Magnetická kvapalina redukuje amyloidné agregáty inzulínu

Magnetická kvapalina redukuje amyloidné agregáty inzulínu

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
98%
Prevedenie (dizajn)
98%
Diskusná interakcia
100%

Diskusia

Dobry den. Chcel by som sa opytat na stabilitu pripravenych nanocastic vo vodnych roztokoch. Je priprava MFBSA publikovana? Viete nieco o imunologickych vlastnostiach MFBSA - ako na ne reaguje imunitny system nejakeho modelu? Dakujem.

Dobry den.
Dakujem za otazku.
Postup pripravy a charakteristiky jednotlivych MFBSA su uverejnene v pracach:
Koneracka a kol. - Preparation and characterization of albumin containing magnetic fluid as potential drug for amyloid diseases treatment. Physics Procedia 9 (2010) 254-257
a
Siposova a kol. - Depolymerization of insulin amyloid fibrils by albumin-modified magnetic fluid. Nanotechnology 23 (2012) 055101

Pre uvedene MFBSA zatial nebol testovany ucinok na imunitny system, avsak boli uskutocnene testy cytotoxicity v spolupraci s pracoviskom hameln, rds. v Modre. Pre nami sledovane MFBSA nebol pozorovany toxicky ucinok na bunkove linie (V79-pseudodiploidne fibroblastoidne bunky a B16 mysi kozny melanon). Bol vsak pozorovany ich protektivny ucinok po pridani k bunkovym liniam, ktore boli vopred ovplyvnene inzulinovymi amyloidnymi agregatmi, ktore mali na bunky vyrazny toxicky vplyv. Taktiez zmes inzulinovych amyloidnych fibril inkubovana spolu s MFBSA vykazovala pre bunkove linie nizsiu cytotoxicitu v porovnani s ucinkom samotnych amyloidnych agregatov. Na zaklade tychto vysledkov je mozne vyvodit zaver, ze MFBSA znizuju mnozstvo amyloidnych fibril a tym aj cytotoxicky efekt amyloidnych fibril na bunkove linie.

Dobrý deň, vaša práca ma zaujala a celkovo sa mi páči. Má jasný koncept, pevné základy a metodický prístup, ktorý je nutnou aj keď nie postačujúcou) podmienkou pre výskum in vivo efektov. Experimentálna časť sa zdá byť vykonaná precízne, výsledky sú stručne popísané. Limitácie vidím v prezentovaní práce a diskutovaní výsledkov. Téma nových terapeutických prístupov je tak aktuálna, že si výsledky vášho výskumu podľa môjho názoru zaslúžili širší priestor. Miesto posteru, ktorý balansuje medzi populárno-náučným štýlom (a vzhľadom, ktorý môže odvádzať pozornosť od faktov) a snahou prezentovať informáciu odbornej komunite by som volila menej výpravnú ppt prezentáciu, ktorá ovšem umožňuje jasne smerovať tok informácie a podľa potreby ju rozšíriť. Celkom rada by som sa od autorky dozvedela viac detailov týkajúcich dosiahnutých výsledkov a toho, čo znamenajú. Malá poznámka: pozor na mlhavé informácie typu: "Bola pozorovaná istá korelácia medzi rozmerom nanočastíc a depolymerizačnou aktivitou MK." (abstrakt) a "výrazná korelácia medzi depolymerizačnou aktivitou a hydrodynamickým priemerom MFBSA" (záver postera. Prosím o vysvetlenie, čo je "istá korelácia" a čo je "výrazná korelácia". Vo vedeckom jazyku tento termín označuje striktne lineárny vzťah kvantifikovaný korelačným koeficientom. Ďalšia otázka sa týka záverečnej vety abstraktu, ktorá je veľmi všeobecná. Zaujíma ma konkrétne smerovanie vášho výskumu na základe vašich výsledkov - plánujete sa ďalej venovať deagregácii amyloidných štruktúr inzulínu (napr. v úvode spomenutých ampulkách) alebo zostane inzulín ako model pre sledovanie účinnosti (inak?) modifikovanej magnetickej kvapaliny? Posledná otázka - merania AFM ste vykonali v tíme alebo to bol spolupracujúci tím? V akom režime sa snímalo? Ďakujem a prajem veľa úspechov v ďalšom výskume. iwa

Dobrý deň,
ďakujem Vám za rady, pripomienky a otázky.
K vysvetleniu nejednoznačnosti použitého slovného spojenia "istá korelácia" a "výrazná korelácia", ako je to uvedené v publikovanej práci v nanotechnology 23(2012) sme pozorovali výraznú koreláciu medzi rozmerom použitých magnetických kvapalín a depolymerizačnou aktivitou týchto kvapalín (korelácia bola myslená ako - vzťah s niečím, mať súvis s niečím. V abstrakte malo byť tiež uvedené, že sme pozorovali výraznú koreláciu.
V našom štúdiu sa venujeme sledovaniu vplyvu rôznych látok na amyloidnú agregáciu proteínov - tu patrí aj nami prezentovaná práca. Druhý smer nášho štúdia je sledovanie podmienok, ktoré vedú k formovaniu amyloidných agregátov. Tak by bolo možné v budúcnosti sledovať aj tvorbu amyloidných agregátov v inzulínových ampulkách.
Merania AFM v prezentovanej práci som uskutočnila sama na AFM mikroskope Veeco di Innova v "tapping mode" použitím kantilevera NCHV. Rýchlosť skenovania bola 1 Hz a rezonančná frekvencia bola cca. 320kHz.
Ešte raz vďaka za otázky a pripomienky,
šipošová