Vplyv 6-mesačného užívania Coca-coly na správanie potkanov

Vplyv 6-mesačného užívania Coca-coly na správanie potkanov

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
99%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Lukáš Krivosudský PhD.100%100%100%
Štefan Lukáč100%100%100%
Katarína Plauterová, Gabriela Porubská100%100%100%
Mgr. Lukáš Pašteka100%80%-
Ing. Michal Pastorek100%100%100%
Ing Martina Loduhová100%100%100%
Ing. Peter Vido100%100%100%
Mgr. Andrea Partlová100%100%100%
Petra Poropatichová100%100%100%
Bc. Martina Zaťková100%100%100%
Mgr. Barbora Kaločayová PhD.100%100%100%
Veronika Papinčáková100%100%100%
Bc. Adrián Krajňák100%100%100%
Tomáš Havran100%100%100%
Erik Schmotzer100%100%100%
Kristýna Kozáková100%100%100%
Soňa Ondicová100%100%100%
Dominika Bačovčinová100%100%100%
MUDr. Róbert Vojtko PhD.100%100%100%
Marianna Guteková100%100%100%
MUDr. Mgr. Vladimír Šišovský PhD.100%100%100%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobrý deň! Úvodom mi dovolte zablahozelat Vám k originálnej práci.
Akú dávku coly dostávali zvieratá denne? Myslíte si, že veľkost dávky moze ovplyvnit intenzitu patologickych javov? Na základe coho ste velkost dávky zvolili? Ktore vysledky boli statisticky vyznamne (nemate ich v prezentacii oznacene) ? Ďakujem

Ďakujem Vám za otázku. Zvieratá mali k dispozícii denne 300ml coly, každé však pilo podľa vlastnej potreby. Pred každým ďalším doplnením sa odpité množstvo zapisovalo do tabuliek. Dávka by podľa môjho názoru mohla výsledky ovplyvniť, ale išlo o prístup bez prístupu k iným nápojom, teda zviera vypilo presne toľko, koľko potrebovalo a parenterálne podanie neprichádza do úvahy. Dôležité by mohli byť skôr hladiny kofeínu v jednotlivých druhoch coly, ktoré by bolo zaujímavé porovnať, bohužiaľ však niesú zverejnené kvôli výrobnému tajomstvu. Čo sa týka signifikantných výsledkov, tak signifikantne vyšli rozdiely v pracovnej pamäti medzi CF a CTRL druhého, tretieho, aj štvrtého dňa v Morrisovom bludisku, rozdiely v imobilite (depresii) v teste núteného plávania medzi CF a CTRL mali hraničnú hodnotu, taktiež výsledky vo vyzdvihnutom plusovom bludisku v čase strávenom v otvorených ramenách boli na hranici signifikancie. Pri motorickej aktivite v teste otvoreného poľa a teste rozpoznávania nového objektu je rozdiel nesignifikantný a ide teda iba o tendenciu.

Marika, super práca!

Vďaka Adrián :)

Dobrý deň Marika! Chcela by som sa Vás opýtať, či máte vyhodnotené pitie u jednotlivých skupín? V diskusii so Štefanom Lukáčom spomínate, že ste zaznamenávali spotrebu tekutín. Boli rozdiely medzi jednotlivými skupinami? Ešte sa chcem opýtať, či ste nesledovali tlak krvi u zvierat? Ďakujem.

Dobrý deň! Ďakujem za Vašu otázku. Čo sa týka pitia, tak najväčšiu priemernú dennú spotrebu mala Cola skupina, za ňou Zero, CF, potom Light a kontrolná skupina pila v priemere najmenej. Tlaky boli zvieratám merané 6 krát. Na začiatku experimentu, po prvom, druhom, treťom mesiaci, potom po 4,5 mesiaci a po šiestom mesiaci. Čo konkrétne Vás zaujíma pri tlakoch u zvierat?

Ďakujem za odpoveď. Takže evidentne im to chutilo. :) Pri tlakoch ma zaujíma, či jednotlivé druhy Coly zvyšujú tlak, resp. či ho menia rozdielne v porovnaní s kontrolami?

