Proteomické porovnanie subpopulácie SP a Non-SP buniek nádorovej línie A549

Proteomické porovnanie subpopulácie SP a Non-SP buniek nádorovej línie A549

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
87%
Prevedenie (dizajn)
80%
Diskusná interakcia
90%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Vážená pani doktorka, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia sa postupne dostáva do svojej záverečnej fázy trvania a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky na diskusiu. Každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Zdravím Vás doktor Šišovský a ďakujem za Vašu otázku. Tak ako bol kedysi velky zaujem o genomiku a studium ludskeho genomu, tak prislo obdobie, kedy sa k slovu zacala dostavat proteomika. Genomika a proteomika spolu uzko suvisia a v sucasnosti sa k nim pridava uz aj metabolomika. Poznanie a pochopnie vsetkych tychto oblasti, ako to spolu suvisi a ako zmeny v jednej oblasti ovplyvnuju zmeny v dalsej oblasti a aky celkovy vplyv to ma na organizmus ma vzdy zaujimali a preto som sa rozhodla pre studium tejto problematiky. Samozrejme velky faktor zohral aj pristup k technickemu vybaveniu, ktory je pre studium tejto problematiky potrebny :-)

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.