a veríme, že sa s nami vy, prípadne vaši kolegovia podelíte so skvelými výsledkami aj v ďalších ročníkoch Interaktívnej Konferencie Mladých Vedcov.

Ešte raz gratulujeme! V priebehu najbližších týždňov Vám zašleme výhru v podobe malého darčeka. Tím OZ Preveda!

Kliknutím na odkaz si môžete stiahnuť diplom.

Dobrý deň,

 

ďakujem pekne, že ste moju prácu vybrali ako jeden z  najlepších prác. V projekte pokračujeme ďalej a veríme, že sa nám podarí odhaliť a popísať aj ďalšie účinky EGCG na molekulárnej úrovni. Ďakujem pekne za diplom aj za malý darček.

S pozdravom,

Nikoleta Mojzesová