Tak u tlakov ani v jednej skupine nebola jednoznačná tendencia k zvyšovaniu, repektíve znižovaniu tlaku. Dosť to kolísalo, Trebárs pri zvierati ktoré malo po mesiaci vyšší tlak ako na začiatku experimentu sme namerali po treťom tlak nižší ako ten prvotný, alebo naopak kde po prvom mesiaci tlak klesol oproti pôvodnému sme zmerali po treťom vyššiu hodnotu. Ani v jednej skupine som si nevšimla žiadnu jednoznačnú tendenciu. Ale na druhej strane musím povedať, že 6 meraní v priebehu pol roka je aj tak málo na to, aby sa dal vyvodiť nejaký dôveryhodný záver.

Marika, chcela by som sa Vás opýtať, či ste sledovali aj zmeny hladiny glukózy v krvi u jednotlivých potkanov a, či ste teda brali do úvahy aj vplyv cukru na niektoré sledované parametre? Taktiež by som sa chcela opýtať, či ste zaznamenali signifikantné rozdiely v hmotnostiach v rámci jednotlivých sledovaných skupín potkanov? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Dobrý deň. Ďakujem za otázku. Hladiny glukózy merané boli, bolo robené aj OGTT po každých dvoch mesiacoh. Tieto merania boli ale realizované iným človekom a mali by byť súčasťou inej publikácie (týkajúcej sa vplyvu coly na predispozíciu k diabetu). Bola som účastná na niektorých z meraní glykémie, aj pri OGTT, s celkovými výsledkami však oboznámená zatiaľ niesom. Čo sa týka váhy, váha väčšiny zvierat na začiatku experimentu sa hýbala v intervale 340-370g po 6 mesiacoch sa priemerná váha v skupinách ctrl,cf,light,zero hýbala v inetrvale 620-640g u cola skupiny bola však tendencia (aj keď nesignifikantne) k nižšej hmotnosti, priemerná hmotnosť v tejto skupine bola "iba" 560g.

Pekny den prajem.. pozdravujem autorku, ako i diskutujucich.. mozem sa opytat ako si vysvetlujete znizenie hmotnosti u potkanov, ktori pili pocas doby sledovania Colu.. Aky bol rozdiel medzi Colou a Colou light?? Moze to mat za nasledok samotny kofein? Boli robene podobne studie pri piti napr. kavy? Dakujem pekne za odpoved a prajem vela uspechov!

Dobrý deň, ďakujem Vám za otázku. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že by kofeín naozaj mohol zvyšovať senzitivitu buniek na inzulín a teda ovplyvňovať metabolizmus sacharidov, čo v konečnom dôsledku spôsobí zníženie hmotnosti. Išlo o štúdiu s trojmesačným užívaním. Ako to je pri tejto konkrétnej, 6 mesačnej štúdii však ešte neviem s istotou povedať. Bude to jasnejšie keď sa vyhodnotia výsledky OGTT, ktoré sú však ako som spomínala realizované iným človekom a zatiaľ niesom s nimi oboznámená. Light aj Zero skupina sa blížila ku kontrolnej skupine, tá však neobsahuje glukózu, ale umelé sladidlá (zrejme aspartám, acelsulfám, cyklamát, potencionálne nejaké iné) na ktoré nemusia potencionálne zmeny v senzitivite buniek na inzulín vplývať rovnako ako na glukózu, ktorá je v cole klasickej. Kvôli kofeínu sme preto z Nemecka zháňali bezkofeínovú kolu, ktorá u nas nieje dostupná, bohužiaľ, ale ide o colu light, v ktorej sú tiež namiesto glukózy iba umelé sladidlá. Štúdií na káve bolo robených dosť veľa, kola zatiaľ v takom rozsahu robená nebola (aspoň ja o tom nemám vedomosť). Neviem čo konkrétne by Vás pri káve zaujímalo?

reagujem este na Angelikin prispevok k tlaku krvi: Tlak krvi by sa teoreticky mohol zvysit pitim coly, ale niekedy sa clovek divi, ake rozporuplne vysledky moze ziskat :-) chcem sa opytat, ci by prenesenie vysledkov z potkanov na ludi mohlo vyustit do hypotezy, ze dnesne deti viac trpia ADHD syndromami a hyperaktivitou najma kvoli "nezdravej" strave? Dakujem.

