Antioxidačný účinok ľanového oleja a extraktu pagaštanu konského na modeli aterosklerózy

Antioxidačný účinok ľanového oleja a extraktu pagaštanu konského na modeli aterosklerózy

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
69%
Prevedenie (dizajn)
56%
Diskusná interakcia
89%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobrý deň ! chcel by som sa opýtať ake metódy ste využili pri stanovovaní jednotlivých parametrov a či by nebolo vhodné testovať aj celkovú antioxidačnú kapacitu krvnej plazmy ako významného markera oxidačného stresu? dakujem

Ďakujem pekne za otázku. Na stanovenie jednotlivých parametrov bola použitá ELISA metóda. Dostala som za úlohu zabehať ELISA reader, tak preto sa všetky parametre stanovili na ňom. Celkovú antioxidačnú kapacitu som chcela stanoviť tiež, ale z finančných dôvodov a z dôvodov vyššej moci mi to nebolo umožnené. Asi chápete, že na Slovensku je výskum stále nedocenený a finančne nedostatočne ohodnotený. Pekný zvyšok dňa.

Dobrý večer pani doktorka. Vôbec nie cielene som sa dostala k zaujímavému výskumu a pozerám že je Váš:). Odtiaľ teda pochádza Váš prirodzený záujem o rastlinné látky. Moja otázka by smerovala skôr k ľanovému oleju. Čo sa týka pagaštanu, jeho účinky na aterosklerózu najmä dolných končatín sú chronicky známe, teda výber je mi jasný. Ako ste ale vybrali a prečo padol výber na ľanový olej? Jeho vplyv ako kvalitného rastlinného oleja je zrejmý, ale rovnako ste mohli použiť aj ďalšie rastlinné oleje. Ďalšia moja otázka smeruje k dávkovaniu oleja. Podľa čoho ste určili vhodné dávkovanie. Ľanový olej je zároveň aj veľmi agresívnym laxatívom používaným vo veterinárnej praxi.

Dobrý večer. Ďakujem pekne za otázku. Ja som sa dostala na doktorandské štúdium na ústav, kde pred mojím nástupom bolo testovaných niekoľko substancií z viacerých hľadísk. Jedným z nich bol aj ľanový olej a ja som si už nemohla vybrať inú látku na testovanie, nakoľko už boli vybrané 4 experimentálne látky, s ktorými sa malo pracovať. Ja som ich výber nemohla ovplyvniť. Ak by som mohla po PhD. štúdiu ostať na ústave, určite by som chcela ovplyvniť aj výber testovaných látok. Dávka oleja bola vybraná na základe aplikácií v iných štúdiách. Ak by ste ešte mali nejaké otázky, kľudne sa pýtajte. pekný večer.

Príjemný dobrý deň prajem,
Rada by som sa opýtala niekoľko otázok týkajúcich sa Vašej práce:
V diskusii ste spomínali, že ste parametre stanovovali pomocou ELISA metódy. Používali ste komerčné kity?
Vidím, že ste sa zamerali predovšetkým na enzymatické antioxidanty. Neuvažovali ste aj o stanovení aspoň niektorých neenzymatických antioxidantov, ktoré sa v nemalej miere podieľajú na celkovej ochrane organizmu pred oxidačným stresom (vzhľadom na Vašu problematiku napríklad tokoferoly/vitamín E, ktoré sú primárnym neenzymatickým antioxidantom pri prevencii oxidácie lipidov)?
Rovnako by ma zaujímalo, či ste nezvažovali stanovenie MDA ako základného markera oxidačného poškodenia práve lipidov (povedzme cez TBARS metódu, ktorá je aplikovateľná aj pri ELISA readeroch).
Vopred ďakujem za Váš čas a odpovede.

