Testovanie antivírusového potenciálu IFN λ-1 (IL-29), IFN λ-2 (IL-28A), IFN λ-3 (IL-28B) a IFN-α na replikáciu Herpes simplex vírusu-1

Testovanie antivírusového potenciálu IFN λ-1 (IL-29), IFN λ-2 (IL-28A), IFN λ-3 (IL-28B) a IFN-α na replikáciu Herpes simplex vírusu-1

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
85%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Beáta Pramuková80%60%40%
MVDr. Dušan Štefkovič100%100%-
Mgr. Veronika Farkašová PhD.100%100%100%
Mgr. Dušana Schlosserová100%80%-
Mgr. Ružena Pilišiová100%100%-
Ing. Zuzana Kňažická PhD.80%60%-
Ing. Eva Tvrdá100%80%-
MUDr. Mgr. Vladimír Šišovský PhD.100%100%100%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Mávam veľmi často herpesy a chcela by som sa opýtať na váš názor, v akej forme by bolo najvhodnejšie aplikovať IFN na herpes a aký vedľajší účinok by mohli mať? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

experimenty s interferónom lambda sú len v počiatočnom štádiu, skúmame biologické spektrum účinku tohto interferónu a to zatiaľ len na bunkách. Tento interferón je novo objaveným..., a preto sa nevie presne, voči ktorým vírusom môže byť účinný. Teraz sa v klinickej praxi používa hlavne interferón alfa, interferón lambda musí ešte prejsť rôznymi testami na bunkách a zvieratách.

To, v akej forme sa bude interferón aplikovať, ak vôbec, zatiaľ povedať nevieme. V dnešnej dobe je liečba hepatitídy interferónom alfa finančne veľmi nákladná a zároveň veľmi zdĺhavá, preto sa, pravdepodobne, budú interferónom lambda liečiť len veľmi závažné ochorenia, ako je napríklad herpetická encefalitída. No ak by sa interferónom lambda liečil klasický opar, tak pravdepodobne nanášaním priamo na pľuzgiere. Vedľajší účinok u interferónu lambda zatiaľ nepoznáme.

Ďakujem Vám za Vašu otázku.

Ďakujem pekne za odpoveď.

Vážená pani magisterka, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia začala a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky do diskusie. Na začiatku každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

v prvom rade sa chcem poďakovať za Vašu otázku. Hlavným činiteľom prečo som sa rozhodla pracovať práve s interferónmi bolo využitie našich výsledkov hlavne v medicínskej praxi. Napríklad úmrtnosť na encefalitídu, ktorá je vyvolaná herpetickými vírusmi, je veľmi vysoká a liečba je veľmi náročná, rovnako časté sú aj trvalé následky po prekonaní tohto ochorenia. Preto je pre nás dôležitý každý objav, ktorý v tejto oblasti získame.

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.

Ďakujem Vám za otázku, čiastočne som na ňu odpovedala už v predošlej otázke. Interferóny lambda sú novoobjavené interferóny, nepoznáme presne ich biologické spektrum účinku. Doteraz sa v medicínskej praxi používa napríklad interferón alfa, ktorý sa úspešne využíva na liečbu hepatitídy. Liečba je však veľmi zdĺhavá a finančne nákladná. Navyše sa často objavuje vírusová rezistencia voči tomuto interferónu. Ak by sme dokázali účinok interferónu lambda voči niektorým vírusom, malo by to veľký medicínsky potenciál. V našich pokusoch sme zatiaľ dokázali vplyv interferónu lambda voči herpetickým vírusom, no neskôr sa zameriame aj na iné vírusy. Ubehne však ešte niekoľko rokov, dokým sa bude interferón lambda využívať v medicínskej praxi. Jeho účinok sa musí otestovať in vitro testami, testami in vivo na laboratórnych zvieratách a troma fázami klinických testov. Jeho antivírusový potenciál je však vysoký a preto verím, že v budúcnosti zachráni liečba interferónom lambda mnoho ľudských životov.

Dobry den. Rada by som sa spytala ci planujete robit podobny vyskum aj s vyuzitim inych virusov, ako napr. RNA virusy... pripadneb ci nepoznate podobnu studiu. Dakujem a prajem vela zdaru!

Dobrý deň,

keďže predmetom nášho výskumu je skúmanie biologického spektra účinku IFN lambda, určite sa chystáme preto skúmať ho aj na iných vírusoch, a taktiež na RNA vírusoch. Z podobných štúdií, ktoré sa zaoberajú interferónom lanbda môžem spomenúť napríklad skúmanie jeho účinku voči Orthomyxovírusom, čiže vírusom chrípky.