Ďakujem za otázku! Čo sa týka ADHD poruchy, tak tá je z veľkej časti zapríčinená geneticky (asi 80% úlohu zrejme hrá genetika), ďalšími faktormi zvyšujúcimi riziko je napríklad fajčenie, respektíve konzumácia alkoholu matkou, počas tehotenstva. Keďže kofeín je psychostimulátor, ktorý vo vysokých dávkach môže spôsobiť nervozitu a nesústredenosť, tak by sa dalo uvažovať nad tým, že by mohol byť práve kofeín jedným z kofaktorov prepuknutia tejto poruchy. Na druhej strane si však myslím, že by muselo ísť o naozaj pravidelné užívanie dosť vysokých dávok.

Dakujem velmi pekne a drzim palce pri dalsich podobnych experimentoch.

Dobrý deň,
len pre zaujímavosť sa chcem spýtať v akom časopise plánujete/chcete publikovať svoje výsledky? Ďakujem.

Dobrý deň, táto práca bola/je pripravovaná na prezentáciu na konferencii ŠVOČ Lekárskej fakulty UK. Full publikácia teda bude v zborníku na stránke fakulty. Čo sa týka publikovania v časopise, tak by ma potešilo keby sa to podarilo vydať aj v takej forme, konkrétny časopis však ešte nemám a ani si netrúfam povedať či sa to podarí, alebo nie.

v úvode mi dovoľte Vás pozdraviť. Prezentáciu aj diskusnú interakciu máte peknú. Abstrakt však podľa môjho názoru celkom nezodpovedá tomu (z neho sa čitateľ nemá možnosť dozvedieť aspoň základné údaje o súbore, záver si je možné len domyslieť). Dovoľte mi opýtať sa Vás, videl daný abstrakt pred jeho nahraním realizátor štúdie, resp. Váš mentor?

dobrý deň, áno, uznávam, že tento konkrétny abstrakt nieje úplne šťastne napísaný. Je to viac - menej úvod do problematiky ktorý je aj v konmpletnej práci ktorá bude uverejnená v zborníku ŠVOČ LFUK 2013. Nedostatky v abstrakte som si uvedomila a prezentáciu som sa snažila už spraviť tak, aby sa z nej dal vyrozumieť dizajn experimentu a aj výsledky. Mentor videl iba tú prezentáciu, abstrakt bohužiaľ nie. Tento nedostatok pramení z mojej neskúsenosti a budem sa takýchto chýb snažiť vyvarovať, nabudúce už bude snáď aj abstrakt jasnejší :)

Ďakujem pekne za odpoveď. Dovolte mi opýtať sa Vás ďalšiu otázku. Aký je Váš podiel na danej štúdii, pretože mi to pripomína štúdiu/experiment, ktorý bol vykonaný pred niekoľkými rokmi a niektoré závery z jeho výsledkov možno nájsť v publikovaných dokumentoch (evidovaných aj v bibliografických databázach)?

môj podiel na štúdii je kompletná realizácia behaviorálnych testov, vyhodnocovanie výsledkov, štatistická analýza, napísanie článku. Okrem toho som bola účastná a meraní glykémií a realizácii OGTT a meraniach krvného tlaku, ktoré ale sú súčasťou inej publikácie. Taktiež praktické veci ako kŕmenie zvierat a dopĺňanie nápojov som niekedy realizovala ja, ale pomáhali mi aj iní pracovníci ústavu. Pre ilustráciu, praktická realizácia testov trvala dva a pol týždňa čistého času, s tým, že každý deň testovania zahŕňal so všetkými prípravami zhruba 6-8 hodín práce. Vyhodnocovanie výsledkov a štatistické analýzy trvali zhruba ďalšie dva týždne (vyhodnocovali sa trasy vo viac ako 1200 videách). Čo sa týka inej publikácie, nieje mi známa žiadna, kde by bol vplyv Coly na správanie zvierat analyzovaný v takom rozsahu. Sú mi známe štúdie, kde sa síce skúmal efekt kofeínu, ale v káve.

Ďakujem pekne za odpoveď. Takže to bude zrejme iná štúdia. Napísali ste, že nie je Vám známa publikácia, kde bol vplyv Coly na správanie zvierat analyzovaný, iba kofeín v káve, aj napriek tomu, že s Colou pracujete. No, Ja poznám aspoň jednu "J Psychopharmacol. 2010; 24: 1569-." S pozdravom VS

ďakujem za informáciu, ten článok si určite pozriem :) taktiež vďaka za diskusiu a hodnotenie.