Dobrý večer a ďakujem pekne za otázky. Na stanovenie sme použili komerčné kity určené na vedecké účely firmy USCN Life Science z USA. Áno, uvažovala sa aj o iných parametroch, ale finančne to nevychádzalo. MDA som mala objednané, ale ako som už spomínala, nebolo mi dodanie povolené vedením ústavu, kvôli financiám. TBARS som stanovovala v inom výskume, ale ešte starou metodikou a fluorometer je tak starý, že výsledkomsa príliš nedalo veriť, nakoľko ani štandardy nedržali. Dúfam, že moje odpovede sú postačujúce. Ak nie, kľudne sa pýtajte. pekný večer.

Dobrý deň! Chcem sa Vás opýtať, ako dlho ste kŕmili zvieratá vysokotukovou diétou, resp. s OIL a PLANT (nemáte to uvedené ani v abstrakte, ani na posteri)? Boli rozdiely v rámci skupín v množstve zjedeného krmiva (hoci to je parameter, ktorý ťažko sledovať, ak máte viaceré potkany v jednej klietke a jednu klietku v každej skupine)? Zároveň sa chcem opýtať na model aterosklerózy. Nakoľko u potkanov je veľmi ťažko vyvolať aterosklerózu. Potvrdili ste v tomto „modeli aterosklerózy“ aterosklerotický proces z morfologického hľadiska? Sledovali ste hmotnostný nárast potkanov? Sledovali ste aj pohlavné rozdiely v rámci meraných parametrov, nakoľko v abstrakte píšete, že v jednej skupine boli aj samce aj samice?

Dobrý deň. Veľmi pekne Vám ďakujem za otázku. Potkany boli kŕmené 6 mesiacov - všetky skupiny rovnako dlho. Množstvo zjedeného krmiva bolo zhruba rovnaké u všetkých skupín, akurát skupina s extraktom pagaštanu toho zjedla o málinko viac - nesignifikantné rozdiely. Je síca pravda, že by bolo lepšie odsledovať každé jedno zviera zvlášť, ale nemáme na to kapacity. Na vyvolanie aterosklerózy sme chceli krmivo aj s pridaním masti,ale z finančných dôvodov sme si nemohli dovoliť objednať zo zahraničia adekvátne krmivo a firma, ktorá nám diétu zostavovala, nám vedela inkorporovať len olej. Avšak zčasti to bolo aj naším zámerom, nakoľko slnečnicový olej, ktorý nie je nejako geneticky modifikovaný a zvlášť upravený, má zanedbateľné množstvo omega3 MK a má skoro všetko omega6 - z toho najviac kyselinu linolovú a tá je najviac oxidovateľná. Morfologicky sme vyhodnocovali stav aorty, avšak výsledky sme mali až po odoslaní môjho príspevku. V samotnej pozitívnej kontrolnej skupine boli miesta so zhrubnutou intimou, ktorá je predpokladom pre aterogenézu. Taktiež už začínali priliehať krvné bunky na endotel. Ten bol aj poškodený, na viacerých miestach aj prerušovaný. Niekde boli veľmi zmnožené hladkosvalové bunky. Takže samotná ateroskleróza sa ešte neprejavila, ale prvotná fáza tam bola, čo u experimentálnych skupín a negatívnej kontroly nebolo. Hmotnostný nárast potkanov bol minimálny. Odzrkadlilo sa to kvôli tomu, že pokus prebiehal aj cez leto a vtedy potkany prijímali menej potravy. Tým pádom bola hmotnosť na konci pokusu len o niečo zvýšená oproti začiatku. Hodnoty parametrov boli vyhodnocované vrámci jednej skupiny, nakoľko by to nebolo štatisticky dôveryhodné, avšak som sledovala aj rozdiely medzi pohlaviami. Tie boli len u pozitívnej kontrolnej skupiny, keď u samcov došlo ku väčšej hladine celkových peroxidov aj oxLDL, ale u ostatných skupín boli rozdiely medzi pohlaviami minimálne. Ak by ste ešte mali nejaké otázky, kľudne sa pýtajte. Ak ste aj niečomu neporozumeli, rada to vysvetlím. Prajem pekný večer.

