Štúdium sorpcie Zn2+ z priemyselnej odpadovej vody s využitím prírodného a modifikovaného klinoptilolitu

Štúdium sorpcie Zn2+ z priemyselnej odpadovej vody s využitím prírodného a modifikovaného klinoptilolitu

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
89%
Prevedenie (dizajn)
91%
Diskusná interakcia
96%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Jozefína Drdáková100%100%100%
Ing Martina Loduhová100%100%100%
Ing. Michal Pastorek100%100%100%
RNDr. Lukáš Krivosudský PhD.40%60%80%
Ing. Lenka Špániková100%100%100%
Bc. Adrián Krajňák60%60%80%
Ing. Slavomíra Domčeková100%100%100%
Štefan Lukáč100%100%100%
Ing Zuzana Harmatová100%100%100%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Ahoj,mal by som 2 otázky:
1.Aké bolo zloženie vzorky odpadovej vody čo sa týka obsahu katiónov? Aký mala pôvod táto vzorka?
2. Prečo ste sa rozhodli použiť pre experiment batch faktor 0,075?

Zdravím Vás!
Odpoveď na prvú otázku: Vzorka reálnej odpadovej vody pochádzala z chemického priemyslu, obsahovala rôzne organické aj anorganické látky - teda aj rôzne katióny, my sme sa však presným zložením nezaoberali, riešili sme iba odstraňovanie zinočnatých katiónov, keďže tento problém trápi podnik, pre ktorý sme štúdiu realizovali. Preto Vám neviem špecifikovať katióny, ktoré táto vzorka obsahovala.
Odpoveď na druhú otázku: Množstvo sorbenta použité na sorpciu z určitého množstva odpadovej vody sme určili na základe dôkladnej literárnej rešerše.

V prípade tak malého batch faktoru, aký ste použili je totižto vplyv konkurenčných iónov pre sorpciu nepozorovatný z dôvodu, že vo veľkom množstve sorbentu sa vám nasorbuje takmer 100 % katiónov Zn, aj v prípade, že by ste tam mali konkurenčné ióny v podobne nízkej koncentrácií ako Zn (3-4 ppm). V prípade praktickej aplikácie bude pre podnik rozhodujúca cena tzn. minimálne množstvo použitého zeolitu, ktoré bude schopné odstrániť zinočnaté katióny.

Ďakujem za túto poznámku, máte pravdu. Musím však poznamenať, že takto úzky výskum by pre praktickú aplikáciu nestačil, preto ho samozrejme rozširujeme, a to aj na základe týchto publikovaných výsledkov.

Ahoj, mala by som otázočku.

V experimentálnej časti uvádzaš čas sorpcie 1,2,4,6,12h. V diskusii a výsledkoch máš tab.1 Namerané hodnoty koncentrácie Zn2+ v závislosti od času sorpcie a v tabuľke sa nachádza aj hodnota pri čase 0 (h). Chcela by som sa opýtať čomu zodpovedá tento časový údaj a hodnota koncentrácie v tomto čase? Je to odobratie frakcie pri určitej minute alebo ide o pôvodnú koncentráciu Zn2+ v roztoku.?
Ďakujem...

Ahoj :)
Koncentrácia v čase 0 znamená pôvodnú koncentráciu.

Dobrý deň, veľmi dobrý aplikačný zámer. Treba si však uvedomiť, že vychádza z niektorých pôvodných prác. Využitiu zeolitov napr. pri dočisťovaní vôd sa venovala a venuje prof. E. Chmielewská, pri čistení kvapalných rádioaktívnych odpadov Dr. M. Foldešová a v r. 2012 sme publikovali prehľadovú prácu s názvom
Sorption of anthropogenic radionuclides on natural and synthetic inorganic sorbents
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10967-012-1717-y
V budúcnosti, prosím zahrnúť do literárneho prehľadu.

Dobrý deň, máte pravdu v oblasti takýchto aplikácií sa toho už veľa skúmalo, no naša práca vychádzala z požiadaviek podniku, pre ktorý sa táto štúdia ako časť celej rady skúmaní realizovala. Vami uvedené práce samozrejme obohatia moje poznatky a literárnu rešerš, preto si ich preštudujem. Ďakujem

Dobrý den, gratulujem k velmi dobrej a uzitocnej práci, chcel by som sa opytat, ako casto sa klinoptilolit vyuziva v sucasnej dobe vo velkych priemyselnych podnikoch? Dakujem

Ďakujem za pochvalu. Na základe mojich vedomostí musím konštatovať, že klinoptilolit sa vo veľkých priemyselných podnikoch veľmi nevyužíva, prednosť sa dáva skôr syntetickým zeolitom, ktoré sú však podstatne drahšie.