Dobrý deň! Ďakujem Vám veľmi pekne aj ja za odpovede. Ešte by som sa Vás chcela spýtať na poškodenie endotelových buniek v pozitívnej kontrolnej skupine. Ako sa to prejavilo morfologicky? Ako vysvetlujete zvýšené hladiny celkových peroxidov a oxLDL u samcov (v pozit. kontrolnej skupine)?

Dobrý deň. V pozitívnej kontrolnej skupine sa morfológia prejavila tak, že vrstva endotelových buniek bola narušená, prerušovaná a prilnievali na ňu krvné elementy. Taktiež došlo na viacerých miestach k zhrubnutiu intimy a zmnoženiu hladkosvalových buniek. Na niektorých miestach bolo vidieť vraj nejaké vápnikové inklúzie - preparáty vyhodnocovali súdni patológovia.Zvýšený oxidačný stres bol dôsledkom vysokotukovej diéty, ktorá obsahovala slnečnicový olej. Ten je z najväčšej časti zložený z kyseliny linolovej a tá je najviac oxidovateľná. Dúfam, že informácie sú dostačujúce, ak nie, kľudne sa pýtajte a som rada, že Vás téma zaujala. Pekný večer.

Dobrý deň! Ďakujem pekne za odpovede, ale asi som zle formulovala otázky. Myslela som skôr priamo poškodenie endotelových buniek, či boli edematózne alebo vysielali viac výbežkov, atď.? A k otázke k zvýšenému oxidačnému stresu u samcov v pozitívnej kontrolnej skupine, mala som na mysli: ako vysvetlujete zvýšený oxidačný stres u samcov vs. samice v pozitívnej kontrolnej skupine? Ďakujem. :)

Dobrý deň ! chcel by som sa opýtať ake metódy ste využili pri stanovovaní jednotlivých parametrov a či by nebolo vhodné testovať aj celkovú antioxidačnú kapacitu krvnej plazmy ako významného ...ného oxidačného stresu u samcov, tak aj v iných literatúrach som sa dočítala, že aj v iných experimentoch to tak mnohokrát vyšlo a čo som konzultovala, tak je to pravdepodobne vďaka vyššej antioxidačnej ochrane samíc. Dúfam, že Vám to stačí, ak nie, nebude mi vadiť, ak sa budete pýtať ďalej. Pekný deň.

Dobry den, zaujimalo by ma ci mate nejake vysledky s podavanim pagastanu konskeho gravidnym samiciam, pretoze prave toto obdobie je velmi nebezpecne ho podavat. Dakujem

Dobrý deň a ďakujem za zaujímavú otázku. Zatiaľ ale nemáme také výsledky, i keď viem, že by sa v tomto období nemal pagaštan podávať. Avšak do budúcna to nie je zlý nápad odskúšať to. Prajem pekný deň.

chcem sa spýtať, aké sú Vaše ďalšie experimentálne plány, nakoľko v úvodných diskusiach spomínate nedostatok financií k uskutočneniu Vašich experimentov. Všetky analýzy, ktoré sa vykonávajú na ELISE readeru resp. komerčné kity, ktoré sú k tomu potrebné si vyžadujú samozrejme určité financie. Myslím si, že Vaša experimentálna práca je zaujímavá, ale k tomu aby ste mohli úplne potvrdiť tieto závery, potrebujete uskutočniť aj dalšie analýzy, ktoré tu boli spomenuté (Ing. Tvrdou, p. Lukáčom). Do budúcna odporúčam použiť lepšie grafy so štatistikou.
Ďakujem Vám za odpoveď.

Ďakujem pekne za pripomienky, len bohužiaľ, niekedy doktorand nemôže ovplyvniť niektoré pochody na pracovisku, ktoré sú vopred dané. Ako zamestnanec si už toho snáď budem môcť dovoliť viac :)

Ďakujem za Vašu odpoveď, z tohto pohľadu Vás samozrejme chápem (tiež som doktorandka), ale v rámci nášho štúdia môžeme využiť aspoň nejaké programy, projekty, ktoré by Vám mohli čiastočne pomôcť pri realizácií Vašho výskumu. Viem, že ľahšie sa to hovorí ako robí...., ale treba to aspoň vyskúšať (píšem z vlastnej skúsenosti). Verím a dúfam, že v budúcnosti dostanete možnosť naplno zrealizovať svoje plány na spomínanom pracovisku. Držím Vám palce a prajem Vám veľa úspechov.

Veľmi pekne ďakujem za milé slová. Ja som získala doktorandský grant, ale pokryl len malinkú časť môjho výskume. Ale práve si píšem dizertačnú prácu a našťastie mám tých výsledkov dosť. Samozrejme, že sa stále dá robiť aj lepšie, ale verím, že v budúcnosti už bude všetko ako má byť. Pekný deň :)

ešte ma zaujíma, ak by ste zostali po doktorandskom štúdiu na ústave, ktoré ďalšie testované substancie by ste si vybrali pre svoje analýzy.
ďakujem.

Dobrý deň. Ak by som ostala na ústave a mohla sa rozhodnúť o použitých substanciách, možno by som skúsila otestaovať nejaké účinné látky z nami dostupných surovín, resp. ich kombinácie. Ja by som sa rada venovala aj športovcom a ich výžive, suplementom. Ale ak by som nemala voľný priestor na to, rada by som presadila aspoň to, aby sa nami použité substancie použili otestovali čo najskôr v klinickej štúdii. Dúfam, že Vám odpoveď postačuje. Prajem pekný deň.

Ďakujem Vám za úplne zodpovedaný dodatok, ale ešte ma zamujíma (tak ako spomínam vyššie) či a akým spôsobom budete pokračovať v experimentálnej časti tejto práce.

Ďakujem Vám za Váš čas a odpoveď. Prajem pekný deň.

Vážená pani doktorka, v úvode môjho vstupu mi dovoľte Vás pozdraviť. Veľmi pekný a hodnotný príspevok. Konferencia sa postupne dostáva do svojej záverečnej fázy trvania a organizátori konferencie ma požiadali, aby som položil účastníkom otázky na diskusiu. Každému účastníkovi položím rovnaké všeobecné otázky, a potom podľa príslušnej odpovede budú príp. smerovať špecificky ďalšie.

Dovoľte mi opýtať sa Vás, čo bol hlavný činiteľ, ktorý rozhodol o tom, že sa venujete práve tej oblasti, ktorej sa venujete? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň a ďakujem pekne za otázku. Mňa stále fascinovala veda ako taká a mala som stále blízko k medicíne a prírodným vedám. Po ukončení VŠ som chcela ísť na doktorandské štúdium, ale tie témy, ktoré ma zaujali, už boli obsadené. A tak som rok pracovala v súkromnom laboratóriu. Bola to zaujímavá práca, výborná skúsenosť - hlavne praktická, ale po krátkej dobe som cítila takú stagnáciu - nenapredovala som hlavne vedomosťami a nemohla som robiť žiadne experimenty. A tak som skúsila šťastie znova a veľmi sa mi páčila vypísaná téma, na ktorú som sa prihlásila a uspela som na prijímacom pohovore. Veda u nás nie je docenená a tie podmienky nie sú práve najlepšie, ale ja to neľutujem a som rada, že som sa rozhodla takto. Dúfam, že Vám takáto odpoveď postačuje, ak nie, tak sa kľudne pýtajte.

Pre ľudskú spoločnosť je práca v základnom (fundamentálnom) výskume veľmi dôležitá činnosť. V základnom výskume však nikto nevie dopredu povedať, aký profit z toho bude. Udáva však úroveň získaných výsledkov vo výskume aplikovanom, ktorý na ten základný výskum nadväzuje. Niektoré z objavov nájdu svoje uplatnenie v praxi (v technológiách, priemysle) „okamžite“, iné vedecké poznatky až po istej kratšej či dlhšej dobe. Príkladom takého objavu by mohol byť tzv. pozitrónový emisný tomograf (zariadenie PET kamera na identifikáciu zhubných nádorov v organizme), ktorý je produktom základného výskumu (antičastica k elektrónu pozitrón bola objavená niekedy v 40. rokoch min. st.; ale praktické použitie (v medicíne) to našlo až po cca 50-60. rokoch (v 90. rokoch a dnes)). No napriek tomu, uplatnenie v praxi dosiahnutých výsledkov z aktivity niektorých výskumníkov je len sotva možné. Ak je to možné, mohli by ste prosím priblížiť ostatným, aj menej zainteresovaným účastníkom, aký je impakt (výstup) Vami dosiahnutých výsledkov pre prax? V čom (resp. kde; uveďte aspoň 1 oblasť) vidíte možné využitie výsledkov Vášho výskumu (a s tým súvisiacej Vami vynaloženej energie a času a financií) v každodennej praxi (v priemysle, pre život, pre dobro človeka)?. Ďakujem za odpoveď.

Ďakujem pekne za otázku. Našim cieľom je prevencia chronických chorôb, ktorým sa venujeme. Naše testované substancie chceme aplikovať aj do klinickej praxe, a preto spolupracujeme aj s klinikmi, ktorí už aplikujú nami testované látky pacientom. Je to v počiatočnej fáze, ale určite chceme napredovať. Chceme zistiť aj mechanizmus účinku týchto látok hlavne molekulárnymi metódami. Náš ústav sa začne čoskoro rekonštruovať a zariaďovať novým prístrojovým vybavením, tak pevne verím, že naša práca pôjde rýchlejšie. Okrem ľanového oleja testujeme aj extrakt pagaštanu konského, inulín obohatený o fruktooligosacharidy (prebiotikum) a probiotický kmeň Lactobacillus plantarum vyselektovaný na našom ústave. Probiotický kmeň je už v zaregistrovaný, má patent a aplikuje sa už aj pacientom na jednej klinike v KE. Poniektoré látky by sa dali využiť aj ako aditívum pri terapii na zmiernenie vedľajších účinkov terapie. Dúfam, že Vám postačuje takáto odpoveď a prajem pekný deň.

Dobrý deň! Vaša práca je zaujímavá a práce podobného typu majú pre ďalší vývoj experimentálnej medicíny veľký význam. Ja by som sa Vás chcela opýtať, ako ste zabezpečili, že každý jedinec z Vašich experimentálnych zvierat skonzumuje presne danú dávku vami navrhnutej diéty. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň. Ďakujem pekne za otázku. Spotreba krmiva na jeden deň je priemrná hodnota skupiny, nakoľko nemáme kapacitné možnosti, aby sme mohli umiestniť každé zviera zvlášť do klietky. Podelené boli tak, že každá skupina mala 4 samičky v jednej klietke a piatich samcov podelených po 2 a 3. Určite by bolo vhodnejšie ich mať osve, avšak zatiaľ nám to podmienky neumožňujú, ale pracuje sa na tom. Dúfam, že Vám takáto odpoveď postačuje, ak nie, kľudne sa pýtajte. pekný večer :)

Ďakujem za odpoveď. Predpokladám, že ste rovnako ako ešte aj ja študentkou, takže asi s tým problémom sama nič nenarobíte. Ja som len chcela podotknúť, že tie výsledky niesú v takomto prípade relevantné...nechcem vašu prácu znehodnocovať, na našom ústave sme s tým mali tiež problém, takže presne viem o čom hovoríte...len treba myslieť aj na takýto dopad...ešte raz vďaka a držím palce pri ďalšej vašej práci :-)

Samozrejme každý organizmus je iný, ale výskum na potkanoch sa na všetkých našich ústavoch robí takto. Určite by bolo vhodnejšie kvôli relevantnosti výsledkov mať zvieratá oddelene, ale som rada, že ma chápete. Ďakujem pekne za Váš záujem a čas venovaný mojej práci a prajem vám veľa vedeckých úspechov. Pekný večer.